Most minden vásárhelyi megismerheti és lezárhatja a múltat
Minden vásárhelyinek joga van a múlt megismeréséhez, hogy le tudja azt zárni, ebben pedig segítségükre lehet az a tanulmány, melyet a képviselőtestület kezdeményezett az ügynöki munka felkutatására, az 1957-1989-es időszakra lebontva.
Dr. Lázár János úgy fogalmazott, hogy a város újjáépülése szempontjából döntő jelentőségű a diktatórikus eszközök feltárása, amelyeket az 56-os forradalomtól egészen a rendszerváltásig használtak Vásárhelyen.
A képviselőtestület a tanulmány vizsgálata közben nagyon megfontolt volt és további kutatást rendelt el, ám már így is sok mindenre fény derült.
Az akták elemzése után elmondható, hogy Vásárhelyen 96 fő hálózati személy volt, ebből 64 fő pontosan megnevezett, 32 főnek pedig eltűnt a rendszerváltás folyamán az a bizonyos hatos számú aktája, így ezekről a személyekről nem lehet biztosan állítani, hogy hálózati tevékenységet folytattak.
Ezen kívül hivatásos állományban volt 56 állambiztonsági tiszt, az ő pályafutásuk beazonosított, és volt még 49 személy, akik nem Vásárhelyen, de Csongrád megyében voltak ügynökök.
A mostani munkanaplók és akták ügynökönként eltérően hatalmas mennyiségű iratok, így átvizsgálásuk akár több évet is igénybe vehet, a testület mégis erre szólította fel a Tornyai János Múzeum munkatársait, és ami még nagyon fontos, hogy minden vizsgált személyről az adatok bárki számára elérhetőek, így talán végleg lezárulhat egy sötét múlt.
Fekete Evelin