Rákosi vipera monitorozó képzést tartottak Bugacon
A természetvédelem és a hüllők iránt érdeklődő és elkötelezett korábbi és leendő önkéntesek számára tematikus képzési programot szerveztek, amelynek a CSEMETE Egyesület bugaci oktatóközpontja biztosított bázist.
A háromnapos képzés során a résztvevők megismerkedhettek a rákosi vipera védelmi programmal, a rákosi vipera életmódjával és élőhelyével, valamint a monitoring módszerek elméleti és gyakorlati elemeit is elsajátíthatták.
A veszélyeztetett rákosi vipera kiskunsági állományainak megőrzése céljából jelenleg több, különböző természetvédelmi célú kezelés és beavatkozás zajlik a Kiskunsági Nemzeti Park területén. Az ilyen beavatkozások hatékonyságának mérése alapvető fontosságú a védelmi tevékenységek értékeléséhez és a jövőbeli tevékenységek megalapozásához.
Mivel a rákosi vipera rendkívül jól rejtőzködik és nagyon nehezen észlelhető, ezért az állományváltozások kimutatásához ún. ismételt mintavételt végzünk, azonos helyre többször visszatérve számoljuk a viperákat, amelyhez önkéntes felmérők segítségére is szükségünk van.
Reményeink szerint az ilyen, és ehhez hasonló képzések eredményeként számos önkéntes csatlakozik a rákosi vipera védelmére irányuló tevékenységekhez, hozzájárulva a faj hosszú távú fennmaradásának megalapozásához.
A képzés „A rákosi vipera természetvédelmi helyzetének javítása a Pannon régióban” című LIFE program keretén belül valósulhatott meg.
Fotó: Schneider Viktor
Forrás:KNPI