Rakétamodell érkezik a Szent Istvánba – hamarosan megkezdődhet az űrutazás
Izgalmas, nem mindennapi továbbképzésen vesznek részt a Szent István Általános Iskola pedagógusai, a SpaceBuzz program keretében ugyanis egy rakétamodell fog érkezni az intézménybe, amely lehetővé teszi, hogy a gyermekek a legmodernebb virtuális valóság segítségével ismerjék meg az űrutazás rejtelmeit.
Az intézmény igazgatója, Walterné Böngyik Terézia lapunknak elmondta, a pilot program keretében hamarosan öt rakétamásolat érkezik Magyarországra, egy közülük a Szent István Általános Iskolába. A SpaceBuzz program lehetővé teszi, hogy a 10-12 éves korosztály mindent megtanuljon az űrutazással kapcsolatos technológiáról, innovációról és ökológiáról.
Intézményünkben több mint száz gyermek fogja megélni azt a pillanatát az űrutazásnak, ami egy asztronauta képzéshez szükséges
– árulta el Walterné Böngyik Terézia.
Az intézményvezetőtől megtudtuk, a Szent István Általános Iskola pályázat útján nyerte el a Hollandiában már 2018 óta sikeresen futó ingyenes oktatási programot.
Nagy örömünkre szolgál, hogy ilyen formában kapcsolódhatunk ahhoz a nemzetközi programhoz, amelynek keretében Magyarország 2024-ben űrhajóst kíván küldeni az űrbe. Kollégáim mindig úgy gondolkodnak, hogy azok a generációk, akiket ma felnevelünk, néhány év múlva olyan pályák közül választhatnak majd, ami akár az űrkutatással kapcsolatos, ezért kötelességünknek érezzük erre érzékenyíteni őket. Ez a motiváltság ott van a diákjainkban, ami a szép eredményeikben, a magas tanulmányi átlagukban vagy éppen a délutáni szakkörök látogatottságában is megmutatkozik
– hangsúlyozta a pedagógus.
A rakétamodell májusban fog megérkezni az iskolába, jelenleg a projekt tananyagának bevezetése történik, amit mind a gyerekek, mind a pedagógusok nagyon élveznek.
A SpaceBuzz program oldalán közzétett kiadvány szerint a projekt fejlesztői számára a motivációt az overview effect, avagy az áttekintő hatás jelentette, amelyet minden űrhajós megtapasztal, amikor először néz le bolygónkra az űrből. Ilyenkor ugyanis mindenki rádöbben arra, hogy milyen aprócska, milyen sérülékeny is a Föld. Ez a felismerés aztán arra ösztönözi az űrhajósokat, hogy visszaértük alkalmával tegyenek valamit a bolygóért, akár a természetvédelem, akár a művészet, az oktatás, az építészet vagy a pszichológia területén.
A rakétamásolat segít megismertetni ezt az érzést a gyerekekkel, akiknek az oktatási program eredményeként a klíma- és környezetvédelmi gondolkodásmódjuk, magatartásuk felelősségteljesebb lesz, érdeklődésük a természettudomány irányába fordul, együttműködési, kreatív és kommunikációs kompetenciáik fejlődnek.
Kiemelt kép és fotók: SpaceBuzz Facebook-oldal