Olcsón jól lakik a család – Csáki Zsolt, vásárhelyi gasztro-szervező nagyon finom és költséghatékony recepteket ajánl nekünk
Talán túlzás nélkül állítható, hogy szinte mindenki meggondolja manapság, mire költ, amikor az élelmiszerboltban vásárol. Én is, egyébként. Meglehetősen sok főzős közösségi csoportnak is tagja vagyok, ahol a fel-felbukkanó kérdések között egyre több, sőt megsokszorozódott az utóbbi időben az „Olcsón finomat mit ajánlotok? „Ki mit főz ma kevés pénzből?” és társai kérdések. Ez ihlette cikkünket is, és mivel vásárhelyi szájízre is szerettem volna szabni írásomat, felkerestem Csáki Zsolt gasztro-szervezőt a témában, aki több vásárhelyi szakácskönyv szerkesztője is, neves versenyek zsűritagja és akinek szíve-lelki a vásárhelyi konyha.
Lecsó minden mennyiségben…
Kezdte javaslattételét Csáki Zsolt, a Nagy Hódmezővásárhelyi Szakácskönyv és az Új vásárhelyi Ízök egyik szerkesztője.
„Még a magas ár ellenére is bármelyik lecsó recept egy főre eső értéke nem haladja meg az 500 forintot. Itt jegyzem meg, hogy szeptember 3-án a vásárhelyi-mediterrán fúziós konyha nevében Görög Lecsó Variációk fantázia névvel görög hangulatot, szigeti és tengeri lecsókat fogunk a XXI. Szentesi Lecsófesztiválon a „publikum” elé és a asztalunkra varázsolni a Vásárhelyi Ízők Fesztiválcsapataként.”
Mint ahogyan arról korábban már írtunk, a lecsó az egyik legjobban variálható étel, és gyakorlatilag csak szét kell nézni, mi van otthon. Engedjük szabadjára fantáziánkat, ha most, a szűkösebb időkben olcsó lecsókolbász vagy akár krumpli kerül bele – amelynek kilója még mindig „csak” 300 forint, máris egy még tartalmasabb, még inkább laktató és finom ételt varázsolhatunk egy szombati ebédként a család asztalára, ha pedig igazán vásárhelyiesre szeretnénk, dobjunk bele két marék tarhonyát.
Hamis báránysült
Pulykanyakat még mindig ezer forint alatt lehet beszerezni kilóját. Hentesnél lehet kérni kemény birkafattyút -általában nem használják fel és nem tudják eladni sem, így olcsón vagy szinte ingyen hozzá lehet jutni. Fedeles lezárható sütőedényben, a sóval, borssal, köménymaggal, koriander maggal ízesített nyakat beletesszük, alá teszünk rozmaringágat, egész fokhagymát, egész megmosott héjas burgonyákat, a tetejét beborítjuk a birkafaggyúval (2 kg húshoz kb. 20 dkg faggyú elég). Sütőben 2-3 óra alatt kis lángon puhára pároljuk, sütjük. Félidőben át lehet forgatni a húsokat, de a zsiradék mindig kerüljön a tetejére. A végén szaftos, csontról lemálló „báránysültünk” lesz, amit akár direktbe is fogyaszthatunk, de ha leszedjük a csontról a húst, akkor akár szendvicsbe is tehetjük friss salátákkal, szószokkal. (Ebből lesz az úgynevezett tépett húsos szendvics) kb 6 adag 3000.-Ft-ba kerül – részletezte a gasztro-guru.
Itt a Tökszezon hamarosan!
Sokféle sütőtökkrém levest csináltam már,de ami legjobban bejött:
Füstölt húsos szalonnát kisütsz ropogósra, kiszeded a pörcöt, félrerakod. Ha nem szereted, akkor simán olajjal folytatod a műveletet. Kb. 2 evőkanálnyi kell. A zsírban pirítasz hántolt tökmagot (vagy/és hántolt napraforgómagot, vagy bármilyen magfélét apróra törve (mogyoró, pisztácia, dió, mandula), ha már pattog kiszeded félreteszed. Amikor fél sülésben van a szalonna, beledobod a magokat és együtt pirítod készre. Vigyázz kis lángon, nehogy megégjen. A visszamaró zsiradékon apróra vágott hagymát dinsztelsz, felöntöd egy deci fehérborral (szinte mindegy milyen) vagy kicsi vízzel, visszasütöd, amíg nagyon puha és egy kicsit pirított nem lesz. Felöntöd visszamaradt húsleves alappal, vagy vízzel, és teszel bele leveskockát (elhagyható). Beledobsz apróra vágva egy szem krumplit, hogy a keményítője révén selymesebb legyen, egy szál répát reszelve, hogy a színe és az édessége még kellemesebb legyen. Forralod negyed órát majd beledobod az sütőben vagy kemencében előre megsütött tököt és birsalmát darabolva, fűszerezed szerecsendióval, fehér borssal (nagyon jó színes kevert bors is frissen őrölve), sóval (ha kell még bele), és puhára főződ. Ha nem akarod sütni a tököt, akkor pucolva, kockázva serpenyőben nagy lángon előpirítod! Az utolsó öt percben öntesz bele még egy deci fehérbort. Leturmixolod. Ha nem elég sűrű, akkor egy-két kanál lisztet (vagy keményítőt) elkeversz fél-egy deci vízben és beleöntöd. Visszateszed a tűzre felforralod, főzőtejszínt elkeversz egy tojássárgával, beleöntöd és egyszer felforralod. Pirított pörccel és tökmaggal tálalod. Ha van sajtolt tökmagolajod abból kicsit csepegtetsz tálaláskor a tetejére még, Isteni finom, Jó étvágyat.
Vásárhelyi réte(ge)s (kb. 1000 Ft-ból meg lehet csinálni, 4-6 főnek bőven elég vacsorára)
Mindenki kedvenc karácsonyi, ünnepi vagy” csak úgy mindig finom” süteménye a különböző töltelékekkel , mákos, diós, almás, túrós, káposztás, vagy/és ezek valamilyen kombinációban elkevert rétes. Ezek általában édes íz világúak, ám az ínyencebbek már mindenféle sós változatban is kísérleteznek.
A Vásárhelyi réteges, követve a tradíciókat teljesen új alapokra helyezi ezt az ételt. Ahogy már a neve is jelzi egyszerre rétes és réteges a kész mű. Ezt úgy valósítjuk meg, hogy egy vajjal (olajjal, zsírral, margarinnal) kikent tortaformában (oldalt csattal nyitható a legjobb) elkezdjük letenni a réteslapokat. Hogy ki mennyit és milyen vastagon, az ízlésre van bízva, ami viszont bevált, hogyha készen kapható lapot használunk, akkor alulra 4 vékony lap, utána rétegenként 2-2 lap kerül. A négyzet alakú lapokat a kör alapú tortaformában minden rétegnél el-el forgatva helyezzük be, mivel túl ér a forma szélén a tészta és így végén amikor majd visszahajtjuk azokat szép, rusztikus, virágra emlékeztető fedőréteget kapunk. A rétegeket valamilyen zsiradékkal, vagy a töltelékkel egy kenőtoll, ecset, stb.. segítségével mindenhol kenjük alaposan be, puhítsuk a tésztát. Érdemes erre a kenésre, a tényleges lágyabb töltelék alá valamilyen nedvszívó réteget tenni. Ha édes a töltelék, akkor pl. babapiskótát, zabpelyhet stb…, ha sós a töltelék, akkor nyers vagy pirított kenyérmorzsát, zsemlemorzsát stb… Erre kerül a töltelék és jöhet a következő réteslap. Amikor az utolsó réteg is belekerül az akkora már megpuhult kilógó tésztasarkokat visszahajtjuk ügyelve, hogy a tészták hátsó részére is jusson valamilyen kenő anyag, akár olajjal, vajjal elkevert tojás is lehet.
Az előmelegített sütőben (kb 180-200 Celsius fok) addig sütjük, amíg át nem sül és a teteje szép piros, roppanós nem lesz. Érdemes közben egy kis vízzel megpermetezni a tetejét, nehogy túl hamar kiszáradjon. Mikor kivesszük, akkor hagyni kell hűlni és csak kicsit később nyitni a tortaforma keretét.
Ízletes, látványos egytálétel reggelire, ebédre, vacsorára, vendégvárásra. Finom melegen, hidegen, akár több naposan is.
Na de a lényeg!
Mi is a töltelék? És itt jön a zsenialitása a Vásárhelyi rétegesnek! Gyakorlatilag bármi. Lehet édes, lehet sós… Mindig és minden a készítő íz-világától és lehetőségeitől függ. Lehet kimaradt húsok ledarált, krémesített (pl. tejföl, tejszín, paradicsompüré, stb…) felfűszerezett (pl. friss vagy szárított zöldfűszerek) ragú. Lehetnek a megszokott édes töltelékek. Bármi, amit szeretünk, amit a család, a barátok szeretnek. Az én kedvencem a halas- túrós-spenótos sós változat és az almás-túrós édes változat, illetve a már jelzett maradék ledarált húsok, pörköltek krémesített változatával megtöltött réteges.
Az olcsó de ínycsiklandó és különleges gasztro-tippeket ezúton is köszönöm Csáki Zsoltnak! Szemezgessenek Önök is bátran! Legközelebb a mi saját tippjeinket is megosztjuk Olvasóinkkal!