50 évvel ezelőtt helyezték üzembe a víztornyot Vásárhelyen
Nincs olyan vásárhelyi, aki ne tudná merre van a víztorony, és hogy néz ki. Életünk szerves „építménye”, éppen ezért is örültünk meg nagyon, amikor egy helyi közösségi oldalon felfedeztünk róla sok-sok kulisszatitkot. „Egy mérföldkő volt a város vízellátásának történetében az a nap” – emlékezett vissza Harmat Péter, – ma már nyugdíjas – vízügyi mérnök a hódmezővásárhelyi lokálpatrióták közössége oldalon, akit meg is kerestünk a jeles évforduló kapcsán.
Megtudtuk, a víztorony üzembehelyezésénél jelen volt a torony kivitelezője, aki 1964 és 1968 között készítette el a létesítményt. Az üzembehelyezésnél jelen volt még a Pilismaróti TSZ képviselője, akik a szigetelési munkákat végezték, a VITUKI, akinek a megrendelésére végezték el a medencék szigetelését, és jelen volt Harmat Péter maga is, aki átvette a létesítményt üzemeltetésre és 1969-ben a VÍZMŰ helyi vezetője lett.
„50 évvel ezelőtt, 1972 nyarán helyeztük üzembe a 800 köbméteres víztornyot. Egy mérföldkő volt a város vízellátásának történetében az a nap. Az üzembehelyezést megelőzően a Kása-erdő és a víztorony között 1964-68 között építették meg az NA 300-as ac. ny. töltővezetéket”
– írja a fent említett közösségi oldal csoportjának visszaemlékezésében Harmat Péter.
Majd arról is beszámol, a víztorony átadásán gondok voltak a tárolómedencék vízzáróságával. Az OVH megbízása alapján a VITUKI, kísérleti munkái közé sorolta a víztorony medencéinek vízzárósági problémájának megoldását. Első alkalommal fóliával bélelték ki a medencéket, de ez sikertelen eredménnyel járt. Végül a Pilismaróti Lenin-útja TSZ. emberei egy Holland szigetelőanyagot „Teddy” hengerrel vittek fel a tárolók betonfalaira és a fenéklemezre. A beton beszívta ezt az anyagot, és ezzel megoldódott a probléma.
„Tudomásom szerint a mai napig sincs vízzárósági gond a torony medencéivel” – zárta gondolatait a nyugdíjas vízügyi mérnök.
A fotót az ő engedélyével tesszük közzé, (Csm. VÍZMŰ fotóarchívuma), kellemes nosztalgiázást kívánunk!