Magyar győzelem Brüsszelben: hozzáférhetünk az uniós forrásokhoz
Megvan az egyezség Brüsszellel a Magyarországnak járó uniós forrásokról. A tagállamok nagykövetei tegnap éjszaka pozitívan értékelték a magyar helyreállítási tervet, és annak végleges elfogadását javasolták. Ez mintegy 2300 milliárd forintot jelent és a kohéziós alap most még felfüggesztett része sem veszik el.
Varga Judit Brüsszelben kedden délelőtt azt mondta: a magyar terv a legjobb volt és az összes kritériumnak megfelelt, ami 5 hónapos megfeszített munka eredménye. Az igazságügyi miniszter kiemelte: a tagállamok figyelembe vették a magyar érveket és megváltoztatták a bizottság javaslatát. Ez pedig jelzés, hogy a végső szót nem a bizottság, hanem a tagállamok mondják ki.
„Az egész folyamat során Magyarország minden olyan szakmai, észszerű javaslatot megfontolt, amelyek nem ütköztek azokkal a demokratikus mandátumokkal, amelyeket egyébként a választóink nekünk adtak. És minden javító szándékú, konstruktív kompromisszumot el tudtunk fogadni, és ebben a szellemben dolgoztunk végig, és ennek meg lett az eredménye” – fogalmazott Varga Judit.
A magyar kormány célja az volt, hogy elkerülje a forrásvesztést, és december 31-ig megállapodjon a kohéziós pénzekről, illetve hogy az Európai Tanács jóváhagyja a helyreállítási tervet – közölte Navracsics Tibor.
A területfejlesztési miniszter kiemelte: Magyarország minden célját elérte, vagyis hozzáférhet az uniós forrásokhoz, ami annak köszönhető, hogy minden vállalását teljesítette, illetve nyitott volt a kompromisszumokra és a tárgyalásra.
„Most már napokon belül aláírhatjuk az erre vonatkozó megállapodásokat, mind a helyreállítási alappal kapcsolatos megállapodást, mind pedig a partnerségi megállapodást, amely az operatív programokhoz való hozzáférést teszi lehetővé. És januártól már ténylegesen is tudjuk folytatni az együttműködést, amely Magyarországon a vállalkozók, önkormányzatok, civil szervezetek számára is, és természetesen a központi közigazgatás számára is azt jelenti, hogy számos olyan beruházást meg tudunk valósítani, amely csak az EU támogatásával, azzal partnerségben tud megvalósulni” – mondta Navracsics Tibor.
A miniszter kiemelte: a helyreállítási alapban 2300 milliárd forint nyílik meg Magyarország számára, illetve az operatív programok esetében 14 ezer milliárd forint áll rendelkezésre 2027 végéig.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter pedig arról beszélt, hogy a tanárok béremelése is megvalósul, amint hozzáférünk a kohéziós pénzekhez. Kiemelte: a kormány azon dolgozik, hogy ez minél hamarabb megtörténjen.
„Ahogy lesz európai uniós pénz, attól a pillanattól kezdve a tanárbéremelés megvalósul. Miután az operatív programokról a bizottsággal írjuk alá a megállapodást, ha január 1-vel hozzáférhetünk ezekhez a pénzekhez, akkor ez január 1-től van” – mondta.
Gulyás Gergely hozzátette: bízik abban, hogy a hazai baloldal EP képviselői nem akadályozzák tovább a pedagógusok béremelését Brüsszelben.
Orbán Viktor miniszterelnök közösségi oldalán reagált a a brüsszeli döntésre.
„Nehéz munka, de szép eredmény.” A kormányfő megköszönte a magyar tárgyalódelegáció munkáját, bejegyzését pedig azzal zárta: „Magyarország sohasem adja fel!” – írta Facebook-bejegyzésében.
Baraczka Eszter, az M1 brüsszeli tudósítója arról beszélt, látható és érezhető a megkönnyebbülés, ez tükröződött az Európa-ügyi miniszterek nyilatkozataiban is. Arra a kérdésre válaszolva, hogy mi jön ezután, mi a további menetrend, így fogalmazott:
„Egy politikai döntés volt, amit tető alá hoztak a nagykövetek, ezt pecséttel el kell látniuk a minisztereknek is, tehát az Európai Unió Tanácsának. Ehhez nem kell már összehívni a minisztereket, sőt, még videókonferenciát sem kell tartani. Úgynevezett csendes eljárásban zajlik mindez: ez azt jelenti, hogy kijelölnek egy bizonyos időpontot, és ha addig senkinek semmi kifogása nem lesz, akkor lényegében elfogadásra kerül a megállapodás. A vita lezajlott, további vita nem lesz, lényegében ami hátra van, már csak formalitás. És úgy tudjuk, hogy szerdán akár meg is történhet.”
forrás hirado.hu, borítókép mti, Balogh Zoltán