Szülés a mentőben ha nem vár a baba a kórházig
Megfagyott a magzatvíz
A mentőben szülés a ’60-as évektől a ’90-es évekig volt a leggyakoribb. Akkoriban, előfordult, hogy egy éjszaka több babát is világra segítettünk valahol az út mentén — mesélte Farkas Károly, a Mezőkovácsházi Mentőszolgálat vezetője.
Kollégáival nem éppen nosztalgiával sorolták, azokban az évtizedekben milyen körülményeik is voltak. A Nysában télen fagyos volt a levegő. Ha kint —20 Celsius-fok volt, a mentőben legfeljebb —5. Előfordult, hogy a magzatvíz a kocsi padlójához fagyott.
Akkoriban nem voltak esetkocsik, csak mentőautók gépkocsivezetővel és mentőápolóval — mondta Farkas Károly. — Nem számoltam, de legalább harminc babát segítettem a mentőben, vagy még a szülő nő otthonában a világra.
Faros szülés a határon innen
Farkas Károly egyik legemlékezetesebb esete a nyolcvanas években történt. Romániából szökött át egy mindenórás nő, abban a tudatban, ha hazánkban szül, a gyermeke magyar állampolgár lesz. Elszántságát mi sem bizonyította, hogy akkoriban még lőttek is a határsértők után. Megúszta. Egy dombegyházi ismeretlen családhoz kopogtatott be, ők hívták a mentőket.
Faros szülés volt. Elindulni már nem lehetett a kórházba. Az anyuka nagyon hősies volt. Amikor kezében a babával beérkeztünk a városba, rácsodálkozott, milyen szépen ki van világítva. Náluk akkoriban éjszakánként teljes elsötétítés volt. A kórház fiatal ügyeletes orvosa irigykedett a faros szülés miatt. Ő évek óta erre várt, szakmai kihívás lett volna számára.
Mentőben született, később is visszakerült
Egy másik esetben az anyuka szépen felöltözve, összecsomagolva várta éjjel a mentőket. A `Hogy érzi magát?` kérdésre `Köszönöm jól.` volt a válasza. Kiderült, füllentett.
Alig, hogy beült, megindult a szülés. Percek alatt meglett a baba. Egyébként a kisfia később is adott munkát nekünk. Volt, hogy tüdőgyulladással, máskor autóbaleset miatt vittük kórházba. Szerencsére túlélő típus.
Szülés a benzinkúton
Farkas Károly legutóbbi mentős szülését a városi benzinkút parkolójában vezette le. Ott volt elegendő fény.
Kerekes Mihály a mezőkovácsházi mentősök rangidőse az életkorát és a szolgálati idejét tekintve is. Ő is több tucat szülést vezetett le.
Egyik legemlékezetesebb esetem az volt, amikor egy battonyai tanyára riasztottak bennünket. Akkora sár volt, hogy be kellett gyalogolnunk. A házban villany sem volt, csak zseblámpa. Végül a babát és a mamát fakerekes kordéval vittük ki a mentőig.
Amikor már rutinná válik…
Miklósik Zoltán a fiatal korosztályt képviseli a 37 évével. Érettségi után került a mentőszolgálathoz. Két ikerkislány apukája, ők persze nem a mentőben születtek.
Egy hónapos mentős múlt állt a hátam mögött az első szülésemnél. A gépkocsivezető segítette világra a babát, én pedig rohangáltam az autó és a ház között — mesélte mosolyogva a kezdeti lépéseket. Azután belejött. Előfordult, hogy Kétegyházán az utolsó lámpa alatt állt meg a mentő, mert megindult a szülés.
Világra jött a baba, indultunk a kórházba, közben dokumentáltam. Ránéztem az órámra, éjfél múlt három perccel. Beugrott, hogy csillagjegyváltás van. Kérdeztem az anyukát, mit írjak be, Skorpió, vagy Mérleg legyen-e a baba. Azt mondta, olyan fáradt, hogy semmi nem érdekli, így maradt az az időpont, amikor az órámra néztem…
Névadó is volt a mentőben: Brendon helyett Lolita
A mezőkovácsházi mentősöknek névadós sztorijuk is van. — Az egyik anyukát szerettem volna rábeszélni, hogy Hajnalkának nevezze el a kislányát, mert hajnalban szült, de mást választott — mondta Miklósik Zoltán. Máskor jót mosolygott a mentőben hallott párbeszéden.
Hatodik gyermekét szülte az anyuka. Fiút szeretett volna, Brendont. Nem járt nőgyógyászhoz, így szülés után derült ki, a baba kislány. Az asszony testvére tartotta az infúziót. A testvér azt javasolta, legyen Brenda a neve. `Egy frászt, akkor inkább Lolita!` — döntött az anyuka.
Forrás: Beol.hu