Juhász Tünde: hiszem, hogy a csanádi identitás nem veszett ki
Június 4-től, Trianon századik évfordulójától Csongrád-Csanádra változik megyénk neve, az erről szóló indítványt Lázár János nyújtotta be 2017-ben az Országgyűlés elé, amely ellenszavazat nélkül elfogadta azt. A megyei kormánymegbízottal erről a szimbolikus döntésről beszélgettünk.
– Három évvel ezelőtt döntött arról az Országgyűlés, hogy Trianon századik évfordulóján a megye felveszi a Csanád nevet is. Emlékszik, mire gondolt először akkor?
– Nagyon pozitív érzéseim voltak, amikor ez a döntés megszületett, mert bár végérvényesen 1950-ben tűnt el a Csanád név a közigazgatási rendszerből, az igazságtalan trianoni békediktátummal szemben egyfajta vigasz ez a névváltoztatás. Egy elvi, szimbolikus ajándék, gyógyír arra a sebre, amit a Csongrád megyeiek, de különösen a csanádiak elszenvedtek. Hiszem, hogy a csanádi identitás nem veszett ki az emberek életéből, van egy olyan szoros kapocs, kötelék, ami összeköti az ott élőket akkor is, ha ma már különböző megyékben kell élniük.
– Hogyan zajlott, zajlik a készülődés a kormányhivatalon belül?
Több szempontból is készülünk a névváltoztatásra, hiszen megváltozik a hivatal elnevezése, az eddigi Csongrád Megyei Kormányhivatalból jövő csütörtöktől Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatal lesz. Minden kiadmányozott iratunkon ez fog szerepelni, ez egy informatikai beállítás kérdése, viszonylag kis ráfordítással teljesíthető. De legalább ilyen fontos, hogy a szervezeti egységeinket jelölő tábláink cseréje is meg fog történni, és természetesen az arculati elemeken és a hivatali bélyegzőkön is az új elnevezés fog szerepelni.
– Mit fognak érzékelni az állampolgárok, van nekik ezzel kapcsolatosan teendőjük?
– Mivel nincs olyan okmányunk, amelyen a megye neve szerepelne, így nem kell tenniük semmit.
– A kormányhivatal a megemlékezésekre is rendszeresen figyelmet fordít, mennyiben húzta most keresztül a számításokat a járványveszély?
– A koronavírus okozta korlátozások miatt sajnos nem nagyon tudtunk gondolkodni közösségi rendezvényeken, ezért egy virtuális kihívást indítottunk útjára. Az egykori Csongrád és Csanád vármegye területe 5284 km2 volt, arra bíztattuk a kollégáinkat, hogy ezt kilométerben tegyék meg, akár túrázva, kerékpározva, úszva, vagy bármilyen mozgásformában. Jelenleg már 3300 km-nél tartunk, így biztos vagyok benne, hogy ebben az évben – amelyet Csongrád-Csanád évének is nyilvánítottunk – teljesíteni fogjuk ezt a célt.