quotescamera408D8217-1508-42F1-8C7C-9B81D4D48B57BF2C6754-57F9-416E-81DD-671EE8AD8D71DD13BF45-FD0E-4F5E-BCB8-EE0968EEB4D2DD13BF45-FD0E-4F5E-BCB8-EE0968EEB4D292333EC4-7DF2-4B9F-A7BF-114B75EE0347chevron_thin_rightchevron-downchevron-firstchevron-lastchevron-leftchevron-nextchevron-prevchevron-right582A3CB2-04DA-4E39-837D-58C0907011FD582A3CB2-04DA-4E39-837D-58C0907011FDchevron-upA659D4DE-32ED-45A3-A6C5-A48FFE2B488D75140C12-4E5F-4759-9FD3-4300BCD98B0CB69DB86E-0DDE-4383-BD92-653067C2563303A7445C-E555-4556-9278-5815BF71C9AF16DD793C-5D61-45BF-AFAF-6DE315DB19D01A6A983E-3DA3-4A07-ACA8-60B780BA8F5Bsearch-bigD9E58768-0281-47D1-8191-45C7CE673AF893DB4080-7C8D-467D-8E27-6ECB71C8D144C6DE3A5E-B153-4D9B-9D7B-F226C80BCB9A1D118CCB-65D4-4236-8317-A87D534DDCA8001646AA-7655-4585-ADCC-738ED6F09280
2024. 12. 02. hétfő
  -  Melinda, Vivien
Szórakozás

Fontos, hogy minden emberben és az életben is meglássuk a tanítót – interjú Búzás József vásárhelyi jógaoktatóval

2021. augusztus 25.

Az elmúlt évek során hazánkban is egyre elterjedtebbé és népszerűbbé vált az ősi indiai mozgásforma, a jóga. Számos jótékony hatásának és önismereti vonzalmának köszönhetően sorra nyíltak meg városainkban a jobbnál jobb jógastúdiók és online platformok, így ma már bárki megismerheti, kipróbálhatja és elsajátíthatja az először bonyolultnak tűnő, ám korántsem lehetetlen ászanákat.

Búzás József tíz éve foglalkozik jógaoktatással Vásárhelyen. Stúdiója mellett az elmúlt évek során olyan sporteseményeken képviseltette magát a városban, mint az Egészséges Vásárhelyért program, de gyakorta tart előadásokat, vegetáriánus ételkóstolókat is. Saját gyógyulása és a jógával járó önmegismerés ébresztette rá arra, hogy szeretné ezt az érzést továbbadni az emberek számára.

Meséljen a kezdetekről! Hogyan került kapcsolatba a jógával?

Már gyermekkoromban érdekelt a spiritualitás, ami azért érdekes, mert a családom mindig is inkább materialista szemszögből látta a világot.

Úgy gondolom, hogy ez a fajta spiritualitás az ember lényéből jön, bennem pedig mindig volt egy vágy, hogy választ kapjak a kérdéseimre.

Mindenféle ezoterikus és spirituális könyvet kezdtem el tanulmányozni a könyvtárban, és ekkor találkoztam először a jógával is, bár akkor még félresöpörtem, mert voltak más dolgok, amik érdekeltek. Nagy szerelmese lettem például a tarot kártyának, amely a mai napig nagy misztérium számomra. A tarot lapjai az ember tudati szintjeit és az élet állomásait jelenítik meg, ez is egyfajta önfejlesztés, egy belső utazás, de ma már a jóga az első számomra.

Hogyan kezdte el gyakorolni ezt a mozgásformát?

Akkoriban gerincproblémáim voltak, amelyekre a jóga nagyon jó hatással volt, egész jól kigyógyított belőle. Sokan talán nem is gondolnák, hogy én is innen indultam, ők bizonyára azt hiszik, hogy mindjárt így születik az ember: vékony és hajlékony, egyből meg tudja csinálni az ászanákat, de ez nagyon nem így van, minden sok-sok gyakorlás kérdése.

Mi vezette önt arra, hogy elinduljon ezen az úton és a jóga főiskolán tanuljon tovább?

Elvégeztem a gipszmodellező szakmát, de nem igazán tudtam benne kiteljesedni, nem láttam meg benne önmagam. A Bhaktivedanta Hittudományi Főiskolát intuitív módon választottam, ahogy a mindennapjaimat is intuitív módon élem meg.

Mit ért ez alatt?

Egy nap lapozgattam a felvételi tájékoztatót és nem igazán tudtam, hogy mit szeretnék, ezért le is tettem. Aztán újra elővettem, de kiesett a kezemből és a Bhaktivedanta Főiskolánál nyílt ki. Ezt egy jelnek vettem. Később volt egy álmom, melyben megjelent Krisna, persze ezt akkor még nem tudtam, ahogy azt sem, hogy kicsoda ő, csak később, a főiskolán derült ki. Ezt követően összetalálkoztam néhány Krisna-tudatú emberrel, akik említették ezt az iskolát. Ezek a jelek ösztönöztek arra, hogy elmenjek a nyílt napra, és beiratkozzak a Bhaktivedanta Hittudományi Főiskolára.

Akkor már tudta, hogy jógaoktató szeretne lenni?

Eleinte nem kifejezetten akartam jógaoktatóvá válni, hiszen akkoriban ez még nem volt ennyire népszerű történet, alig tudták néhányan, hogy mi az a jóga, még nem terjedt el a köztudatban. A spiritualitást kerestem, és mint említettem, a jóga nagyon jót tett a gerincemnek. Éreztem, hogy ez egy olyan út, amin szívesen továbbhaladnék, de bizonytalan voltam. A szüleim biztos jövőt szerettek volna nekem, anyagi stabilitást, és a jóga akkor még inkább ködbe burkolózott.

Kiszámíthatóbb munkát vállaltam, de nem hagytam annyiban a dolgot: párhuzamosan csináltam a kettőt, a kereskedelmi munkám mellett jógát oktattam.

Egy idő után azonban azt érezem, hogy nem tudom összeegyeztetni a kettőt, és válaszút elé érkeztem.

Ekkorra már a szüleim is megbékéltek a dologgal, és támogatták a döntésemet, ami nem volt egyszerű, hiszen tudtam, ha ott hagyom az egyiket, a másikat teljes erőbedobással kell majd csinálni. Aztán vettem egy mély levegőt, és megnyitottam a jógastúdiómat Vásárhelyen.

Mit adott ön számára ez az új út?

Kiteljesedtem. Folyamatosan tanulunk egymástól a vendégeimmel, akik hozzám járnak. A jóga tanításai és az ezzel járó spiritualitás úgy kerül aranyfoglalatba, ha az adott korban éljük és valósítjuk meg, hiszen ezek a tanítások bármely korban megállják a helyüket.

Milyen jótékony hatásai vannak a jógának?

Számtalan említésre méltó jótékony hatása van a jógának, csak hogy néhányat kiemeljek, a rendszeres gyakorlás például oldja az izommerevséget, javítja a testtartást, könnyűvé, hajlékonnyá és rugalmassá teszi a testet, míg egyes gyakorlatok erősítik és formálják azt. A jóga megtanít minket a helyes légzésre, a befelé figyelésre, ezáltal lecsendesíti az elmét, és javítja a hangulatot.

A legfontosabb, hogy megfelelő mentalitásban végezzük a gyakorlatokat.

Általában mindenkinél vannak különféle berögződések, amelyeket el kell engedni. Fontos, hogy mindenki egyedi mélységben, tudatosan végezze az ászanákat. Ebben jógaoktatóként természetesen a segítségükre vagyok, és szükség esetén javítom őket. A jógában a tudatosság a fontos, valamint az, hogy megéld benne a teljességet. A jóga szó összekapcsolódást jelent, összekapcsolódni egy végső forrással.

Mire érdemes figyelni, amikor gyakoroljuk a jógát?

Fontos az erőszak nélküliség elve. Létezésünk erőszakkal jár, csak nem mindegy, hogy mennyi erőszakot alkalmazunk életünk során. A jógaóra is ezért van, hogy megtanuljuk nem túlfeszíteni a húrokat.

Buddha azt mondta,

akkor szól szépen a lant, ha megfelelő mértékben feszítjük a húrokat. Ha túl feszes a húr, elpattan, ha azonban túl laza, nem szól szépen.

Ezen általában minden kezdő átesik, többet és jobban szeretne, mint amit a teste enged. A gyakorlatok során a rendszeresség a lényeg, és nem a túltolás. Meg kell találni a kényelmet az ászanákban.Ennek kapcsán hoztam egy mesét az erőszakmentességről, amelyet a cikk alján lehet majd meghallgatni.

Ha már az erőszak nélküliségnél járunk, úgy tudom, hogy ön vegetáriánus. Ez is ennek a szemléletmódnak köszönhető?

A családom is mindig inkább zöldséges volt, és én is sokkal inkább előnyben részesítettem a különféle zöldségeket. A főiskolán aztán csak vegetáriánus büfé volt és tanultunk is így főzni, ott tetszett meg igazán ez az egész, és szerettem volna kipróbálni, hogy milyen változást hoz az életembe. Természetesen nem bántam meg és amióta áttértem a vegetáriánus ételekre, talán kevesebbszer is vagyok beteg.

Azonban szerintem fontos, hogy a jógaoktatók ne erőszakolják tanítványaikra a vegetáriánus táplálkozást. Aki érez egy belső hangot, és ki szeretné próbálni, nyugodtan tegye meg, de ne legyen kényszeres. Itt is fontos az erőszak nélküliség elve, hogy ne akarjuk másokra kényszeríteni a mi álláspontunkat, hiszen valamilyen formában ez is erőszaknak számít. Én például úgy próbálom népszerűsíteni ezt a fajta életmódot, hogy előadásokat és ételkóstolókat tartok, és ha ízlik valakinek, szívesen odaadom a receptet is.

Hogyan jellemezné a Namaste jógaközösséget?

Egy nagyon jó és összekovácsolt közösség alakult ki a stúdióban. A nyugdíjas jógaközösség példaértékű, ők a stúdió falain kívül is tartják a kapcsolatot, a pandémiahelyzet pedig csak még inkább megerősítette és összegyúrta a jógaközösséget. Nagyon sokat köszönhetek azoknak, akik hozzám járnak, ők ugyanis a bezárások alatt ugyanúgy támogatták a munkásságom, és – online formában ugyan – de jelen voltak a gyakorlások során.

És ha már közösség, hogyan érzi, nyitnak az emberek a jóga felé Vásárhelyen?

Annak ajánlom a jógát, aki kész erre a belső utazásra. Általában megérzik ezt az emberek, és jelentkeznek. Az sem baj, ha nincsen semmilyen sportmúltja valakinek, ugyanis kortól és edzettségi állapottól függetlenül bárki elkezdheti a jógát. Kezdő tanfolyamot szoktam indítani és az a tapasztalatom, hogy az emberek nagyon nyitottak Vásárhelyen, ez egyáltalán nem okoz gondot.

Mire számíthat az, aki betér egy órára?

Aki ide betér, az megismerkedhet a jóga filozófiájával, az ászanákkal, légző gyakorlatokat sajátíthat el, relaxálhat és alkalom adtán vegetáriánus ételeket is kóstolhat. Még a koronavírus-járvány előtt vásároltam egy kiskertet, ahol igyekszem mindent megtermelni, amit csak tudok. Ugyan én sem a kertben nőttem fel, de ajánlom mindenkinek, hiszen bele lehet tanulni. Többek között ezekből a zöldségekből szoktam elkészíteni a kóstolóra szánt ételeket.

Kik inspirálják önt?

Fontos, hogy minden egyes emberben és az életben is meglássuk a tanítót.

Függetlenül a társadalmi státusztól vagy a végzettségtől engem bármilyen ember tud inspirálni, de legfőképpen azokat a jógásokat emelném ki, akik hozzám járnak, szerintem ez velük oda-vissza működik, egymást motiváljuk.

Búzás József egy különleges tanmesével készült az érdeklődők részére, melyet itt lehet meghallgatni.

Fotók: Gémes Sándor