Űrkutatásért felelős miniszteri biztos: szeretnénk, ha a Szent István Iskola programja mintává válna az országban
„Nagyon büszkék vagyunk a Szent István Általános Iskolára, Hódmezővásárhelyen első fecskeként indították el azt a programot, amelynek során a diákok a legmodernebb természettudományi képzési lehetőséggel találkozhatnak, méghozzá rendkívül szórakoztató formában. Így nem is lehet nem érdeklődni a természettudományok iránt, és szeretnénk, ha a kezdeményezésük országos programmá tudna nőni” – mondta Ferencz Orsolya, űrkutatásért felelős miniszteri biztos a Rádió7 keddi Közös nevezőjében.
Az Időspirál Élményközpontban az iskola diákjai a legmodernebb eszközökkel mélyülhetnek el a természettudományokban, legyen szó az emberi testbe tett utazásról, vagy földrajzról. De az angol nyelv oktatásához is használják ezeket az eszközöket és módszereket. Az iskola emellett űrkadét programját is elindította, így a fiatalok még behatóbban ismerkedhetnek meg az űr világával.
Ferencz Orsolya a Rádió7 műsorában kiemelte, ma már nem is űrkutatásról, hanem inkább űrtevékenységről beszélünk, ami egyébként behálózza az egész életünket.
„Az elmúlt évtizedekben olyan intenzíven vette birtokba az ember a Föld körüli világot, az űr térségét amelynek során megakonstellációk, műholdas flották jöttek létre többek között, és ma már ezek a világgazdaság alapját is képezik. De ide tartozik a navigáció, a telekommunikáció és a biztonságpolitika is. Így tehát, aki ezekben elmélyül és elsajátítja a megfelelő tudást, az minden területen egy szó szerint világraszóló tudást szerez” – hangsúlyozta az űrkutatásért felelős miniszteri biztos.
Még kiemelte, nagyon komplex terület tehát, amely nemcsak a tudomány számára fontos és bár az űriparba bekerülni nem könnyű, de aki bekerült, óriási lehetőségekhez jut. Több ezer milliárdra becsülik az űripar növekedő szerepét 2040-re és Magyarország számára gazdaságilag is kulcskérdés a terület.
Az utánpótlás biztosítása rendkívül fontos
Ferencz Orsolya arról is részletesen beszélt, mára már számos egyetem – például az ELTE, a SOTE, vagy a Debreceni Egyetem – indított képzéseket, hogy hallgatóit bevonja ebbe a területbe, ugyanakkor 2022-ben egy rendkívül fontos együttműködés indult el: 17 magyar egyetem konzurciumában létrejött a Unispace, amely egy 3 féléves szakirányú továbbképzés.
„Az összes nagy űrnagyhatalom munkaerő hiánnyal küzd, az igényelt munakerőlétszám egyre növekszik , de a képzés ettől mg nem rövidül. A Unispace 4 nagy területre fókuszált: az élettelen és az élő természettudományos területekre, utóbbiba beletartozik az agrárium, vagy a gyógyszerészet és a gyógyítás is, ezeknek persze űrkörülmények között vizsgált irányai, része a társadalomtudomány és gazdaság, valamint a jog és biztonságpolitika is, de természetesen a műszaki és informatikai vonal is előtérbe kerül. Visszatérve picit a jogra, a nemzetközi jog robbanás szerű területe az űrjog” – hangzott el.
Ugyanakkor az egyetemisták már picikét öregek, abból a szempontból, hogy minél korábban érdemes csalogatni a diákokat erre a területre, így aztán az általános iskola felső tagozatában és a középiskolákban rendkívül fontos a szerepe mind a Szent István Iskolához hasonló, élményszerű természettudományos oktatásnak, mind pedig az űrkutatásba történő betekintésnek.
Magyarország egyébként szervesen együttműködik az Európai Űrügynökséggel, így ebben az évben is sok-sok közös programjuk lesz.
És persze ne feledjük, az egyik legnagyobb eseményük 2024-ben a magyar űrhajós küldése lesz a világűrbe, amire a válogatások hamarosan befejeződnek és idén tavasszal a kiválasztott 4 ember meg is kezdheti a képzést. Az, hogy ki jut fel közülük az űrbe, csak a START előtt pár héttel dől majd el – tájékoztatott még Ferencz Orsolya. A programot folyamatosan nyomon követhetjük mi is a hunor.gov.hu oldalon.
Szent István Iskola igazgatója az Időspirál Élményközpontról: ha megvan a gyerekek „hűha” élménye, akkor maradandó lesz a tudás
Több mint 7 ezer gyermek vett részt foglalkozásokon az Időspirál Élményközpontban, a Szent István Általános Iskola pedig vallja, élményszerű, a mai modern világnak megfelelő tudást kell biztosítani a diákoknak.
Elindult az Űrkadét program Alfa bázisának kialakítása a Szent Istvánban
<p>A High Tech Suli pályázatán nyert Űrkadét programjával a vásárhelyi Szent István Általános Iskola – közölte a Rádió7.hu.</p>
borítókép folyoiratok.oh.gov.hu