Kedvezőtlen kilátások: drágul a liszt, tovább nőhet a kenyér ára Vásárhelyen is
Három-négy havi készletet tárolt be a malmok többsége, amelyek a világpiaci áraknál magasabb hazai búzaárakkal küzdenek, és októbertől újabb lisztáremelést terveznek – derül ki a Világgazdaság szaklap friss cikkéből. A háborús gazdasági környezet, az extrém aszály és a súlyosbodó energiaválság feljebb és feljebb tornázza a mindennapi kenyerünk árát. Nem a szeptemberi áremelés volt az utolsó…
Van ugyan elég hazai búza Magyarországon még úgy is, hogy az előző évi 5,3 millió forintnyival szemben idén 3,7-3,8 millió tonna termett csak, hiszen Magyarország kb. 2,5 millió tonna körüli búzát vesz fel ebből, csakhogy az exportra ez kevés lesz. Az exportot amúgy is fékezi a tonnánként 140 ezer forint körüli ár, ami jóval magasabb a világpiacinál – írja a Vg.hu Lakatos Zoltán, a Gabonaszövetség gabonafeldolgozói tagozatának elnöke, a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatójának szavait idézve.
A gazdasági szaklap hozzáteszi, ráadásul most mindenki az olcsóbb ukrán búzát várja. Románia például már nem – oda hamar érkezett több határátkelőn is a gabona, és lejjebb is vitte az árakat. Viszont mivel az árak ott lementek, így a magyarországi malmok versenyképtelenné váltak a román piacon, ami azért probléma, mert a román piac évente kb. 150 ezer tonna lisztet vett fel Magyarországról. Ha a déli államokban újraindul majd a piac, és megjelennek az olasz importőrök, akkor még feljebb mehetnek az árak, mert a viszonylag közeli búzatermelő országokban is aszály pusztított. Viszont ha feljebb mennek az árak, akkor ez a hazai árakat is tovább emeli – figyelmeztet a cikkben a szakember.
A Vg.hu arra is kitér, a magyar malmok augusztusban emeltek egy nagyobbat, akkor a zsákos liszt 180 forint körüli kilogrammonkénti árát 220 forint köré durrantották fel. Ahogyan Lakatos Zoltán fogalmazott, „akkor árazta be a szakma a magasabb idei búzaárakat”, miután az első fél évben még a tavaly megvett olcsó kenyérgabonával átlagoltak. Októberben újabb tízforintos emelés várható a költségnövekedés miatt, ami valószínűleg nem is az utolsó lesz ebben a búzaszezonban. Ha pedig a liszt ára emelkedik, akkor a kenyéré is, ez a keserű valóság…
Illusztráció: Pixabay.com