Konferenciát tartottak a sokszínű Dél-Alföldről
Miklós Péter, Tornyai János Múzeum igazgatója szervezésében rendezett konferenciát a Bálint Sándor Szellemi Örökségéért Alapítvány Nemzetiségek, vallások, kultúrák a Dél-Alföldön címmel – ismertette lapunkkal Arany-Tóth Attila, közönségkapcsolati munkatárs.
Miklós Péter, a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeum igazgatója szervezésében rendezett konferenciát a Bálint Sándor Szellemi Örökségéért Alapítvány Nemzetiségek, vallások, kultúrák a Dél-Alföldön címmel a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Karán. A rendezvényen a múzeumigazgató mellett Zakar Péter, a Szegedi Tudományegyetem rektorhelyettese mondott köszöntőt.
– A tudományos tanácskozáson az európai hírű néprajzkutatóról és művészettörténészről, Bálint Sándorról, valamint az általa kutatott „szögedi nemzetről”, vagyis a jelenleg Magyarország, Szerbia és Románia területén fekvő szegedi nagytájról hangzottak el előadások – árulta el Miklós Péter, hozzátéve, hogy a Nemzeti Együttműködési Alap támogatásával a konferencia anyaga – más tanulmányokkal kibővítve – még az idei évben megjelenik kötetbe rendezve.
A konferencián Bálint Sándor életművéről Barna Gábor, a szegedi egyetem néprajzkutató professzora és Csapody Miklós, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Molnár Tamás Kutatóintézetének tudományos munkatársa beszélt. A Délvidék modern kori nemzetiségi és kulturális viszonyairól pedig Zakar Péter rektorhelyettes, Gulyás László professzor, Marjanucz László tanszékvezető és Bogoly József Ágoston irodalom- és művelődéstörténész tartott előadást.
Az esemény – hívta fel a figyelmet a szervező, Miklós Péter – a sokvallású, soknemzetiségű, sokkultúrájú Délvidék újkori történetének és Bálint Sándor munkásságának egy-egy mozzanatán keresztül mutatta be régiónk, a Dél-Alföld múltjának és jelenének sokszínűségét.