Bevált tippek hatékonyabb fűtéshez
Egy friss felmérés arról számol be, hogy egy átlagos magyar lakás energiafogyasztásának háromnegyedét a fűtés teszi ki. Ez különösen aktuális lehet az év elején megemelkedett gázárak fényében. A zöldövezeti fejlesztéseiről ismert Elephant Holding szakemberei összegyűjtöttek néhány követendő tanácsot a panelek, az új építésű lakások és a kertvárosi családi házak fűtésével kapcsolatban.
Szabályozd a fűtést!
Az új építésű lakások ma már korszerű szigeteléssel és fűtési rendszerrel épülnek, így elsősorban a fűtés beállításával csökkenthetünk a fűtésszámlán.
Alapvető szabály, hogy igyekezzünk minden szoba hőmérsékletét külön-külön szabályozni, hiszen míg a fürdőszobában akár 24 fokra is szükség lehet, a lakás előszobájában ritkán van szükség 15°C foknál magasabb hőmérsékletre mondja Végvári Gábor, a cég műszaki vezetője. A lakószobákban javasolt ideális hőmérséklet általában 20-22 °C fok, ugyanakkor a konyhában legtöbbször elegendő a 18°C fok is. Éjszakai pihenésre a 18 °C fok körüli hőmérséklet a legideálisabb, a dolgozószoba hőmérsékletét pedig a javasolt értékek szerint általában 19 fokra temperáljuk. Természetesen nincs általánosan érvényes, szigorúan követendő norma, hiszen minden családnak mások az igényei. A kulcsszó a szobákban mért hőmérséklet egyedi szabályozása, hiszen a fűtött szobák átlagos hőfokának csupán 1°C-os csökkentésével akár 6 százalék energiát is megtakaríthatunk mondja a vállalat szakértője. Nem kell tehát hidegebb lakásban élnünk, elég, ha beszerzünk néhány hőmérőt, és megtanuljuk kezelni a fűtőtestek szabályzócsapjait.
A lakóparki szobák hőmérséklet-beállítását legjobb, ha a fűtőtest szabályozó gombja segítségével végezzük.
Légtelenítsd a radiátort!
A hideg beálltával ellenőrizzük, hogy egyenletesen melegítenek-e a radiátorok, ha nem (előfordulhat, hogy a fűtőtest felső része hűvösebb), akkor légteleníteni kell. Ezt a radiátor felső részén található légtelenítő csappal, esetleg csavarral tehetjük meg.
Óvatosan a szellőzéssel!
Bár a szellőztetés fontos dolog, ügyeljünk arra, hogy `ne fűtsük az utcát`, és a beáramló hideg levegő se hűtse le belső falainkat, bútorainkat, melyek ismételt felmelegítése sokba kerülhet. Ugyanakkor frissítsük fel a szoba levegőjét naponta többször akár kereszthuzattal (4-5 perc), vagy hosszabb ideig egy-egy nyílászáró 15-20 perces nyitva tartásával. Ügyeljünk arra, hogy a hőmérsékletet kis ingadozással egész nap tartsuk.
Párologtass!
A rendszeres szellőztetés a helyiség levegőjének nedvességtartalma miatt is fontos, hiszen a fűtési tevékenység mindenképpen szárítja a levegőt. Szobáink levegőjének relatív nedvességtartalma legyen 4070 százalék között: ezt párologtató használatával, vagy egy nedves ruha fűtőtestre helyezésével érhetjük el. Forrás: ötvenentúl.hu