Indonéz dolgozókat vett fel a makói Continental, miközben sok makóit kirúgtak
Nem csitul a botrány a makói Continental körül. A tavalyi sztrájkot elbocsátási hullám követte, majd szerb, ukrán, most indonéz dolgozókat vett fel a gyár, miközben makói dolgozók kerültek utcára. Úgy tűnik, nem is akarják őket nagyon visszavenni.
Czirbus Gábor makói képviselő, a helyi Fidesz elnöke szerdán délelőtt a makói gyár elé hívta a sajtót, hogy elmondja, nagyon aggasztónak tartja azt, ami történik. Kifejtette:
Az elmúlt egy-másfél évben nagyon sok negatív hírt hallhattunk a Continentalról, a figyelmeztető sztrájkok híre sok helyre eljutott. Tavaly év végén a makói önkormányzat Lázár János országgyűlési képviselő javaslatára segítséget nyújtott azoknak a dolgozóknak, akiket a cég elbocsájtott. Próbáltunk segíteni az elhelyezkedésükben, hiszen nagyon fontos, hogy minden makói számára legyen biztos megélhetés.
Az elmúlt 8-9 hónapban úgy gondoltuk, hogy talán ez a helyzet rendeződött, de sajnos rossz hírrel kell szolgáljak. Az elmúlt hetekben, napokban több olyan munkavállaló keresett meg, aki nemrégen veszítette el a munkahelyét, de azok is aggódnak az állásukért, akik Makóról járnak be dolgozni. Hiszen maga a cég újabb munkavállalókat nem vesz fel, csak kölcsönöz, és teljesen más szabályok vonatkoznak így ezekre a dolgozókra. Olyanok is megkerestek, akik jelentkeztek a céghez, de még válasz sem kaptak. Ez szerintem egy rendkívül rossz magatartás a cégtől.
Kiderült: első körben Szerbiából és Ukrajnából érkeztek munkások a céghez, akik gyorsan tovább is álltak. Az elmúlt napokban Indonéziából érkeztek dolgozók, ez azokat, akiket elküldtek, rendkívül rosszul érinti. Szállást és tolmácsot kapnak az újak.
A képviselő hozzátette:
Itt van egy jól képzett munkaérő, s nem tart rá a cég igényt. Azt szeretnénk kérni a Continentaltól, hogy becsülje meg jobban a makói és Makó környéki dolgozókat, hiszen ők nagyon sokat tettek azért, hogy ez a cég itt tartson. Nyilván tudjuk, hogy a cég visszafizette a magyar kormánynak a támogatást, amit kapott azért, hogy magyar munkaerőt alkalmaz. Helyette most azt látjuk, hogy már más kontinensről érkeznek munkavállalók, ez rossz irány. Azokat kellene elsősorban foglalkoztatniuk, akik itt élnek. Arra kérném a vezetést, hogy ezt az irányt gondolja át, és becsülje meg a térségben élőket, hiszen nekik és a családjuk számára is fontos a megélhetés.
Tavaly a helyi és az országos sajtó is a makói Continental botránytól volt hangos, amikor az ott dolgozók sztrájkolni kezdtek a szerintük már tarthatatlan munkakörülmények miatt, végül hosszas egyeztetés után megegyeztek a szakszervezetek és a vezetőség, azonban sokan utcára kerültek. Nagy részük helyi, környékbeli volt, akiket azóta sem vettek vissza.