Új békafajt fedezett fel egy magyar kutató vezette expedíció Brazíliában
Egy új, a tudomány előtt mindeddig ismeretlen békafajt fedezett fel egy magyar kutató vezette expedíció Brazília keleti parti esőerdejében – jelentette a Magyar Természettudományi Múzeum.
Vörös Judit a MTM Kétéltű- és Hüllőgyűjteményének munkatársa, és egy nemzetközi együttműködési program keretében kutatja az atlanti partvidék még érintetlen esőerdőfoltjait. A most leírt faj a levelibékafélék családjába (Hylidae) tartozik, és a Phyllodytes amadoi nevet kapta Jorge Amado brazil modernista író után.
Az MTM szerint a Phyllodytes nemzetség legkisebb faja került most elő. Az állat mindössze két centiméter hosszú és kizárólag a broméliák levelei között összegyűlt vízben lehet találkozni vele.
A fajleírásról a Zootaxa nevű rangos folyóiratban számoltak be a kutatók.
A múzeum közleménye szerint a kétéltűek az egyik legsérülékenyebb állatcsoport a bolygónkon (az eddig leírt több mint 7500 faj egyharmadát kihalás fenyegeti, sőt, minimum 200 faj már végleg el is tűnt a Földről), ennek ellenére még mindig fedeznek fel új fajokat, főleg a ritkán kutatott, illetve nehezen megközelíthető helyeken – például a brazil esőerdőkben.
(Borítókép: a Phyllodytes amadoi egy példánya; fotó: MTM/Mirco Solé)