Gregor József-emlékkiállítás nyílik
Emlékkiállítás nyílik Szeged Nagyszínházában Gregor József születésének 70. évfordulója alkalmából. A Tisza-parti városhoz ezer szállal kötődő, három és fél éve elhunyt operaénekes nagysikerű szerepei, és színpadon kívüli életének egy-egy pillanata is megtekinthető a május 29-ig látható tárlaton.
A szombaton este, a Szegedi Tavaszi Fesztivál keretében a Szegedért Alapítvány díjátadó gálája előtt nyíló tárlatot a Somogyi könyvtár szakemberei állították össze. A közgyűjtemény munkatársa, a tárlatot rendező Bori Katalin az MTI-nek pénteken elmondta: az anyagot úgy válogatták össze, hogy a látogatók végigkövethessék Gregor József pályafutását, de igyekeztek a művészt emberként is közel hozni azokhoz, akik csak a színpadról vagy felvételről ismerhették őt.
A tárolókban bemutatják több személyes tárgyát: többek között bizonyítványát, operaénekesi működési engedélyét és kézzel írt kottáját. A tárolókban olvashatók az operaénekes egy-egy szerephez, utazáshoz vagy tárgyhoz kapcsolódó gondolatai, emlékei. Ezeket a könyvtárban őrzött folyóiratokban megjelent Gregor-interjúkból válogatták a tárlat rendezése során – árulta el a szakember.
Külön kiállításrész emlékezik a művész külföldi fellépéseire, látható itt például az énekes belépőkártyája a New York-i Metropolitan operaházba. Akik ismerték és szerették Gregor Józsefet, tudják, nemcsak a színpadon, hanem a tűzhely mellett is képes volt művészi teljesítményre, ezt bizonyítja az a két szakácskönyv is, melyet szintén bemutatnak a tárlaton.
Az előcsarnokban elhelyezett tablókon az énekesi pályafutáshoz kapcsolódó dokumentumok is láthatók, például az a távirat, melyen tudatták az akkor még a Magyar Néphadsereg Művészegyüttesében dolgozó Gregor Józseffel, hogy Szegedre szerződhet.
Bemutatják több jelmezét, előadásainak plakátjait is, s láthatók hazai és külföldi fellépéseiről készült fotók a hatvanas évektől egészein utolsó szerepéig, amikor a Csárdáskirálynő hercegeként láthatta a Szegedi Szabadtéri Játékok közönsége.
Takács Mária, az énekes özvegye elmondta: a család civil és színházi felvételek mellett Gregor József néhány mindennapi használati tárgyát is kölcsönadta a tárlatra. Láthatók például a művész Szent Antal-szobrai, mindkettőt magával vitte akár Magyarországon, akár külföldön utazott, a nagyobbikat öltözőasztalán állította föl, a kisebbik pedig melyet örökös orgonakísérőjétől, Égető Máriától kapott, még a színpadra is elkísérte jelmeze zsebében.
A tárlat anyaga a szegedi kiállítás után több Csongrád megyei könyvtárban lesz látható, majd a művész szülőhelyén, Rákosligeten a Gregor József Általános Iskolában mutatják be, végül visszatér Szegedre, ahol egy iskola szintén felvette az énekes nevét.
Forrás: hirado.hu/MTI