Csendőrsorsok 1945 után Vásárhelyen
Jövőre lesz 75 éve, hogy a csendőrség intézményét 1945-ben kormányrendelettel szüntette meg dálnoki Miklós Béla ideiglenes kormánya. A rendvédelmi testületet 1881-ben francia mintára hozták létre a vidék közbiztonságának garantálására, s a csendőrség Európa számos országában ma is működik. A feloszlatott magyarországi testület tagjainak sorsáról írt könyvet az Emlékpont történésze, Vincze Gábor, akinek kötetét szeptember 12-én, csütörtök délután ismerhetik meg az érdeklődők a vásárhelyi közgyűjtemény könyvbemutatóján.
A csendőrök felügyeletét a belügyminisztérium és a hadügyminisztérium együttesen látta el, s munkájuk során a vidéki települések lakóival rendszeres kapcsolatot tartva segítették a bűnmegelőzést és egyben az elkövetett cselekmények felderítését, amelynek eredményessége elérte a kilencven százalékot.
A szerző az egykori csendőrök sorsát az állambiztonsági és népbírósági iratok tükrében vizsgálva megállapította: Kádár Jánosnak a hatvanas évek elején tett kijelentése, amely szerint „aki nincs ellenünk, az velünk van”, az a volt csendőrökre nem vonatkozott, nagy többségüket életük végéig figyeltették az állambiztonsági szervek.
A szeptember 12-én 17 órakor kezdődő könyvbemutatón Vincze Gáborral Gál József, a Szegedi Tudományegyetem doktorandusza beszélget.