Újabb kemény döntések születtek Makón
A Hagymaház is bezár november elsején Makón, de korlátozzák az intézmények energiahasználatát, és elbocsátásokra is sor kerül.
A szokásos késéssel kezdődött ma reggel az októberi, rendes testületi ülés Makón. Az összezsúfolt kisteremben alig lehetett elférni, sokan ülőhelyet sem kaptak. A testületi pontok között szerepelt, sürgősségi előterjesztésként, hogy november elsejétől bezár a Hagymaház, valamint a könyvtár.
Farkas Éva Erzsébet polgármester tájékoztatást adott arról, milyen döntések születtek a legutóbbi testületi ülés óta. Akkor határozták meg, hogy a válság miatt milyen korlátozásokat vezetnek be. Erről bővebben itt írtunk.
A városvezető most kifejtette: több intézkedés előkészítése már folyamatban volt, amiről a szeptemberi ülésen döntöttek. Az önkormányzati ingatlanok energetikai felméréseit elvégezték. A nem lakáscélú ingatlanoknál megállapodtak a bérlőkkel, de még novemberben is egyeztetnek majd.
A humánerőforrás-kapacitás felülvizsgálatát is elvégezték. A polgármester hangsúlyozta, az intézmény- és divízió vezetőkkel együttműködve nézték át, kit lehet elküldeni vagy csökkentett munkaórában foglalkoztatni. Farkas Éva Erzsébet szerint a válságos időszak 6 hónapot jelent, ezt kell átvészelni. A megbízási díjakat átlagosan 20 százalékkal csökkentették, de volt, akivel szerződést bontottak. Megvizsgálták az irodában dolgozók home office lehetőségét is. Az nem hangzott el az ülésen, pontosan hány embert érintenek a válsághelyzet okozta leépítések az önkormányzati intézmények esetében.
A további intézkedéseket sorolva a polgármester arról tájékoztatott, hogy a takarékoskodás érdekében a nagyobb középületek kivilágítását kikapcsolták. Ezért van sötét például a Hagymatikum előtti parkban és utcában.
A teljes önkormányzati energiaszolgáltatás csaknem 30 százaléka a közvilágítás, az MVM munkatársaival vizsgálják meg azt, hogyan lehet ezen spórolni. A polgármester elmondta, ez lesz az utolsó, amihez nyúlnak, de azért számba veszik.
Elhangzott, az ENI vezetője tájékoztatta az érintetteket azokról az intézkedésekről, melyek október 15-én lépnek életbe. A szociális étkeztetés létszáma nem csökken. A közétkeztetési díj 25 százalékkal nő, ezt átvállalta az önkormányzat az év végéig, arról pedig még egyeztetnek, hogy január elsejétől ez hogyan működhet majd tovább.
A feltöltőkártyás villany- és gázórák kihelyezésével kapcsolatban kiderült: 50-70 villanyórát helyeznek ki.
A bérleti szerződéseket módosították, emelt az önkormányzat a díjakon. A Justh Gyula utcai nyugdíjasklubban a vegyes tüzelésű kazán beszerzése elkezdődött. Két nyugdíjasklubban még zajlanak az egyeztetések – derült ki az ülésen.
A Galamb kollégium termálfűtéssel működik, ami a energiaválság idején komoly pozitívum – tudtuk meg. Az ügyvédek házában működő szervezetek bérleti szerződéseit felülvizsgálják. A Zöldházat lezárták, a Flórián vendégház sorsáról még nem döntöttek, egyelőre ki tudják adni, mert fatüzelésű – sorolta az intézkedéseket a városvezető.
Azt is megtudtuk: a polgármesteri hivatalban és az intézményeknél érvénybe lépett a megszorítási protokoll, ennek részleteit azonban nem fejtették ki. Az önkormányzati óvodákra pedig felszerelték a napelemeket.
A múzeum október 17-től bezár – emlékeztetett a polgármester. A könyvtár nyitva tartása is változik, áttérnének a vírus alatti ablakon kiadós módszerre.
A Hagymatikum bérleteire vonatkozóan érkeztek kérelmek, ezeket egyénileg vizsgálja a fürdő – mondta a polgármester. Hozzátette: arra is lehetőséget ad az intézmény, hogy szüneteltessék a bérletet, és amikor újraindul minden, akkor használhatják tovább.
A jégpályával kapcsolatban még egyeztetnek. Az üzemeltető ugyanis tudná és szeretné tovább üzemeltetni a jégpályát, hogy hozzájárul-e ehhez az önkormányzat, még kérdés.
A piaci díjak november elsejétől változnak, kifüggesztették a tájékoztatókat – mondta Farkas Éva Erzsébet. Hozzátette, a sportcsarnok működése szünetel, a Koronából átköltöztek a polgármesteri hivatalba a dolgozók.
Mucsi Tamás képviselő felszólalásában arról beszélt, hogy szerinte ami ma Magyarországon zajlik, az nem az Európai Unió, hanem Orbán Viktor hibája, aki megint rossz oldalra állítja Magyarországot azzal, hogy kiszolgálja Putyin érdekeit. Kifejtette: úgy véli, a baloldali városvezetés 20 éves eredményeit tapsolták el egy ciklus alatt Makón. Megemlítette: amikor segíteni kellene az embereknek, akkor megszorításokat eszközöl az önkormányzat. A Hagymatikum bővül, de korlátozzák a nyitvatartást – nehezményezte.
Hadik György képviselő arról szólt: ne felejtsük el, Svájcban olyan szigorú kormányzati intézkedésekről van szó jelenleg, miszerint ha valakinek 20 foknál magasabb hőmérséklet van a lakásában, megbírságolják. A nemzetközi energiahelyzetet tovább nehezíti, hogy a barátság olajvezetéket berobbantották. Elmondta, örül neki, hogy még akkor is, ha drágábban, de Magyarországon legalább van mivel fűteni.
Czirbus Gábor képviselő kiemelte, hogy 2014-ben, amikor a szocialista városvezetés átadta a várost, látta az akkori tartalékot, és azóta figyelemmel kíséri, hogy hogyan állnak az önkormányzat forrásai, tartalékai. Mucsi Tamás hozzászólására reagálva kitért rá: sokkal jobban áll most a város, mint amikor 8 éve a baloldaltól átvették.
Kovács Sándor képviselő arról beszélt, hogy az Almási iskola projektlezárása véget ért a körzetében. Szerinte hosszú évtizedek óta ez az egyik legkomolyabb fejlesztés Makón. Valószínű néhány évtizedet várni kell majd arra, hogy hasonló legyen a városban – hangsúlyozta. “Meg lehetünk vele elégedve, nagyon szép épület” – mondta Kovács Sándor. Ezután szólt arról is, hogy a kis posta is megújult.
Botlik Anita képviselő a Megyeház utca 11-13. számnál lévő gyalogosátkelő állapotáról érdeklődött. Elmondta: háború van, az infláció az egekbe szökött, de szerinte a makói önkormányzat segít az embereknek azzal, hogy megemelte a szociális segítségnyújtásra szánt összeget. Megköszönte a vállalkozóknak, hogy hozzájárulnak a lakossági terhek csökkentéséhez. Az ülésen kiderült: az említett gyalogosátkelő a Közúthoz tartozik, olyan útpadkát alakítanak ki, mint amilyen a Csipkesornál található.
Hadik György ismételt hozzászólásában elmondta: az önkormányzat vállalta, teljesíti a kötelező feladatait a válság idején is. Megemlítette, hogy nemrégen átadták az új krónikus belgyógyászati osztályt Makón, ami korszerű, jól felszerelt, és ezen a héten már betegeket is fogadott. Hangsúlyozta: ez nem város projektje, hanem országos beruházás volt.
Zeitler Ádám képviselő a Megyeház utcai társasházak vízelvezetésének megoldását kérte. Elmondta, 8 társasház homlokzata újulhat meg, amivel nagyban javul a főtér összképe. Az önkormányzat 13-14 millió forinttal támogatta ezt. Szerinte jó befektetés volt, és örömteli, hogy az önkormányzat támogatta.
Kovács Sándor képviselő emlékeztetett, a Petőfi park teljes megújítását kérte már korábban. Felhívta a figyelmet a városszerte történt rongálásokra. Sajnálatát fejezte ki, hogy a Makovecz-téren, a Csipkesoron is rongálnak, és Makó-szerte egyre több helyen fordul elő a vandalizmus. A rendőrség és az önkormányzat segítségét kérte, hogy tartsanak rendet, segítsék megelőzni a rongálásokat.
Gáspár Sándor felszólalásában arra tér ki, hogy a Pipacs utca és a rendelőintézet környéki gesztenyefák miatt már sérült meg autó, mert ráesett a termés. A fa a kórház területén van. Kérte tavaly, hogy a Pipacs utcán gallyazzanak, ami nem történt meg. Az Ardics utcáról a nagyéri csatorna partjára panaszkodott, több méteres gaz és patkányok zavarják itt az embereket, kérte a probléma megoldását.
Hadik György ismételt hozzászólásában arról beszélt, hogy a szépkorúak, az ipartestület és a KDNP közösen Erdélybe szerveztek utazást. Megköszönte a szervezők munkáját.
Farkas Éva Erzsébet a napirendi pont végén a közös nyilatkozatról beszélt, amivel – mint megírtuk – Szita Károly kaposvári polgármester Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének küldött levelét támogatták a kistérség polgármesterei.
A testületi ülésen meghallgatták a roma és román nemzetiségi önkormányzatok vezetőinek, valamint a a helyi oktatási intézmények igazgatóinak beszámolóit is. Elfogadták továbbá Kiss László rendőr főtörzszászlós körzeti megbízottá való kinevezését.