Makó török testvérvárosának rászorulóihoz kerülhet a polgármesteri 4 milliós jutalom

12 milliárd forintból gazdálkodik az idén Makó, írta meg lapunk is több cikkben a héten. Hogy miért ennyi az összeg és, hogyan állt össze a költségvetés, arról a Rádió 7 csütörtöki Közös Nevezőjében Farkas Éva Erzsébet makói polgármester és Vízhányó Annamária, a Polgármesteri Hivatal pénzügyi koordinátora számolt be. Mint kiderült: a működési költségek csökkentése, a város fejlődésének biztosítása és a rászorulók támogatása áll a makói költségvetés középpontjában az idei évben is.
Egy nagyon fegyelmezett, célorientált és takarékos költségvetés elfogadására kértem föl a képviselő-testület tagjait. Természetesen a város büdzséjének összeállítása, előkészítése mögött óriási munka húzódik meg. Nagyon sok érdek-képviseleti szervvel való megbeszélések, bizottsági ülések, az intézményekkel, cégvezetők, divízióvezetőkkel történő egyeztetések vannak már mögöttünk, és természetesen ilyenkor a legnagyobb feladat a jegyzői irodára, illetve a pénzügyi iroda, valamint adócsoport munkatársaira hárul
– mondta el a műsorban a szerdai testületi ülésen megszavazott költségvetésről Farkas Éva Erzsébet polgármester.
Hozzátette: 2022-ben éppen a költségvetés elfogadásának az időszakában voltunk, amikor az orosz-ukrán konfliktus kirobbant. Fontosnak tartja, hogy hazánknak mindenáron ki kell maradnia ebből a háborúból, és a békére, a tűzszünetre kell törekedni. A városvezető ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy Makón is segítettek az Ukrajnából menekülteknek. Összefogtak a helyi szállásadókkal, vállalkozókkal, civilekkel, menekültügyi információs központot hoztak létre.
A jelenlegi időszakról elmondta:
Ezen a válságon csak közös felelősségvállalással tudunk túljutni. Makó Város Önkormányzata ebben szeretne példát mutatni, és úgy gondolom, hogy a város közössége az elmúlt időszakra visszatekintve példaértékű felelősségvállalásról tett tanúbizonyságot.
A polgármester emlékeztetett a műsorban arra, hogy az elhibázott brüsszeli szankciók miatt beköszöntött energiaválság miatt átmenetileg intézményeket zártak be Makón is, de ezek most újranyitnak. Kiemelte a 220 millió forintos, egyedülálló és nagyszabású Makó Segít Programot, ami átfogó támogatást nyújtott több társadalmi rétegnek is a városban. Úgy is fogalmazhatunk, Makó senkit sem hagyott magára a bajban.
Farkas Éva Erzsébet szólt arról is, hogy a válság ellenére a megkezdett beruházásokat folytatta a város, és be is fejezi, többek között a Hagymatikum Gyógyfürdő fejlesztését, az Almási iskola megújítását, az újvárosi kézilabdacsarnok építését, a Honvéd városrész fejlesztését.

Vízhányó Annamária pénzügyi koordinátor arról adott tájékoztatást a büdzsé kapcsán, hogy:
A költségvetési rendeletünk összeállítása egy három hónapos előkészítő munka végeredménye. Makó város esetében az önkormányzat alá közvetlenül négy intézmény tartozik még, tehát amellett, hogy az önkormányzat összeállítja a költségvetését, számolnunk és terveznünk kell még a Makói Polgármesteri Hivatal, a makói óvodák, a József Attila Városi Könyvtár és Múzeum, illetve az Egyesített Népjóléti Intézmény költségeivel is. Tehát így négy intézményének adódik össze az összes bevételi és kiadási előirányzata, amiből ez a 12 milliárd 107 millió forintos főösszeg végeredményben kialakult.
Elhangzott az is, hogy az önkormányzati rendszerben akinél kellett, annál emelték a fizetéseket a garantált bérminimum összegére. A koordinátor kifejtette:
Külön kiemelném a büdzsében létrehozott tartalékkeretet. Ez a 12 milliárdos költségvetésből most 592 millió forint, ebből 374 millió forint céltartalék, 219 millió forint pedig általános tartalékként szerepel. A céltartalék úgymond címkézett költésünk, az általános tartalék pedig az előre még nem látható kötelezettségek fedezetéül szolgál.
A polgármester elmondta a műsorban azt is, hogy most elfogadott költségvetési rendelet bizonyosan nem az utolsó az idei esztendőben, ahogy az lenni szokott, a későbbiekben módosítani fogja majd a testület. A jelenlegi válságos időszakban folyamatosan figyelik a számokat, s ha kell, akkor változtatnak a büdzsén. Farkas Éva Erzsébet mindemellett hangsúlyozta, a tavaly lefolytatott energiabeszerzési eljárások kapcsán 25 százalékos megtakarítással terveztek a 2023-as évre. Kitért rá, Makó kapott a kormánytól 150 milliós rezsitámogatást is. Ebből 80 milliót a közvilágítás finanszírozására fordítanak, a fennmaradó összeget a kötelező feladatellátást biztosító intézmények energiaköltségeinek a csökkentésére.

Elhangzott a műsorban az is, hogy Farkas Éva Erzsébetnek a közigazgatásban eltöltött 35 éve alapján jutalom jár. Ez a polgármester illetményének – ami a havi bruttó 975 ezer forint – a négyszerese, úgyhogy ez alapján 3,9 millió forint bruttó jutalmat kap, amit a városvezető a török-szír földrengés áldozatainak ajánl fel. Egészen pontosan ezzel az összeggel csatlakozik az önkormányzat és a Makó Város Fejlődéséért Közalapítvány közös gyűjtéséhez, amit a földrengés áldozatainak hirdettek.
“Természetesen a családdal egyeztetve – hiszen azért ők is érintettek ebben, és nyilván az elmúlt 35 évre visszatekintve elsősorban a családjára támaszkodhat az ember – döntöttünk úgy, hogy most a földrengés károsultjainak juttatjuk el ezt a pénzt. Vizsgáljuk annak lehetőségét, hogy mivel Makó városának van egy törökországi testvér-települési kapcsolata, elsősorban az ottani rászorultakat segítsük meg” – árulta el Farkas Éva Erzsébet.
A makói gyűjtéshez egyébként bárki csatlakozhat, a Makó Város Fejlődésért Közalapítvány számlaszámára lehet pénzadományokat utalni, a 11735074-20515362-es számlaszámra. Kérik, a közlemény rovatban tüntessék fel: törökországi földrengés. Tárgyadományokat a polgármesteri hivatalban fogadnak, de készült egy lista, mire is van szükségük a károsultaknak, így érdemes arról érdeklődni, mielőtt bárki bármivel elindulna a városházára.