Van még mit javítani a Hódtói víztározón, de hamarosan még hatékonyabb lehet
A Hódtói víztározó célja az, hogy a belvíz ide érkezzen, ezzel magakadályozva, hogy a belterületeket elöntse, majd az itt tárolt vizet elvezesse aszályos időszakban, és olyan helyekre, ahol igény van rá – ismertette Kozák Péter, az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság igazgatója a Rádió7 keddi Közös nevezőjében.
Bár egy hosszú kifutású beruházás volt a Hódtói víztározó, amelynek kivitelezését még 2008-ban kezdték el főleg regionális forrásokból megvalósítani, nagyon fontos a működése – hangsúlyozta Kozák Péter, az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság igazgatója, aki többször is nyomatékosította a Rádió7 keddi Közös nevezőjében, hogy lényeges megérteni, hogy a jóléti tározás ideje lejárt.
„Nem akkor esik csapadék, amikor szükség van rá, amikor pedig kellene, akkor pedig szinte semmi. Ez egyrészt belvíz problémákhoz, másrészt aszályos időszakokhoz vezetett már tavaly is. Bár folyónk, a Tisza, még rendelkezik megfelelő mennyiséggel, ugyanez a Hármas-Körösről, vagy a Marosról nem mondható el, itt nem el fognak, hanem elfogytak a készletek! Éppen ezért is is lényeges a belvíz tározása és megfelelő helyre, megfelelő funkcióra – öntözésre – történő használata” – emelte ki az igazgató, hozzátéve, az olyan jóléti tározások, mint például a horgászathoz szükséges vízmennyiség, már nem cél manapság, mert az öntöző víz hiánya a mezőgazdaságot súlyosan érinti már.
A Hódtói víztározónak feladata emellett a szennyvíz elvezetése is, de a legényegesebb, hogy az ide leszivattyúzott és itt tárolt víz nem önti el a várost, és a megfelelő helyre vezetődik el, ahol szükség van rá – tudtuk meg.
Maga a tározó egyébként jól működik, de néhány helyen még javítani kell azt, a kapacitás fokozására – hangzott még el.
A műsorban szó esett még arról is hogy az öntözési igények egyre magasabbak, és továbbra is szükségesek a kompromisszumok a gazdákkal, hogy mindenki jól járjon. A vízügy emellett törekszik a talajban történő vízmegtartásra is, de fel kell ismerni, hogy a csapadék már tavaly sem akkor esett, amikor kellett volna.
A folyamatosan apadó folyókra és a nem megfelelő csapadékeloszlásra a víztározók a legmegfelelőbbek, hangsúlyozta a szakember.