Egyre súlyosbodó energiaválság és élelmiszerválság kíséri a háborút
Az energia, a benzin és a kőolajalapú mezőgazdasági termékek ára mellett a gabona és az étolaj ára is az egekbe szökhet, mert Ukrajna jelentős exportőr. A BlackRock alapítója szerint nem beszélünk eleget az élelmiszerválságról – írja az Index, hozzátéve: az élelmiszerárak idén 20 százalékkal fognak emelkedni világszerte.
Az olaj és az ásványi anyagok árának megugrása az ukrajnai háború megkezdése után elterelte a befektetők figyelmét az élelmiszer-infláció hosszú távú és veszélyesebb hatásairól – figyelmeztetett a BlackRock befektetés-kezelő vállalat alapítója, Larry Fink a Financial Timesnak adott interjújában, melyet az Index szemlézett.
A szakember emlékeztetett, az energia, a benzin és a kőolajalapú mezőgazdasági termékek ára az év elején ugrott meg, amikor a nyugati országok szankciókat vezettek be Oroszországgal szemben. A gabona és az étolaj költségei is súlyosan érintették őket, mivel Ukrajna jelentős exportőr. Az olaj a héten kezdett visszaesni a háború előtti szintre, mivel a kereskedők a fogyasztás erőteljes visszaesésére készülnek. Az élelmiszerár-infláció azonban továbbra is magas.
„Ukrajnában óriási pusztítás történt a termőföldeken. Globálisan a műtrágya ára majdnem 100 százalékkal emelkedett, és ez a többletköltség csökkenti a mezőgazdaságban használt műtrágya mennyiségét. Ez világszerte károsítja a termés minőségét” – magyarázta.
A Világbank az invázió kezdete után közzétett előrejelzése szerint az élelmiszerárak idén 20 százalékkal fognak emelkedni világszerte. A hatás különösen súlyos következményekkel járhat Afrikában, ahol a saját élelmiszer-termelés mellett általában Ukrajnából importálnak gabonát. A műtrágyaárak ott 300 százalékkal emelkedtek, és az Afrikai Fejlesztési Bank szerint a kontinens 2 millió tonnás hiányt szenved. Janet Yellen, az Egyesült Államok pénzügyminisztere is kijelentette, hogy a világ „rendkívül nehéz időszak elé néz a globális élelmezésbiztonság szempontjából”. Bill Gates, a Microsoft társalapítója hasonló aggodalmakra hívta fel a figyelmet. Szerinte az ukrajnai háború miatt csökkenő búza-, étolaj- és egyéb élelmiszerkészletek „növelik az élelmiszerárakat, ami miatt nő az alultápláltság és az instabilitás az alacsony jövedelmű országokban”.
Az Index úgy összegez: míg egyes fogyasztási cikkek gyártói és élelmiszer-kiskereskedők azt mondják, reménykednek abban, hogy az élelmiszerár-infláció enyhülni kezd, mások tényleg a legrosszabbra készülnek.
Illusztráció: Pixabay.com