A Soros-hálózat érintettsége megkerülhetetlen a brüsszeli korrupciós botrányban
Február elején dönthet az Európai Parlament két újabb szocialista képviselő mentelmi jogának a felfüggesztéséről. Kedden derült ki, hogy velük bővült az uniós intézményt megrendítő korrupciós botrány gyanúsítottainak a köre. Sajtóhírek szerint legalább hatvan uniós politikus lehet érintett, többségük szocialista vagy néppárti. Az M1-nek nyilatkozó elemző szerint az ügy alapjaiban ássa alá az Európai Parlamentnek eddig Magyarországgal szemben megfogalmazott korrupciós vádjait.
Andrea Cozzolino szocialista politikus az egyik újabb európai parlamenti képviselő, akinek a mentelmi jogát felfüggeszthetik az uniós intézményt alapjaiban megrázó korrupciós botrány miatt. Az olasz politikust a belga rendőrség azzal gyanúsítja, hogy csakúgy, mint az EP korábbi baloldali alelnöke, Eva Kaili ő is kenőpénzt fogadott el Katartól. Cserébe pedig az Öböl-menti államnak kedvező döntésekért lobbizott az Európai Parlamentben. Ezt a gyanúsított cáfolja.
Az olasz baloldali politikus szerepel Soros György legszorosabb szövetségeseinek listáján – írja az Origo. A lap szerint ez azt jelenti, hogy az amerikai üzletember érdekeit képviselte az uniós döntéshozatalban.
Szintén Soros hálózatához tartozik a másik hírbe hozott képviselő, Marc Tarabella, aki szintén a baloldali frakciónak, a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetségének a tagja az Európai Parlamentben
– olvasható az Origo cikkében.
A portál úgy fogalmaz: a korrupciós pénznyelő hálót a nemzetközi soros-hálózat politikusai mozgatták, egészen a lebukásukig. Marc Tarabella jelenleg alelnöke az EP Arab-félszigettel fenntartott kapcsolatokért felelős küldöttségének, ami azért fontos, mert a térséghez tartozik Katar – hívja fel a figyelmet az Origo, amely hozzáteszi, hogy a belga politikus az uniós döntéshozatalban előszeretettel foglalkozott a térség ügyeivel.
Az évtized legsúlyosabb korrupciós botrányában a hírek szerint legalább hatvan uniós politikus lehet érintett, többségük szocialista vagy néppárti.
Ez a botrány jól rávilágít arra, hogy nagyon távol van az uniós intézményrendszer az európai polgároktól – jelentette ki Deák Dániel az M1-en. A XXI. Század Intézet vezető elemzője ugyanakkor hozzátette, hogy a botrány hatására mindez megváltozhat.
„Ebből a szempontból változhat meg a megítélése ezeknek az intézményeknek, hogy, hát sokkal inkább odafigyelnek, sokkal inkább látják azt, hogy mi zajlik ott, és azok a típusú kritikák ugye, amelyeket is kapott az elmúlt hónapokban – akár korrupciós ügyekben – azok sokkal inkább gyengébbé válnak, hiteltelenebbé válnak, az Európia Parlament részéről” – fogalmazott a politológus.
A botrány hatására az Európai Parlament meggyengült – tette hozzá az elemző. Úgy látja: mindez Magyarország szempontjából kedvező, hiszen az uniós forrásokról szóló újabb tárgyalások során az Európai Parlament sokkal kevésbé tudja majd nyomás alá helyezni az Európai Bizottságot, hogy az pénzt vonjon el Magyarországtól.
forrás hirado.hu, borítókép illusztráció