Mártély kifizette Vásárhelynek a közel 24 millió forintos tartozását
A falu egy összegben rendezte a több szempontból is méltánytalanul eljáró Vásárhely felé fennálló adósságot – jelentette be a Rádió 7 Közös Nevezőben Ambrus István. A polgármester arra is kitért, Mártélyon minibölcsőde épül, az intézményeik fűtéséből kiszorították a gázt, a rászorulókat pedig tartósélelmiszer-csomagokkal és tűzifával is segítik.
A tegnapi napon Mártély önkormányzata átutalta Hódmezővásárhelynek a 23 millió 750 ezer forintos tartozást, egy összegben rendezték a számlát – jelentette be a Rádió 7 Közös Nevezőjében Ambrus István. Az augusztus 7-én megválasztott polgármester közölte, négy hónapnyi megfeszített munkával az új testület elérte, hogy a falu adósságállománya a korábbi 41 millió forintról 10 millió alá csökkent, így a háborús válsághelyzet ellenére is sokkal nyugodtabban várhatják a karácsonyt.
„Az időközi választás után azzal szembesültünk, hogy az adósságállomány a legrosszabb rémálmainknál is jelentősebb, 41 millió forint, eközben olyan 6 millió forintunk lehetett a falu számláján. A tartozás gerincét a Hódmezővásárhelynek fizetendő 23 millió 750 ezer forint jelentette. Tudni kell, hogy a közös hivatal működtetéséért évi 9 millió forintot kell fizetnünk, ez korábban évekig elmaradt. Különös ugyanakkor, hogy 2019 októberétől egyetlen felszólító levelet sem találtam a vásárhelyi önkormányzattól, s azt sem láttam, hogy a megyei jogú város a cash flow-ban, illetve a költségvetésében számolt volna ezzel az összeggel. Augusztus 7-e után viszont valamiért hirtelen nagyon fontos lett nekik, hogy a falu új vezetése törlesszen” – mondta Ambrus István.
Ezek alapján nagyon úgy tűnik, Márki-Zay Péter számára 2019 és 2022 között valamiért nem volt fontos ennek a pénznek a behajtása Hódmezővásárhely számára, amíg a saját embere, Putz Anita volt a polgármester Mártélyon…
Két legyet ütöttek egy csapásra
Kitért rá, két bebukott pályázatból 8, illetve 5,5 millió adósság állt fenn, ezeket sikerült megnyugtatóan átütemezni a Magyar Államkincstárnál, a település részletfizetési lehetőséget kapott. Mint korábban már megírtuk, a vásárhelyi tartozás kifizetését pedig a mártélyi üdülőterület bérbe adása tette lehetővé, amivel Ambrus István szerint két legyet ütöttek egy csapásra.
„A kampányban is a turizmus fejlesztését ígértük, és erre elsősorban a töltés védett oldalán található kemping révén nyílik lehetőségünk. A kempinget régen nagyon sokan látogatták, hatalmas pezsgés volt ott, reméljük, hamarosan újra élettel telik meg. Az elmúlt években nem költöttek rá, a jurtasátrak és a faházak tönkrementek, a saját büdzsénkből lehetetlen lett volna újjáéleszteni” – részletezte. Mint elárulta, Lázár János országgyűlési képviselővel rengeteget tárgyaltak az ügyben, és sikerült megtalálni az optimális megoldást. A Sun City Vízisport Kft. két évre bérbe veszi a mártélyi kempinget, ott turisztikai fejlesztéseket hajt végre. A polgármester szerint igencsak ígéretesek a tervek, hiszen a vállalkozás a Sun City Szabadidőközpontot is olyan élménycentrummá varázsolta az elmúlt években, ahová mind Hódmezővásárhelyről, mind Szegedről rengetegen járnak pihenni, kikapcsolódni, sportolni.
Mártély tehát ennek a projektnek a segítségével kiegyenlítette a számlát, ám Ambrus István ezzel együtt azon dolgozik, hogy újratárgyalja a közös hivatal működtetéséről szóló megállapodást. Indokolatlanul és méltánytalanul magasnak tartja ugyanis a Vásárhely által követelt összeget. „Körbejártam a környező kistelepüléseket, s igen tanulságos eredményre jutottam. A közös hivatali szolgáltatásokért Óföldeák, Magyarcsanád és más kistelepülések egy főre vetítve 1800-1900 forintot fizetnek, de mindenhol 2000 forint alatt maradnak ezek a költségek, míg Hódmezővásárhely 6900 forintot számol fel Mártélynak fejenként. Ez elképesztően magas összeg, nem értem, miért kell ilyen sokat fizetnünk. Ezt a pénzt a mártélyi emberek zsebéből húzzák ki, s ha itt maradna a faluban, akkor a mindennapi életet megkönnyítő fejlesztéseket tudnánk belőle végrehajtani. Azon dolgozunk, hogy felülvizsgáljuk a 2024-ig szóló megállapodást a vásárhelyi önkormányzattal, próbálunk egy kicsit kedvezőbb feltételeket kieszközölni” – fejtette ki a polgármester.
Épülhet végre a minibölcsi
Ambrus István arról is beszámolt, hogy nagy örömükre nyertes lett a minibölcsődére beadott pályázatuk, így hamarosan valóra válhat a helyi közösség egyik régi vágya. „Régóta húzódott már a minibölcsőde ügye, hosszú évekig sikertelenül próbálkozott a falu, most viszont pozitív 46,5 millió forintot nyertünk a beruházásra. A községházával szemben található bölcsődei épület korábban energetikai korszerűsítésen esett át, újak a nyílászárói, akadálymentesen lehet megközelíteni. A most megkapott összegből a belső kialakításra és az udvar rendbetételére nyílik lehetőség. Várjuk az Államkincstártól a támogatói szerződést, s ha aláírtuk, indulhat is az építkezés. A lehető leggyorsabban szeretnénk elkezdeni a munkát, hogy minél hamarabb birtokba vehessék a mártélyiak a minibölcsődét” – mondta el. Hozzátette, 7-8 gyermek elhelyezésére lesz alkalmas a minibölcsőde, s biztos benne, hogy telt házzal fog működni. A faluban ugyanis örvendetesek a születésszámok, tavaly 26 újszülöttet köszönthettek, s 15-16 baba már az idei évben is született a mártélyi családokban.
Mártélyon senki sem fog megfagyni vagy éhen halni!
A polgármester arról is beszélt, hogy a háború, a káros brüsszeli szankciós politika és az energiaválság Mártélyt és a mártélyi családokat is nehéz helyzetbe hozta. A település éppen ezért minden forintot nagyon megbecsül, minden kiadást kétszer is meggondol. Intézményeikben fával fűtenek, a gázt nem kapcsolják be. Ahol szükséges, ideiglenes bezárásokkal is takarékoskodnak. „Biztos vagyok benne, hogy jövőre sem fog megoldódni az energiaválság, így már készülünk a jövő télre is, tartalékokat képzünk, gyártjuk a tüzelőt. Ha lesz lehetőségünk beruházásokra, akkor az energiahatékonyságot, energiaspórolást célzó korszerűsítéseket célozzuk meg” – közölte. Ambrus István elárulta, emellett odafigyelnek elhanyagolt kincseikre, a 3,5 hektáros, több mint 1300 fából álló gyümölcsösre, valamint az 1 hektáros kertre is, ahol a fóliasátorban a helyi konyhára szükséges zöldségeket tudják megtermelni. A településvezető szerint a mártélyiak sokat segítenek abban, hogy rendbe tegyék a kertet és a gyümölcsöst, példás összefogást tapasztal ezen a téren is.
Végezetül kiemelte: tartja ígéretét, Mártélyon senki sem fog megfagyni és éhen halni, a rászorulókra külön odafigyelnek. Újra csomagokat oszt majd a településen a Magyar Vöröskereszt, s az önkormányzat is 70-75 főnek tud csomagot eljuttatni karácsony előtt. De nemcsak tartós élelmiszerekkel, hanem tűzifával is segítenek. A szociális tűzifaprogramban eddig 250-260 mázsa tűzifát biztosítottak több mint 50 igénylőnek, s hasonló mennyiség áll majd rendelkezésre januárban is.
„Egy önmagából kifordult, bizonytalan világban élünk. Kiszámíthatatlan, mikor lesz újra stabil és nyugodt az életünk. Ez nem a nagy álmodozások ideje, a települések, a közösségek, a családok túlélésén van most a hangsúlyt. A legfontosabb most az összefogás és az összetartozás. Karácsony közeledik, húzzuk magunkhoz közelebb a szeretteinket, beszélgessünk, legyünk együtt, kapaszkodjunk össze” – üzente Ambrus István.