Orbán Viktor Parlamentben: ha a háború folytatódik, könnyen világméretűvé terebélyesedhet – Magyarország a béke pártján áll (VIDEÓVAL)
Magyarország továbbra is a béke pártján áll, mint a világ legnagyobb része. A kormányfő támogatja a Fidesz-KDNP békepárti állásfoglalását. Óriási nyomás nehezedik ránk, bele akarnak minket préselni a háborúba, de nem hagyjuk magunkat – mondta Orbán Viktor. A miniszterelnök napirend előtt szólalt fel az Országgyűlés tavaszi ülésszakának nyitányán, 15 órától, cikkünk frissül.
A miniszterelnök azzal kezdte beszédét, hogy elmondta, az elmúlt két hónapban folytatódott a háború, újabb szankciókat hirdettek Brüsszelben, az energiaárak pedig nem tértek vissza a háború előtti szinthez. Hangsúlyozta: a szankciók és a magas energiaárak inflációt okoztak. A szankciókkal Brüsszel pénzt vett ki a magyar emberek zsebéből.
Magyarország 4000 milliárd forinttal költött többet energiára, mint 2021-ben, ezt a pénzt Brüsszel vette ki a szankciókkal a magyarok zsebéből.
Egy éve annak, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát, ez a háború a szomszédságunkban zajlik és veszteséget okoz mindenkinek. „Ez rossz az egész világnak” – mondta a kormányfő.
A miniszterelnök hozzátette: emberek halnak meg százezrével és felfoghatatlan értékek pusztulnak el.
Európa szépen lassan belesodródik a háborúba. A harckocsik után ma már terítéken vannak a vadászgépek, és valószínűleg lesznek majd, akik csapatokat akarnak küldeni Ukrajnába – jelentette ki Orbán Viktor.
Orbán Viktor elmondta, a magyar emberek úgy döntöttek áprilisban – amelyet a nemzeti konzultáción is megerősítettek – hogy Magyarországnak ki kell maradni a háborúból.
Hangsúlyozta, hogy ezért Magyarország nem szállít fegyvereket. Mint mondta, a háború miatt a veszteségek száma napról napra nő: emberek halnak meg, és infláció söpör végig a világon.
A kormányfő kiemelte, hogy amíg tart a háború – senki sem érezheti magát biztonságban, és kiszélesedhet a konfliktus más országokra is.
Tűzszünetre van szükség – jelentette ki a miniszterelnök. Orbán Viktor hangsúlyozta: a világ nagy többsége a békét támogatja, amelytől Magyarország nem szigetelheti el magát. Hozzátette: Kína napokban megjelent béketervét Magyarország fontosnak tartja. A kormányfő elmondta, támogatja, hogy rögzítse a parlament írásban, hogy Magyarország ki akar maradni a háborúból.
Mint mondta, erre azért is szükség van, mivel óriási nyomás nehezkedik Magyarországra. „Bele akarnak minket préselni a háborúba” – mondta. A politikai központokban erről nyíltan beszélnek, de ezt akarják a pénzügyi spekulánsok is, akik keresnek a háborún – világított rá a miniszterelnök.
Naponta szenved el Magyarország provokációkat – jelentette ki Orbán Viktor, aki arra kérte a magyarokat, hogy ne üljenek fel ennek.
Az Országgyűlés legutóbbi ülése óta a kormány számos infláció elleni döntést hozott. Európában az infláció ellen kétféle reakció létezik, vannak akik kivárnak, vannak akik beavatkoznak. Magyarország a második csoportba tartozik.
Tisztában vagyunk a kockázatokkal, de úgy gondoljuk, képesek vagyunk megfelelően beavatkozni – fogalmazott Orbán Viktor. Hozzátette, az inflációt nem tudjuk megakadályozni, mert a bajt Brüsszel szabadította ránk a szankciókkal. A szankciókkal Oroszországot célozták meg, de Brüsszel ezzel Európát találta el. Mindent drágít ez a politika, emelkednek a bolti árak, a szolgáltatások árai, ez drágulás végigszalad Európán. Amíg szankciók vannak, addig nem lehet megszüntetni az inflációt.
De mérsékelni tudjuk, ezért avatkozik be a kormány – jelentette ki. Az olyan országot, aminek nincs olaja, földgáza, különösen megkínozza az infláció, és Magyarország ilyen ország. A szankciós energiaárak nagyobb kárt okoznak, a letörése is több időt vesz igénybe. Az év végére egy számjegyűvé tehetjük az inflációt, ennek értelmében 20 intézkedést hoztunk.
A húsz intézkedéssel védjük a munkahelyeket és a családokat – szögezte le miniszterelnök.
A munkahelyeket védő intézkedések között említette, hogy 220 milliárddal forinttal támogatják a vállalkozásokat. Emellett 290 milliárdot költöttek kedvezményes hitelre (Széchenyi kártya program); ilyen jellegű intézkedés a gyármentő program és az ehhez kapcsolódó gyármentő hitelprogram, az újraiparosítási hitelprogram, kiterjesztették a kamatstopot a kis és középvállalkozásokra. – ez 60 ezer vállalkozásnak segít -, új nemzeti tőkeholdingot hoztak létre, agrármoratóriumot hirdettek és turisztikai akciótervet, megemelték a munkába járás támogatását– a duplájára, ez 100 ezer dolgozót érint.
És végezetül hirdettek egy munkaerő támogatási programot: a bérköltség 50 százalékával támogatják azt a vállalkozást 6 hónapon keresztül, aki 25 év alatti, vagy legalább egy hónapig munkanélküli, 25 év feletti álláskeresőt felvesz.
A 2023-as évben a rezsicsökkentett árak rendszerét az átlagárfogyasztás mértékéig fenntartják. 2023-ban is a rezsicsökkentett díj a piaci áramár fele és a piaci gázár fele. Egy átlagos magyar család a rezsicsökkentett árakon keresztül 181 ezer forintot spórolhat, ez egyedülálló Európában – hangsúlyozta a miniszterelnök.
Nyugodtan mondhatjuk, hogy a rezsicsökkentett árakon keresztül Magyarország költi a legtöbbet a családok rezsitámogatására. Ennek köszönhető, hogy Magyarországon a legalacsonyabb a gáz és a villamos energia ára a háztartások számára. Ezt 2023-ban is tartjuk, és ennek pénzügyi fedezetét előteremtjük- tette hozzá. Emlékeztetett: a kormány megemelte a minimálbért, 2010 és 2023 között a háromszorosára, ez az EU-ban a negyedik legnagyobb növekedés. Visszaállítottuk a 13. havi nyugdíjat, a kormány pedig az élelmiszer árstopokat is meghosszabbította és kibővítette – mondta.
Azt az elvi döntést hoztuk – hangsúlyozta Orbán Viktor, hogy amíg a szankciós infláció nem csökken, marad az árstop rendszer. Ez igaz a lakossági kamatstopra is, amit meghosszabbítottunk és kiterjesztettünk, és 350 ezer családot véd. Akkor vezetjük ki ezt a rendszert, ha a kamatok csökkenése indukálja.
Hozzátette: a kamatstopot kiterjesztették a diákhitelre is, ami 200 ezer diákot véd.
A kedvezmények vármegyebérletről a miniszterelnök azt mondta, azok, akik tömegközlekedéssel járnak dolgozni, havi sok ezer forintot megspórolhatnak az intézkedéssel. Végül megemlítette a tűzifa és a szociális tűzifa program meghosszabbítását is.
A kormányfő kijelentette, hogy a szankciós inflációnak nem csak vesztesei, de nyertesei is vannak: az energetikai óriáscégek profitja világszerte rekordokat dönt. Zsebre tették a szankciók miatt felduzzadt profitot – fogalmazott. Ráadásul az USA drágábban adja az energiát Európának, mint amennyiért házon belül kereskedik vele.
Orbán Viktor leszögezte: az extraprofit egy részét Magyarországon elvonjuk, és mivel 2023-ban a családok számára maradnak a rezsicsökkentett árak, ezért maradnak extraprofitadók is.
A hossztávú energiapolitikai döntésekkel kapcsolatban elmondta, a cél a magyar ipar korszerűsítése, fejlesztése. Az új iparpolitikához több energia kell, ezért a kormány meghozta a zöld energiafejlesztéshez szükséges döntéseket.
Orbán Viktor elmondta, meghozták a zöld energia fejlesztéséhez szükséges döntéseket: a kormány építeni és gyorsítani akarja a Paks 2-t, illetve gázturbinákat is kell fejlesztenie. Mint mondta, ezért Azerbajdzsánnal kötöttek gázszállításokról szerződést.
Azerbajdzsán a magyar gazdaság ütőerévé vált – jelentette ki a miniszterelnök.
Az Északi Áramlat felrobbantásáról is beszélt a kormányfő. Orbán Viktor leszögezte, egy szimpla terrorista akció történt, amely Magyarország számára is jelentős fenyegetéssel bír, mivel ha azt akarják, hogy Oroszország ne szállítson gázt, ezt a déli vezetékeken is megtehetik.
Pedofilügyekkel is foglalkoznia kellett a kormánynak a kormányfő elmondása szerint. Ismertette, hogy Magyarországon a gyermekpornográfia száma jelentősen nőtt az elmúlt 4-5 évben. Kiemelte: az ilyen dolgoknak keresnivalója nincs Magyarországon, főleg az iskolákban sem.
Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy a tankerületi vezetőktől elvárja, hogy minden ilyen esetnek legyen következménye. Azt is elmondta, nekünk felnőtteknek az a feladatunk, hogy megvédjük a gyermekeinket.
Mint mondta, az ilyen esetek mutatják, hogy a genderpropagandát nem lehet félvállról venni, az veszélyt jelent a gyermekeinkre. Kiemelte: a magyarok véleménye egyértelmű. Tavaly szavazott a magyar lakosság és elítélte a genderpropagandát. A miniszterelnök elmondta, annak ellenére, hogy Brüsszelben elítélik a normálist, Magyarország egy olyan hely kell, hogy maradjon, ahol a szülők nyugodtan küldhetik a gyermekeiket iskolába.
Orbán Viktor a török-szíriai földrengésről is szót ejtett. Elmondta, a magyar csapatok az elsők között nyújtottak segítséget a helyszínen, és tucatnyi emberéletet mentettek meg. Köszönettel tartozunk nekik, és büszkék vagyunk rájuk – jelentett ki a miniszterelnök.
Orbán Viktor arról is beszélt, nekünk, magyaroknak mindig, de háborús időkben különösen ki kell állnunk honfitársainkért. Fájdalmasnak nevezte, hogy még a háború idején is atrocitások érik a kárpátaljai magyarokat.
Orbán Viktor arról is beszélt, nekünk, magyaroknak mindig, de háborús időkben különösen ki kell állnunk határon túli honfitársainkért. Gyászoljuk azokat a honfitársainkat, akik az orosz-ukrán háborúban haltak meg. Fájdalmas, hogy még a háború idején is érik a kárpátaljai magyarokat Ukrajnában atrocitások. A magyar külügynek egyértelműen ki kell állnia: a kárpátaljai magyarok több tiszteletet érdemelnek – mondta.
Összefoglalva, 2023-ban egyszerre kell megküzdenünk a folytatódó háború veszélyeivel, az inflációval, a déli határainkat fenyegető migrációval, és közben ki kell állnunk a határainkon túli honfitársainkért. Láthatják, 2023 egy veszélyes esztendő. Minden eddiginél időszerűbb alaptörvényünk parancsolata: legyen béke, szabadság, és egyetértés. A kormányfő azt kérte, pártállástól függetlenül, az összefogás erejével segítsük a magyarokat túl jutni ezen a veszélyes időszakon – írta a Hirado.hu.
10 intézkedés a családok védelmében:
- 2023-ban is maradnak a rezsivédett energiaárak az átlagfogyasztás erejéig. Egy átlagos magyar család a rezsivédett árakon keresztül havonta 181 ezer forintot spórol.
- Megemeltük a minimálbért és a garantált bérminimumot. 2010 óta a minimálbért háromszorosára emeltük.
- Visszaállítottuk a 13. havi nyugdíjat, és 2023-ban is ki tudtuk fizetni.
- Meghosszabbítottuk és kibővítettük az élelmiszer-árstopokat. Addig maradnak, amíg a szankciós inflációt nem tudjuk csökkenő pályára állítani.
- A 350 ezer családot védő lakossági kamatstopot is meghosszabbítottuk és kiterjesztettük, és megtartjuk a kamatok csökkenéséig.
- A kamatstopot kiterjesztettük a diákhitelekre is, 200 ezer diákot védve az inflációtól. A képzési hitel és a Diákhitel2 kamatmentes, a szabad felhasználású Diákhitel kamata fele a piaci kamatoknak.
- Csökkentettük a banki alapszámla díjhiteleinek költségeit, a harmadára.
- Döntöttünk a lakásbiztosítások tehercsökkentéséről.
- Május elsejétől bevezetjük a kedvezményes havi Vármegyebérletet 9450 forintért, és az Országbérletet 18.900 forintért.
- Meghosszabbítottuk a tűzifaprogramot és a szociális tűzifaprogramot.
10 intézkedés a munkahelyek védelmében:
- 220 milliárd forintos kerettel támogatjuk az energiaintenzív vállalkozásokat.
- Meghirdettük a Széchenyi Kártyaprogramot, erre 290 milliárd forintot költünk idén. A magyar kisvállalkozók 5 százalékos kamatért juthatnak kedvező hitelhez.
- Meghirdettük a Gyármentő Programot és a Gyármentő Garancia- és Hitelprogramot.
- 230 milliárd forintot fordítunk a nagyvállalalatok energiahatékonyságának támogatására, és 200 milliárdos hitelprogramot indít az MFB és az Eximbank a számukra. Meghirdettünk egy újraiparosítási hitelprogramot, Baross Gáborról elnevezve, 700 milliárd forintos keretösszeggel.
- Kiterjesztettük a kamatstopot a kis- és középvállalatok hiteleire, 2000 milliárd forintnyi hitelt érintve 60 ezer vállalkozáson segítünk. A kamat maximuma 7,77%.
- Új nemzeti tőkeholding rendszert hoztunk létre 1000 milliárd forinttal. A tőke hiánya nem lehet akadálya a munkahelyek megtartásának.
- Meghirdettünk egy agrárhitel-törlesztési moratóriumot a magyar gazdák védelmében, 7500 agrárvállalkozásnak 285 milliárd forint hitel után 16 hónapig nem kell sem törlesztőrészletet, sem kamatot fizetnie.
- Meghirdettünk egy turisztikai akciótervet, a fejlesztési hozzájárulást átmenetileg nem kell befizetni. A SZÉP-kártya keretek felhasználását felgyorsítottuk, hogy a magyarok itthon költsék el a pénzüket.
- Megemeltük a munkába járás támogatásának mértékét, az adómentes részt a duplájára emeltük. 100 ezer dolgozó kaphat kétszer akkora adómentes támogatást.
- Munkaerő-támogatási programot hirdettünk. A bérköltség 50 százalékával támogatjuk azt a vállalkozást 6 hónapon keresztül, amely 25 év alatti, vagy legalább egy hónapig munkanélküli, 25 év feletti álláskeresőt vesz fel.
Frissülő közvetítésünk:
Európa lépésről lépésre sodródik a háborúba
Két hónap telt el legutóbbi találkozásunk óta, ez alatt folytatódott az orosz-ukrán háború, újabb szankciókat fogadtak el Brüsszelben, és világossá vált, hogy nem fogunk visszatérni a háború előtti energiaárakhoz – mondta el jelentésében Orbán Viktor miniszterelnök a parlament idei tavaszi ülésszakának nyitányán.
Az év végi pénzügyi zárás azt mutatja, hogy Magyarország négyezer milliárd forinttal többet költött energiára, mint 2021-ben – tájékoztatott a miniszterelnök. Kitért arra is, hogy véget ért egy nemzeti konzultáció, mely során a magyarok kijelentették, hogy nem kérnek a szankciókból, a 97 százalékos nem-arány ezt mutatja.
„Minden eddiginél több volt a munkahely és minden eddigit meghaladta az exportteljesítmény” – beszélt a tavalyi év eredményeiről a miniszterelnök. Orbán Viktor leszögezte, hogy az államadósságot és a költségvetési hiányt is sikerült csökkenteni tavaly.
„A pénzügyminisztérium és az MNB vezetői és szakértői megérdemlik az elismerést” – tette hozzá. Mint a kormányfő emlékeztetett, a családtámogatások köre januártól új körrel bővült, ugyanis a 30 év alatti édesanyáknak nem kell személyi jövedelemadót fizetniük.
„Európa lepésről lépésre belesodródik a háborúba” – hangoztatta a miniszterelnök. Orbán Viktor emlékeztetett, hogy a magyar emberek arra szavaztak, hogy hazánknak ki kell maradnia a háborúból. „Magyarország a béke pártján áll” – rögzítette.
Ha ez a háború folytatódik, egyre többen fognak meghalni, állandósul a hiperinfláció és a gazdasági összeomlás lehetősége, és a konfliktus világméretűvé is válhat. Orbán Viktor kiemelte, Magyarország minden fórumon a béke fontosságát hangsúlyozza, a világ országainak többségével együtt. Ezért támogatjuk Kína béketervét is.
A miniszterelnök támogatja, hogy a kormánypárti frakciók javaslatára elfogadják a békepárti állásfoglalást.
A spekulánsokról is szólt a miniszterelnök, mint mondta, naponta érnek minket támadások, de ezeknek nem szabad felülni.
„A kormány számos infláció elleni döntést hozott” – szögezte le a miniszterelnök. Kiemelte, hogy tudatában vannak a gazdaságba történő beavatkozás kockázatainak.
Egy számjegyű infláció
„A bajt Brüsszel szabadította ránk a szankciókkal” – tette egyértelművé Orbán Viktor. Kiemelte: a szankciók drágítanak mindent. „Amíg nem lesz béke és Brüsszel nem vonja a szankciókat, az infláció nem szűnik meg” – emelte ki. A miniszterelnök jelezte, hogy a tagállamok azonban mérsékelhetik az inflációt, ezért avatkoznak be a gazdaságba.
„Év végére egyszámjegyűre csökkentjük az inflációt” – nyomatékosította a kormányfő.
Meghirdettük a gyármentő programot, és az ehhez kapcsolódó hitelprogramot. 430 milliárd forintnyi hitelprogramot indítanak Magyarországon különböző bankok, emellett az exportnövelő finanszírozásokra is hirdettek meg hiteleket. Ezzel 60 ezer vállalkozásnak segítenek.
Létrehoztak egy új nemzeti tőkeholdingot, ami szintén a vállalkozásokat segíti abban, hogy ne legyen akadálya a munkahelyek megóvásának. A miniszterelnök elmondta, hogy a munkába járás támogatási keretét is megnövelték.
Azokat a vállalkozásokat is támogatni fogja a kormány, melyek 25 év alatti dolgozót, vagy legalább 1 hónapja munkanélküli 25 év felettit vesznek fel.
Magyarországon a legalacsonyabb a gáz és áram ára a háztartások számára – emelte ki.
Összefoglalva:
A miniszterelnök felsorolta a kormány intézkedéseit, amelyek az infláció letörését szolgálják:
- a KKV-k támogatását,
- agrármoratórium a magyar gazdák védelmében,
- turisztikai akcióterv,
- SZÉP Kártyák használatának felgyorsítása,
- munkába járás támogatását.
A családok védelmében tett intézkedések között pedig az alábbiakat említette:
- a rezsicsökkentett árak védelmét (havonta 181 ezer forintot spórolhatnak a családok, ez Európában a legmagasabb rezsitámogatás a családok számára)
- háromszorosára megemelt minimálbér, és megemelt garantált bérminimum
- visszaállította a kormány a 13. havi nyugdíjat
- meghosszabbított és kibővített élelmiszerár-stopot,
- a lakossági kamatstopot (350 ezer családot véd az intézkedés)
- kamatstop a diákhitelekre (250 ezer diákot véd az intézkedés)
- alapszámla költségeinek csökkentését,
- a lakásbiztosítások tehercsökkentését.
Magyarországon a legalacsonyabb a gáz és áram ára a háztartások számára
„A rezsicsökkentést az átlagfogyasztás mértékéig fenntartjuk” – jegyezte meg Orbán Viktor. Emlékeztetett, hogy egy magyar család így 181 ezer forintot tud spórolni. A kormányfő hangsúlyozta, hogy megemelték a minimálbért és a garantált bérminimumot. Továbbá visszaállították a 13. havi nyugdíjat és azt idén is ki tudták fizetni úgy, hogy az a költségvetési hiányt nem növeli.
„Az élelmiszerárstopokat a kormány meghosszabbította és kiterjesztette, ahogy a kamatstopot is” – ismertette a miniszterelnök, majd jelezte: az élelmiszerárstopok addig maradnak, amíg a szankciós infláció nincs csökkenő pályán. Emellett a kormány döntött arról, hogy bevezetik a kedvezményes vármegye bérletet buszra és vasútra.
Haszonélvezői is vannak a szankciós energiaáraknak. A világ olaj és gáziparának a profitja 500 milliárdról 834 milliárd dollárra nőtt egyetlen év alatt. A profitnövekedés mértéke úgy 70 százalékos, hogy ezek a mamutvállalatok nem fejlesztettek, csak zsebre tették az extraprofitot.
Idén is lesz extraprofitadó
A megnövekedett kamatokon keresztül a bankok is szert tettek extraprofitra. Magyarország úgy döntött, hogy ennek egy részét idén is elvonja a kormány, ebből finanszírozza a családok segítését célzó intézkedéseket.
A kormány hosszútávi energiapolitikai döntéseket is hozott. Az ipart korzserősítik, és gyors ütemben fejlesztjük. Az új iparpolitikában a mainál jóval több energiához lesz szükség. Építjük, és gyorsítani akarjuk Paks II-t, és gázturbinás erőműveket is létre fogunk hozni, ezzel egy időben Azerbajdzsánnal hosszú távú gázszerződést kötöttünk.
Az Északi Áramlat felrobbantás terrorakció volt – jelentette ki a miniszterelnök. Aki azt is kiemelte, hogy a kialakult helyzetben kulcsfontosságúvá vált a Magyarországot is érintő déli gázvezeték.
„Az ember ép ésszel képtelen felfogni, hogy történhet ilyen Magyarországon” – fogalmazott a miniszterelnök, miután elmondta, hogy erőteljesen nő a gyermekpornográfiai esetek száma az elmúlt években, mivel 120-ról 261-re nőtt ezen esetek száma.
„Az egész gender ügyet nem szabad viccként kezelni, komoly dologról van szó, ami veszélyezteti a gyermekeinket” – jegyezte meg Orbán Viktor, majd emlékeztetett, hogy a magyar emberek tavaly a gyermekvédelmi népszavazáson nemet mondtak a gender propagandára.
„Az elmúlt hetekben Törökországot földrengés sújtotta, mi, magyarok pedig elsőként voltunk ott a helyszínen” – húzta alá a kormányfő, majd megköszönte a magyar mentőegységek munkáját.
Gyászoljuk azokat a magyarokat, akik az ukrán-orosz fronton haltak meg – jelentette ki Orbán Viktor jelentésében. A miniszterelnök szerint a magyar külügynek egyértelműen ki kell jelentenie, hogy a kárpátaljai magyarok több tiszteletet érdemelnek. Megemlítette, hogy tűrhetetlen, hogy az ukrajnai magyar kisebbség nem használhatja korlátozások nélkül az anyanyelvét, és az is, hogy iskolaigazgatóikat leváltják.
„2023 egy veszélyes esztendő, most mindennél fontosabb Alaptörvényünk azon része, mely szerint legyen béke, szabadság és egyetértés” – zárta jelentését a miniszterelnök a Magyar Nemzet tudósítása szerint.
Korábban írtuk:
Eredetileg 13 órára ígérték Orbán Viktor felszólalását, a miniszterelnök helyett egyelőre a parlamenti pártok egy-egy képviselője beszél, s a kormány nevében erre reagálnak államtitkárok.
Az Origo.hu értesülései szerint Orbán Viktor beszéde 14.30 körül kezdődik. A miniszterelnök a két ülésszak közötti kormányzati döntésekről beszél majd – írja a portál.
Mint arról a Promenad24 is beszámolt, hétfőn kezdődik a tavaszi ülésszak a parlamentben, melynek keretében Orbán Viktor miniszterelnök napirend előtti felszólalást intéz az Országgyűlésben délután.
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd (archív)