Bán Csaba: szomorú szemlélőként nézzük, hogyan válik semmivé a Bethlen felújítása és bővítése
A sajtóból értesült Bán Csaba arról, hogy nem valósul meg a Bethlen Gábor Református Gimnázium nagyszabású és nagyon várt bővítése, felújítása. Az ügyben semmiféle tájékoztatást nem kaptak a polgármestertől sem, nem tudták, mi a helyzet a projekttel, így arról sem tájékoztatták őket, hogy több határidő módosítás, hosszabbítás történt a pályázatnál.
Visszaemlékezett, annak idején még néhai Almási István polgármester megkeresésére kezdtek közösen dolgozni a felújítás és a bővítés tervein. A kezdeményezésért a mai napig hálás az akkori vezetésnek. Megkérdezték a tantestületet, az iskolaszéket, az egyházközösség és a diákokat, milyennek látnák a megújuló iskolát, majd ezek alapján elkészítették a terveket. Hallatlan örömmel fogadta mindenki az elképzeléseket. Arany kilincset nem terveztek a projektbe, csak és kizárólag olyan elemeket, amelyben hiányt szenved az intézmény. Az iskola évtizedes (eszköz)hiányát pótolta volna a tornaterem, az étterem, az orvosi szoba megvalósítása, de nincs aulája, közösségi tere sem az intézménynek és még hosszasan lehetne sorolni, mennyi minden fért bele a 5-6 milliárdos fejlesztésbe – fogalmazott Bán Csaba.
Jól indult, majd elcsendesedett
A közös munka 4 évvel ezelőtt megkezdődött és egy ideig jól is haladt. A projekt kezdeti lendülete az évek során azonban lassan csendesedni kezdett. A választások utáni, városházi üresedések, távozások is nehezíthették a projekt menetét. Azóta sok tájékoztatás nem kaptak, sem a projekt állásáról, de még arról sem, ki nyerte a közbeszerzést. Bán Csaba az évek során mindössze két dokumentumot kapott kézhez, az egyik a nyitószerződés, a másik pedig a teljes tervdokumentáció, amelyről az építész, Novák Péter a projekt rendelkezésre bocsátotta.
A tiszteletes kiemelte, a projekt tulajdonosa az önkormányzat, a megvalósítás felelőse is az önkormányzat. Az egyházhoz pedig soha nem érkezett panasz, hogy valamivel elmaradtak volna, nem bocsátottak volna időben a projekt rendelkezésére.
Már csak a remény él
2021 elején a projekttel kapcsolatos eseménytelenség és a városban is keringő mendemondák miatt összeültek, megkeresték egyházi elöljáróikat és próbáltak tájékozódni a kormánynál is – ha már a város csendben volt – hol tart a fejlesztés. Akkor még zajlottak az egyeztetések. Tekintettel az eltelt időre, nem volt biztató, hogy még mindig nincsenek konkrétumok, de vártak tovább. Ezután érkeztünk el a közelmúltig, amikor kiderült, évek kemény, hosszú, reményteli és örömteli munkája, tervezése és előkészítése vált semmivé. A fejlesztés haszonélvezője nem a tulajdonos egyház, még csak nem is kizárólag az iskola lett volna, hanem az sok-sok diák aki város, környék és megyeszerte itt kezdi meg középfokú tanulmányait, az a közösség, amely egy vásárhelyi iskolához kötődik és jövőjének egy része ennek záloga.
A remény azonban még él jegyezte meg Bán Csaba. 2022-23-ban csodálatos, 300 évfordulót ünnepel a vásárhelyi köznevelés, melynek derékhadát a református egyház vállalta. 260 éven keresztül egyházi, 40-50 éven át állami de folyamatos köznevelés folyt a jelenlegi helyen is. Nem szégyellik, sőt, hogy nagy szegedi állami fenntartású intézmények sarkában vannak és a megye harmadik, negyedik legjobb gimnáziumát működtetik a megyében. Jelenleg síró, csendesen könnyező harmadik félként csak szemlélik az eseményeket és várnak. Ha úgy alakul és olyan döntés születik, hogy ha nem is most, de a jeles évforduló alkalmából megérdemli az intézmény a már felvázolt, elindított terveket, fejlesztéseket, annak nagyon fognak örülni.
A Bán Csabával történt beszélgetés után nem sokkal a Miniszterelnökségről kapták a jelzést: jelenleg nem látnak módot a beruházás megvalósítására.