Mártély fejlesztése: az idő pénz – az óra ketyeg…
A vásárhely-makói térség kistelepülései sorra nyerik a pályázatokat, Nagylaktól Maroslelén át Ambrózfalváig gőzerővel zajlanak a fejlesztések. Mártélyt viszont nem nagyon találjuk a nyertesek listáján. Megkérdeztük a faluvezetést, hány pályázatot adtak be az elmúlt időszakban.
Mint arról az utóbbi időszakban több cikkben is beszámoltunk, a jelek szerint egyre komolyabb nyomás helyezkedik a mártélyi önkormányzatra: a faluban élők közül rendkívül sokan – érthető módon – elégedetlenek, hogy a festői környezetben fekvő település évek óta egy helyben topog, és a jelenlegi polgármester által – vásárhelyi mintára – folytatott politikai állóháború a következő esztendőket is kilátástalanná teszi.
Tény: hatalmas lehetőség előtt állnak a kistelepülések, melyek az Orbán Viktor vezette kormányzat(ok)tól történelmi esélyt kaptak és kapnak az előrelépésre. A Magyar Falu Program révén térségünkben is számos falu, község hajtott végre nagyszabású beruházásokat. A napokban kiderült, a legújabb pályázati körben is jelentős fejlesztések indulhatnak a körzet tucatnyi településén Maroslelétől Nagyéren, Kövegyen, Királyhegyesen át Ambrózfalváig. Csak a 2022-es év első három és fél hónapjában több mint 410 millió forint támogatást nyertek el az itteni falvak, községek. A legtöbb pénz, 146 millió forint útépítésre és útfelújításra érkezik a választókerületbe, az önkormányzati tulajdonú ingatlanok korszerűsítésére, rendbetételére közel 79 millió forintot fordíthatnak a települések, de iskolai beruházásokra is több mint 47 millió forintot nyertek el. Mint kiderült, Mártély – megint – nem szerepel a nyertesek listáján.
A kistelepülések számára a rövidesen megalakuló ötödik Orbán-kormány talán soha vissza nem térő esélyt kínál, hiszen a következő években kifejezetten a vidékfejlesztés kerül a kormányzati politika fókuszába. Nem valamiféle költői túlzásról van tehát szó, hiszen a kormány korábban nem látott mértékű forrást jelentett be a vidékfejlesztésre. Az agrárium, az élelmiszer-termelés, -feldolgozás, az élelmiszeripar, a mezőgazdaság fejlesztése olyan feltételeket tud majd teremteni a következő években, ami a kisebb települések gazdasági erejét is növeli, munkahelyeket hoz létre. A Magyar Falu Program és az egyéb vidékfejlesztési támogatások olyan infrastrukturális feltételeket biztosítanak, melyek a kistelepülések reneszánszát hozhatják el.
Ebben a helyzetben minden a falu vezetőjén múlik. Az elmúlt évtizedekben ugyanis az történt, hogy a kistelepülésekre jellemzően nem jutott elég fejlesztési forrás, a nagyobb, átfogóbb célok és feladatok koncentrálták a lehetőségeket a falvak, községek rovására. Most viszont a kormányzati szándék egyértelmű, világos: pénzt, paripát, fegyvert a kistelepüléseknek! Ha van helyben elképzelés, és a polgármester jól dolgozik, akkor hétmérföldes léptekkel zárkózhat fel a legkisebb település is, de ahogyan hétmérföldes léptekkel lehet haladni, itt minden kihagyott év hét elvesztegetett esztendőnek is fog számítani egy-egy falu életében. Hiszen amennyiben valaki erről a lehetőségről (is) lecsúszik, mert nem foglalkozik a településvezetéssel, mert nem találja meg a hangot a kormányzati szervekkel, szereplőkkel, vagy inkább politikai állóháborút folytat az érdemi munka, a település ügyeinek intézése helyett, akkor annak az adott község, közösség valamennyi lakója a vesztese lesz. (Itt érdemes megjegyezni, Mártély a múlt héten háromszor is azzal tudott bekerülni az országos és a térségi hírekbe, hogy az éppen megválasztott országgyűlési képviselőt, Lázár Jánost szidják. Ha valaki tudja, mitől haladhat ettől egy centivel is előbbre a falu, az írja meg nekünk a szerkesztoseg@promenad24.hu címre – a szerk.)
Miközben a környező kistelepülések látványosan épültek-szépültek-bővültek, Mártély fejlődése egyértelműen megrekedt. Sok szó esik arról, hogy bölcsődei beruházást terveznek, ami félkész állapotba jutott egyelőre csak. Kíváncsiak voltunk, ezenkívül milyen elképzelésekkel rendelkezik a településvezetés, s azok megvalósítására milyen munka folyik a faluházán. Még múlt hét csütörtökön reggel megkérdeztük ezért a polgármestert és az önkormányzatot, összesen hány pályázatot nyújtottak be az elmúlt időszakban, a 2020-as, a 2021-es és a 2022-es esztendőben, s milyen forráslehetőségekre pályáztak. Arról is érdeklődtünk, mely pályázataik nyertek, s mikor, milyen projektek, beruházások valósulhatnak meg ezek által a faluban. Végezetül feltettük a kérdést, mely pályázataik zárultak eredménytelenül, és mi volt a sikertelenség oka. Megkeresésünkre eddig nem reagáltak. Amennyiben érkezik válasz, tájékoztatjuk olvasóinkat.