Június 4-étől Csongrád megye neve Csongrád-Csanád megye lesz
Június 4-től, Trianon századik évfordulójától megváltozik megyénk neve, ami a kormánymegbízott szerint a szétszakított Magyarország egyesítésének és összefogásának vágyát is szimbolizálja. Az állampolgároknak a névváltozás kapcsán nincs teendőjük, nem kell például okmányokat sem cserélni, hívta fel rá a figyelmet Juhász Tünde.
Trianon igazságtalan békediktátuma száz évvel ezelőtt olyan mély sebet ejtett hazánkon és a lelkünkben, amely talán soha nem fog begyógyulni, nekünk, Csongrád megyeieknek azonban némi gyógyírt jelenthet, hogy a százéves évfordulón szűkebb otthonunk neve már Csongrád-Csanád lesz, mondta el a megyei kormánymegbízott.
Juhász Tünde felidézte, az országgyűlés 2017-ben Lázár János miniszter és a térség országgyűlési képviselőjének javaslatára indítványára, ellenszavazat nélkül módosította a megyénk nevét.
– A döntés történelmileg indokolható, eszmeileg pedig érthető, hiszen a Trianonban szétszakított Magyarország egyesítésének és összefogásának vágyát szimbolizálja. – emelte ki a kormánymegbízott. Mint elmondta, megyénk június 4-től büszkén viselheti a Csongrád mellett a Csanád nevet is. Hozzátette: úgy véli, hogy legalább ilyen, jelképes orvosságra minden magyar léleknek szüksége van.
A megyei kormánymegbízott azt is hangsúlyozta, hogy a névváltoztatással kapcsolatosan az állampolgároknak, vállalkozásoknak nem lesz teendőjük, így például az okmányok lecserélésére sem lesz szükség.
dr. Miklós Péter kiemelte: Csongrád és Csanád megye egyidős a magyar államisággal, már csak ez a múlt is indokolhatja azt, hogy megváltozzon a neve. A történész szerint a kormány Lázár János kezdeményezésére, és a megyei önkormányzat támogatásával a kettő mellett Torontál vármegye örökségét is felvállalta.
A Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ igazgatója arra is emlékeztetett, hogy 1945-ben a Nemzeti Parasztpárt színeiben politizáló, de titkos kommunista, makói gyökerű Erdei Ferenc volt, aki megszüntette a „közigazgatásilag egyelőre egyesített vármegye” kategóriáját, azt ugyanis revízionistának, a Trianoni gondolat tovább vivőjének vélte.
dr. Miklós Péter szerint ebben is az látszott, hogy a kommunizmus a múltat végképp el akarta törölni, ezzel szemben a megye mostani névváltozása nem csak Csanád megye ezeréves hagyományaira világít rá, hanem arra is, hogy a múltat nem eltörölni, hanem vállalni kell.
A Csongrád Megyei Önkormányzat elnöke beszédében kiemelte: a döntés előtt Lázár János a közgyűlés véleményét is kikérte, amely természetesen támogatta azt. A méltó emlékezést, és a névváltozás megünneplését pedig szolgálja a megyei önkormányzat által készíttetett bronz emlékérme, valamint egy térkép kiadása is, amelyen ábrázolják a jelenlegi és korábbi megye határokat.
Forrás: makohirado.hu
Fotók: Gémes Sándor
Korábban írtuk:
Trianon századik évfordulójától, június 4-étől Csongrád megye neve Csongrád-Csanád megye lesz – jelentette be Juhász Tünde kormánymegbízott hétfőn Szegeden.
Trianon igazságtalan békediktátuma száz évvel ezelőtt mély sebet ejtett hazánkon, mely talán soha nem fog begyógyulni. Bár a végleges felépülés nem jöhet el számunkra, de némi gyógyírt jelenthet – legalábbis nekünk Csongrád megyeieknek -, hogy Trianon századik évfordulóján szűkebb otthonunk neve immár Csongrád-Csanád megye lesz – mondta a kormánymegbízott sajtótájékoztatóján.
A döntés történelmileg indokolható, eszmeileg pedig érthető, hiszen a Trianonban szétszakított Magyarország egyesítésének és összefogásának vágyát szimbolizálja – hangsúlyozta Juhász Tünde.