Munkával, pénzzel csábítják a kismamákat
— A karcagi Arany János Általános Iskolában jelenleg is van gyes mellett dolgozó pedagógus. A kolléganő már az őszi tanévkezdéskor is gyes mellett jött vissza teljes óraszámban tanítani — tudtuk meg Kovácsné Szendrei Borbála igazgatóhelyettestől. — Egy másik kolléganőnk jelenleg a szabadságát tölti, ő márciustól jön vissza gyes mellett teljes óraszámban tanítani. Egy gyeden lévő kolléganő is jelezte, a következő tanévben ő is szeretne visszajönni gyermeke nevelése mellett tanítani — tette hozzá Kovácsné Szendrei Borbála.
Ennek a költségét az iskola idei költségvetés-koncepciójának a készítésekor be is tervezték.
Ez év január elsejétől kötelező a közszférában részmunkaidőben alkalmazni a gyesről, gyedről visszatérő kismamákat, így akarják számukra megkönnyíteni a visszatérést a munkába. A törvénymódosítás nyomán a munkáltató köteles a munkavállaló kérésére a kinevezést módosítani és heti húsz órának, illetve a korábbi kinevezés szerinti munkaidő felének megfelelő munkaidőt megállapítani. A kötelező részmunkaidős foglalkoztatás a munkavállaló kérelme szerinti időpontig, de legfeljebb a gyermek három éves koráig tart.
Vagyis a dolgozó egyoldalú döntését a munkáltató köteles elfogadni amellett, hogy az elbocsátással kapcsolatos egyébként is fennálló védettsége megmarad.
A szolnoki Varga Katalin Gimnáziumban ebben a tanévben már nincsen gyesen lévő alkalmazott, ezért ilyen kérést nem kapott az intézmény vezetősége.
— Véleményem szerint a törvény jogi eszközökkel segíti a gyermekét nevelő szülőt és hangsúlyt ad a kisgyermek nevelésének, azt kiemelten fontosnak tekinti és védelmezi. Ha ilyen kérést kapnék, akkor annak természetesen eleget tennék — mondta Molnár László, a gimnázium igazgatója.
A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Önkormányzathoz sem érkezett még gyesen, vagy gyeden lévőktől olyan kérés, hogy részmunkaidőben szeretnének újra munkába állni.
— A törvény meglehetősen friss, nálunk még nem élt ilyen jellegű kéréssel a megyei önkormányzat hivatalánál alkalmazásban álló, jelenleg gyeden vagy gyesen lévő munkavállaló. Ha érkezik ilyen kérés, akkor természetesen a munkáltató minden esetben eleget fog tenni törvényi kötelezettségeinek — tájékoztatta lapunkat dr. Széplaki Judit, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Önkormányzati Hivatal humán erőforrás gazdálkodásért felelős irodavezetője.
A gyes és a gyed változtatásai ez évben
Ebben az esztendőben az április 30-a után született gyermekek esetében gyed-jogosultsághoz szükséges munkaviszony ideje 180 napról 365-re emelkedik, a gyes időtartama pedig háromról két évre csökken.
A terhességi-gyermekágyi segélynél változás még, hogy a jogszerző időbe nem számítható be a felsőoktatásban eltöltött idő egésze, hanem csak 180 napot lehet majd belekalkulálni. A szociális tárca számításai szerint a gyedre vonatkozó változások az igénybevevők alig 5 százalékát érintik majd. A gyed továbbra is a gyermek kétéves koráig jár majd.
A gyermekgondozási segélynél (gyes) a jövőben sem lesz szükség jogszerző időre, ám ennek időtartama háromról két évre csökken, kivéve az ikerterhességeket, ahol továbbra is három évig kapják a kismamák a pénzt. (szoljon.hu)