Pokémon kalandok Vásárhelyen: pro és kontra
Alig két hete jelent meg a tengerentúlon a Pokémon Go nevű játék, mely a régi rajzfilm főhősének szerepét kínálja a felhasználónak. Mindezt úgy, hogy az okostelefont megmarkolva, internetkapcsolatot élesítve nyakunkba vesszük a környéket, sétálunk, keresgetünk és gyűjtögetünk.
Nem vagyunk sem nagy játékosok, sem nagy fanok, de pár alapvetésre rájöttünk, sőt pár helyi érdekességet is megosztunk. Írásunk végén pedig összefoglaljuk az alkalmazás előnyeit és hátrányait, veszélyeit – szerintünk.
Vadásszunk hát Vásárhelyen
A játék térképe azonnal több felfedezendő pontot is kínál. A kis különféle jószágok a pokémonok, melyekből szinte – de csak szinte – bármerre is járunk, valahol fel fog bukkanni pár. Vásárhely belvárosában hemzsegnek a pokemonok. A Rapcsákon, a Hódi Pálon 100 méterenként jelzett a telefon: itt bizony befogni való jószág ólálkodik a környéken. Érdekes, hogy Susánban, Béketelepen, vagy a Kertvárosban már jóval ritkábban találtunk állatot, csak úgy véletlenül. A mártélyi üdülőövezetben pedig csak a strand melletti móló bizonyult jó helynek, a kis utcácskákban még véletlenül sem bukkant fel egy sem.
Egy másik jelzés a térképen a Pokestop, mely valamiféle nevezetes pontot mutat a területen. Ez lehet egy szobor, egy kút, egy falidísz, vagy egy út menti feszület. Ezekből a játékhoz szükséges ellátmány pörgethető ki, méghozzá 5 percenként. Ráadásul ezek környékén gyakrabban jelennek meg vadászható pokemonok. Talán ezek adják a játék legnagyobb erényét, a felfedezhető, megismerhető tudásanyagot.
Vannak még nagyobb épületek, vagy fontosabb helyek környékén úgynevezett edzőtermek, melyeket a profi játékosok már elfoglaltak. Itt a már megszerzett lényeinket lehet tréningezni, további ismeretekre szert tenni. Ezeket el is lehet foglalni, de valószínűleg mi erre nem vállalkozunk sohasem, ugyanis nagyon sok játék, tudás és erős pokemonok kellenek hozzá.
A térkép még jelez néhol kavargó faleveleket is, ahol állítólag gyakrabban jelenik meg valami, ám mi ezt rövidke kalandjaink során nem tapasztaltuk.
A belváros király hely – Mártély különleges
Vásárhely belvárosa csaknem kimeríthetetlen tárháza a Pokémon Go adta lehetőségeknek. Jó 2-3 hektárnyi területen az ingyenes belvárosi wifi is a rajongók kedvére szolgálhat. A rengeteg nevezetességre pedig a játék a már említett Pokestopokat telepített, biztosítva az egyéb gyűjtető cuccok bázisait. Sőt, itt bizonyára könnyedén összeakadhatunk más játékosokkal is akikkel állítólag majd csereberélni és harcolni is lehet – virtuálisan. Arra azonban mindenki készüljön fel és ne sértődjön meg rajta, vannak akik nem ismerik a játékot, és azok bizony néha hülyének fognak nézni minket, hogy valami félvak és félbolond, előretartott telefonnal a bokrok alján kutat valamiért.
Vezetés közben ugyan nagyon nem ajánlott (a kézben tartott mobil egyébként is tilos) pokemonozni, de az anyósülésből így is vadászhatók a jószágok. Ilyenkor a bekapcsolt kamera miatt igen mókásan, az autó műszerfalán materializálódik pokemon. Az levadászható pokemonok kiterjesztett valóságban való megjelenése egyébként más esetekben is érdekes, mókás, de néhol veszélyes, vagy problémás is lehet.
(kutyémon és pidgey pokémon)
Találtunk pokemont a rendőrség előtt (annak azonban talán nem örültek volna a rend éber őrei, ha bent is pokemont sejtve, bekéredzkedtünk volna), a temetőben (ez mindenképpen kegyeleti kérdéseket vet fel), a billegő mártélyi mólón, egy forgalmas út vasúti átkelőjében, az út szélén mindenhol, de még a sürgősségi bejáratában is.
Tapasztalatunk (bár az tényleg nincs sok) szerint útközben a belvárosban veréb és patkány, Hódtóban denevér, a Kertvárosban kukac formájú pokemonok jöttek a leggyakrabban, Mártélyon meg szinte semmi a holtág mellett. Elvileg ugyanis az adott táj befolyásolja, milyen típusú szörnyecskéket foghatunk.
Véleményünk
A Pokémon Go-t most saját benyomások és a híradásokból is ismert tények alapján gyorsan értékelnénk is – a játék démonizálása és a fanatikusként való éltetése között a valóság valahol félúton van.
Pro:
– A korábbi játékok, alkalmazásokkal szemben ez végre kimozdítja a felhasználót a szobából, mozgásra serkenti.
– Ingyenes, gyors sikerélményt ad mindenkinek, aki kipróbálja és fut nála.
– Néha akár gondolkodásra, tanulásra is ösztökél, hiszen egy-egy nevezetes pontot ha csak kíváncsiságból jobban megszemlél a játékos, neadjisten utánaolvas, már nyert vele
– Valódi kapcsolatokat teremhet a terepen, más hasonló játékosokkal, esetleg nemcsak a játék miatt
– A gyűjtögetés, állandó tennivalók miatt élményt ad, felráz, leköt
Kontra:
– Sokan (milliók) hajlamosak arra, fanatikus rajongókká válnak, akik számára most már más alig létezik, komoly függőséget okozhat. Ezáltal, még ha ki is mozdul a felhasználó a négy fal közül, mégis romolhatnak szociális kapcsolatai
– Bár a játék felhívja a figyelmet, könnyen elterelheti a felhasználók figyelmét, akik hamar veszélyes szituációkba kerülhetnek (pl szétnézés nélkül lelépnek a járdáról, leesnek valahonnan, beleesnek valamibe, egyéb veszélyes, vagy számukra illetéktelen helyre tévednek)
(Mi például csak a mártélyi molót és a hátteret használva igyekeztünk jó zsánerképet készíteni, és bizony majdnem belesétáltunk a holtágba, a vasúti síneken megjelenő pokemon veszélyességéről pedig talán nem is kell külön beszélni.
– A figyelmetlen és felelőtlen felhasználók bűnelkövető áldozatává is válhatnak. Fiatalok, egyedül, pláne sötétben, a nagy értékű mobiltelefonra tapadt tekintettel tálcán kínálják magukat a rablóknak.
– Erkölcsi kérdéseket vet fel – a készítők részéről is – magánterületen, temetőkben, kegyeleti helyeken, templomokban, közintézményekben, strandokon, veszélyessé nyilvánított helyeken szabad-e pokemonok és ezen játék epikus helyei után kutatni.
– Anyagilag lenullázhat. A Pokémon Go igazán jól csak igazán jó telefonon fut, ezek pedig drágák, de profiknak nyilván ilyen kell. Nem kevés adatforgalmat generál (nekünk másfél óra alatt 45 MByte-ot), mely az átlagos 500-1000 megás csomagokat hamar kivégzi. Az ennél nagyobb megvásárolható adatcsomagok pedig baromi sokba kerülnek. Gyilkolja a telefont is, az akkumulátor mellé így egy böszme nagy powerbank ajánlott a fanoknak.
Végső konklúziót nem vonnánk. Ám óva intenénk attól is, hogy valaki mélyen elítélje, megbélyegezze az ezzel játszókat, mint ahogy attól is, hogy valakinek csak ez itassa át mindennapjait és váljon a játék rabjává. Sajnos mindkettőre van példa és egyik sem jobb semmivel sem a másiknál.
Barta Zsófia – Szombat Mihály