Újabb gazdag régészeti lelőhelyek váltak ismertté Vásárhely határában
Vásárhely határát az elmúlt évtizedekben egyetemisták bevonásával szisztematikusan bejárták és rögzítették a nyomokat a szakemberek, az, hogy most mégis új területek mutatkoztak meg, annak köszönhető, hogy közvetlenül az őszi szántást követően került sor a bejárásra. Ezt egyébként az ipari park tervezett bővítése kapcsán kellett elvégezni, hogy a beépítés tervezése során elkerüljék a nagyobb lelőhelyeket, vagy ha a munka veszélyeztetné a leleteket, úgy felkészüljenek a komolyabb feltárásokra.
A bejárás során a Tornyai János Múzeum munkatársai Csányi Viktor régész vezetésével csatárláncban, szisztematikusan járták végig a mintegy négy négyzetkilométeres területet és szemrevételezéssel – talajradar, fémkereső, vagy légi felvételek készítése nélkül – keresték a régészeti korú töredékeket. A lelőhelyek koordinátáit GPS készülékkel rögzítették, s a megtalált leletről dokumentációt készítettek.
Nem cél valamennyi töredék összegyűjtése, inkább a díszesebb darabok, vagy az edények alj- és peremtöredékei kerültek a múzeumba, amelyek több információt adnak a régészek számára. A bekerült anyagot azután átvizsgálják, a restaurátorok megtisztítják a kiválasztott darabokat, amelyek adatai bekerülnek a múzeum nyilvántartásaiba, míg maguk a töredékek a raktárakba.
Csányi Viktor elmondta: nem számítanak országos szenzációra okot adó lelet megtalálására, a most megtalált leletek a régészek mindennapi munkájának mementói, a terepbejárás célja pedig a város határában fellelhető lelőhelyek minél pontosabb feltérképezése
(Forrás: Arany-Tóth Attila)