Létfontosságú lehet a termelői piacok nyitva tartása
A piac mindig egy alternatíva a vásárlásra. Ráadásul a helyi termelők jelentős részének az egyetlen olyan értékesítési lehetősége, amivel a megtermelt árujukat el tudják adni – mondta el Szólláth Tibor, Hajdúnánás polgármestere az M1 Magyar gazda című műsorában.
Hozzátette: a tavaszi munkálatokhoz, a kerti palánta és egyéb szaporítóanyag beszerzésének Hajdúnánáson szinte az egyetlen forrása a piac.
Az Agrárminisztérium arra kérte az önkormányzatokat, hogy a veszélyhelyzet alatt is tartsák nyitva, illetve nyissák ki újra a termelői piacokat, mivel azoknak kulcsszerepük van a helyi gazdaságok működésében. Hajdúnánáson és környékén sok a kistermelő és a helyi árukra nagy a kereslet, így újra megnyitott a piac.
Szólláth Tibor elmondta, az újranyitás a közegészségügyi szabályoknak megfelelően történt. A piac nyitvatartását meghosszabbították.
Korábban a piacnapok szerdán és szombaton voltak, most azonban vasárnap kivételével mindennap nyitva tartanak.
A hajdúnánási piacon a lakosság egészséges helyi élelmiszerekhez, friss zöldségekhez, gyümölcsökhöz juthat. Az önkormányzat ökológiai mintagazdasága is itt árulja termékeit, amelyek népszerűek a helyiek körében.
A vásárlók a helyi mesterek különlegességeit is megtalálhatják. Van olyan kézműves, aki az új igényekhez alkalmazkodva bővítette termékpalettáját.
A városban nagy hangsúlyt helyeznek a helyi termelők támogatására. Létrehoztak egy védjegyet, a Nánási portékát, amelyet már mintegy negyven vállalkozó használhat.
Szólláth Tibor elmondta, a védjegy használatának egyszerű szabálya van, ha alapanyagról beszélünk, akkor a város közigazgatási határán belül kell megtermelni, ha feldolgozott termékről beszélünk, akkor az alapanyag legalább ötven százaléka helyi alapanyag kell legyen, és maga a feldolgozás helyben kell megtörténjen.
A védjegy birtokosainak piacra jutását is segíti az önkormányzat, ezzel is népszerűsítve a helyi termékeket.
Hajdúnánáson fontos szerepe van a mezőgazdaságnak. A város polgármestere is gazdálkodó, aki azt tanácsolja, hogy a veszélyhelyzet idején, aki csak teheti, kezdjen el kertészkedni.
„Mindenkit arra biztatok, hogy a kijárási korlátozás idején kezdjen el kertészkedni. Térjünk vissza azokhoz az evidenciákhoz, ami egy-két évtizede egy vidéki településen még teljesen természetes volt: kertészkedjünk!” – mondta Szólláth Tibor.
Az önkormányzat a szociális földprogram kibővítésén dolgozik és vetőmagot is biztosít a kertészkedni vágyóknak.
(Forrás: hirado.hu; Borítókép: illusztráció, fotó: MTI/Balogh Zoltán)