A városházáról megfigyelik a vásárhelyieket
Márki-Zay Péter kibővíttette, majd beköttette a városi kamerahálózatot a polgármesteri hivatalba. Nem világos, ki, mikor és milyen jogon követi figyelemmel a vásárhelyieket.
Míg korábban a vásárhelyi térfigyelő kamerahálózat csak a városi rendőrkapitányságra volt bekötve, Márki-Zay Péter – ahogy több cikkünkben vázoltuk már – a polgármesteri hivatalban is megfigyelőpontot hozott létre. Most már a városházáról is figyelik a vásárhelyieket, ki, mikor, hova, kivel és hogyan – megy a város utcáin…
Nem világos azonban, hogy a városházán ezt ki és milyen jogosítvány alapján követi figyelemmel, mennyire kezelik bizalmasan a vásárhelyiekről gyűjtött információkat, azokhoz ki, hogyan, mikor és miért férhet hozzá. Az is kérdéses, egyáltalán miért volt és van erre szükség. A rendőrség ugyanis többnyire bűncselekmények felderítése során használja a kamerafelvételeket. Az önkormányzati közterület-felügyeletnek azonban nincsenek ilyen jogkörei. Ha például történik egy rongálás a városban, s tegyük fel, fel is ismerhető a tettes a felvételen, utólag nem a közterület-felügyeleti csoportnak, hanem a rendőrségnek van joga eljárni vele szemben.
Az is rendkívül érdekes, hogy miközben Márki-Zay Péter a politikai karrierjét arra alapozta, az önkormányzat térfigyelő kamerákat telepíttetett az utcájába, most ő maga bővíti a városi kamerahálózatot, s köti be a polgármesteri hivatalába. Míg tehát korábban a megfélemlítés eszközét látta a kamerákban, mostanra nagyon úgy tűnik, hogy maga tenné azzá őket. Egy biztos: jó tudni minden vásárhelyinek, hogy most már a polgármesteri hivatalból is figyelik, s figyelni fogják őket.
A városházi kamerázgatásról, a „nagyszerű, kristálytiszta képet adó új kameraszériáról” egyébként az eddigiek során leginkább a polgármester nyilatkozataiból lehetett hallani, részletesebb tájékoztatást nem biztosítottak a lakosság számára. Jól mutatja az ügyben történő sunnyogást, hogy a csütörtöki közgyűlésen az önkormányzat a városi rendőrkapitánysággal készül együttműködést kötni a kamerák használatára, üzemeltetésére, s az előterjesztésbe beleírták, hogy a városházán is létrehozták a megfigyelőpontot. Ezzel gyakorlatilag legalizálni akarják, hogy aki támogatja ezt az együttműködést, az lényegében jóváhagyja azt is, hogy a kamerák be legyenek kötve a városházára, s onnan megfigyeljék a vásárhelyieket…
Joggal merül fel továbbá az a kérdés is, hogy ha csak most rögzítik a kameraüzemeltetés adatvédelmi, jogi szabályozásának kereteit, akkor eddig az utóbbi hónapok során vajon ki és milyen alapon tekinthetett bele a felvételekbe a több millióból kialakított városházi monitorszobában…
A fotó archív, illusztráció