Kinek kell fizetni a térítési díjat?
Az elmúlt években olyan társadalmi változások mentek végbe amelyek nem segítették a családok, intézmények életét – közölte portálunkkal Bálint Gabriella a Kapcsolatközpont vezetője.
A törvényi változások (2008-as év elejétől) megnehezítik az önkormányzati intézmények, fenntartók működési nehézségeit.
Az intézmények fenntartása egyre többe kerül, mivel az állami normatíva csökken.
Ezt az összeget szociális intézményeknek, önkormányzatoknak, kistérségi társulásoknak
kell kiegészíteni.
A térítési díjak is változtak, hiszen új törvényi rendelkezés írta elő hogy a pénzügyi beszámolók végén önköltséget kell számolni. Az önköltség és a normatíva különbözete az ami térítési díjként meghatározható. Az ellátott az aki a térítési díjat fizeti, ha erre nem képes akkor a korábbi 2007 decemberig élő rendelkezésnek megfelelően kiegészíthette a hozzátartozó, illetve készpénzvagyonnal, lakóingatlan terheléssel lehetett finanszírozni.
Az utóbbi 1-2 évben nincs lehetőség az intézménynek és önkormányzatoknak arra, hogy ha az illető nem terhelhető akkor az intézmény a térítési díj különbözetet beszedje.
A törvényi anomália kötelezővé teszi az idős hozzátartozóról való gondoskodást, azonban a szakágazati törvény ez alól kibújást adhat néhány hozzátartozónak.
Ez egy figyelemfelhívás hogy aki önként megteheti az igazságosság és az erkölcs polgári értékrend jegyében tegye meg, vagy ha tudja akkor egészítse ki és gondoskodjon hozzátartozójáról.
Két bentlakásos intézményükre ellátási formánként más intézkedés van érvényben.
Nem azokat érinti ez a felhívás akiknek nincs hozzátartozójuk, és nem is azokról akik teljesen meg tudják vagy tudták fizetni, vagy a korábbi rendelkezés értelmében, illetve törvény adta lehetőség,vagy önként vállalták a különbözetet, hanem azokról akik nem terhelhetők bár a törvény leírása szerint megoldható az hogy ő ne fizessen a hozzátartozója után. De lehet hogy ha nyitott és az akkor mégis megtehetné.
A cél hogy felhívja a figyelmet arra, hogyha kötelesség és lehetőség van rá akkor párosuljon és egészítse ki a hozzátartozójának térítési díját. A másik cél hogy a szociális és családjogi törvény közötti anomália feszültségét megoldják – tette hozzá az igazgató.
Egy lakó ellátásának térítési díja 75.960 forint, ez naponta 2532 forintot jelent, amely teljes ellátást foglal magában.
A törvény szerint 80 százalékig lehet terhelni, a fennmaradó 20 százalékot zsebpénzként marad. Egyre többen vannak akik nem tudják a teljes térítési díjat megfizetni.
A fizetési meghagyás március végén jár le, azonban ezután el szeretnék indítani a hivatalos utat is amely megoldás lenne a felmerült problémára.
Felkerestük dr. Pásztor Zsoltot a jogi csoportvezetőt, aki a következőket mondta a témával kapcsolatban:
A problémát az jelenti hogy a szociális törvény csak korlátozott keretek között ad lehetőséget arra hogy azok a szociális intézményben lakók, akik saját anyagi erejükből nem képesek kifizetni a teljes térítést, a rokonok egészítsék ki. A hiányzó különbözetet a fenntartónak kell kiegészíteni.
A családjogi törvény kimondja hogy a tartásra köteles rokontartási kötelezettsége kiterjed hogy az öreg koránál fogva vagy tehetetlen, gondozásra szoruló rokon esetében a költségekre és a szolgáltatásokra is. A családjogi törvény kimondja, hogy a gyerekeknek kötelességük gondoskodni szüleikről.
A két törvény anomáliájából fakadhat ez a per. Az intézmény igazgatója tudja meghatározni azt az időpontot amit a lakó saját erőből már nem tud kifizetni. Az ügyeket egyenként meg kell vizsgálni, ezenkívül még azt is hogy mikor jött el az a pillanat amikor már térítési díj különbözete a fenntartóra hárul.
A családjogi törvény kimondja hogy a gyerekeknek gondoskodni kell a szüleikről, ez a törvény arra vonatkozik akik képesek volnának fizetni, csak nem hajlandóak rá.
A tartozás a szociális intézményt terheli, ezért arra kéri az intézményt hogy a különbözetet fizesse meg neki. A fenntartó az önkormányzat mint mögöttes segítéség is ott van.
Az intézmény a rokonnak fizetési megszólítást küld, amennyiben erre nem hajlandó abban az esetben fizetés meghagyásos eljárás kezdeményezésre van lehetőség a bíróságnál.
Ebben az esetben eljárást indítanak, és amennyiben ellentmondással él a fél, polgárjogi perré alakul az eljárás közölte portálunkkal dr. Pásztor Zsolt jogi csoportvezető.