Bozókiné Szabó Ildikó: egyszerű és határozott lépéseket kell tennünk annak érdekében, hogy elkerüljük a vízpazarlást
A víz fontos és elengedhetetlen része életünknek, nélküle ugyanis, mint tudjuk nincs élet. Szabályozza a vérkeringést, befolyásolja a vér összetételét, részt vesz az emésztési, felszívódási folyamatokban, segít a testhőmérséklet szabályozásában, valamint az egészséges savbázis megtartásában is. A víz élettani szerepe tehát megkérdőjelezhetetlen, ezért is olyan fontos, hogy fokozottan védjük vizeinket. A nemzetközileg is elismert Klímanócskák program megálmodója, Bozókiné Szabó Ildikó szerint kiemelten fontos, hogy már kisgyermekkorban felhívjuk a figyelmet a vízzel való takarékoskodás, valamint a vízvédelem fontosságára.
Bozókiné Szabó Ildikó a Klímanócskák program keretein belül olyan összetett tervet dolgozott ki, mely során a gyerekek a családjukkal együtt elsajátíthatják, mit tehetnek annak érdekében, hogy kevesebb vizet használjanak el nap, mint nap a háztartásukban.
Az Országos Klímareferens Hálózat frissen megválasztott alelnöke számos, a vízgazdálkodás szempontjából hasznos tippekkel és trükkökkel látja el a gyermekeket. Ilyen például, hogy kézmosásnál és zuhanyzásnál csak akkor nyissuk meg a csapot, amikor öblítünk, vagy, hogy a fürdés négyszer annyi vizet igényel, mint a zuhanyzás. De a meleg víz használatra is felhívja a figyelmet, amely a második legnagyobb energiafogyasztó a háztartásokban.
Ha nyolc perc helyett csak négy percig zuhanyozunk, akkor évente akár 350 kilogramm szén-dioxidot is megspórolhatunk háztartásonként
– emelte ki a klímareferens. Bozókiné Szabó Ildikó a klímanócskákon keresztül azt is közvetíti a családok felé, hogy rövidebb programon, alacsonyabb hőfokon, környezetbarát mosószerek alkalmazásával mossák ruháikat, hiszen azok így is ugyanolyan jól tisztulnak, ráadásul tovább megőrzik minőségüket is.
Nagy vitát szokott kiváltani a mosogatógép használata, mi klímareferensek azonban úgy gondoljuk, valóban környezetvédő a használatuk. Míg a mosogatógép egyetlen ciklusban körülbelül 13 liter fogyaszt el, addig ugyanannyi mosatlan edény kézi mosogatásakor több tucat liter vizet folyattatunk el
– árulta el a klímavédelmi szakember, aki hozzátette: már nyolc tányér mosogatógépben való mosásával is vizet takaríthatunk meg.
A programon belül a klímanócskák az esővíz, valamint az egyszer már felhasznált szürkevíz újrahasználását is elsajátítják.
A szennyezettség mértékétől függően, a virágöntözéstől, az otthoni takarításon át, egészen a wc leöblítéséig többféle módon is felhasználjuk a szürkevizet. Mi magunk is gyűjtjük az esővizet a gyerekekkel és azt is demonstráljuk számukra, hogy az hogyan jut a csatornákon keresztül vissza a folyóvizeinkbe, hogyan szivárog a talajba és milyen károkat tud tenni a természetben, ha szennyezett a víz
– fogalmazott Bozókiné Szabó Ildikó.
A Szabadság téri Óvoda szakmai vezetője arra is kitért, fontos számukra, hogy minden egyes tevékenységükben klímatudatosságra neveljék a gyerekeket. Odafigyelnek arra, hogy egyáltalán ne pazaroljanak, a megfelelő vízfogyasztás hangsúlyozása mellett pedig a műanyag hulladék csökkentésére, ezáltal palackozott helyett a csapvíz fogyasztására is felhívják a figyelmet.
Közel 13 éve ebben a klímatudatos szemléletben neveljük a gyerekeket, akik rendkívül nyitottak a témára, képesek már egész kicsi korban megérteni az összefüggéseket. Talán az a kulcs, hogy mindig összetett rendszerben mutatjuk meg nekik a cselekedetek következményét
– hangsúlyozta Bozókiné Szabó Ildikó.
A klímareferens kiemelte, a legfontosabb, hogy egyszerű és határozott lépéseket tegyünk annak érdekében, hogy a vízfogyasztásunk ne pazarló legyen. Szerinte, ha egy-egy ilyen tudatos cselekedetet be tudunk iktatni a családunk életébe, már nagyon sokat tettünk azért, hogy a gyerekek klímatudatos gondolkodását megerősítsük.
Fotók: Klímanócskák
Kiemelt kép: pxhere.com