Katonaruhákból nyílt kiállítás Orosházán
Szép magyar leventék, aranyos vitézek címmel nyílt kiállítás az orosházi Szántó Kovács János Területi Múzeumban vasárnap. A magyar hadsereg egyenruháit és kitüntetéseit mutatják be közgyűjtemények és magángyűjtők összefogásával.
Úgy fogalmaztak a megnyitón, a volt Varsói Szerződés legjobban öltözött seregének ruháiban gyönyörködhetnek azok, akiket vonzanak az egyenruhák, a katonás viseletek.
Dr. Baczoni Tamás, a Hadtörténeti Múzeum szakembere elárulta a tárlatlátogatóknak, hogy ennek a kiállítási anyagnak az a legnagyobb érdeme, hogy nem központi raktárból várták a kezdeményezők a látnivalót, maguk mozgósították a gyűjtőket, hozzák el, mutassák be legféltettebb kincseiket.
Arra is emlékeztetett, hogy valaha mi, magyarok adtuk a világnak a huszárok egyenruháját. Az elmúlt évtizedek katonadivatja már megosztja a közvéleményt. Ám a gyűjtésükről nem szabad lemondani, hiszen ez is történelmünk része. A második világháború után szinte szolgai módon másolták a szovjet egyenruhákat, ennek a korszaknak a katonadivatját még alig dolgozták fel. Lapulnak még padlásokon, szekrények mélyén ilyen viseletek, amelyeket nem szabad kidobásra ítélni, meg kell keresni ezekkel a gyűjtőket.
A Magyar Tartalékosok Szövetsége immáron ötödik alkalommal szervezte meg ezt a látnivalókban bővelkedő, katonai témájú kiállítást. Országos vezetőjük, dr. Czuprák Ottó elárulta magáról, ezeket az egyenruhákat ő 38 éven át viselte, látványuk nosztalgiázásra késztette.
— A katonaruhák a magyar katonatörténelem és ezzel együtt a magyar történelem részévé kell, hogy váljanak — mondta a MATASZ országos elnöke.
A szeghalmi Túri János gyűjtő is elhozta féltett darabjait, és arról mesélt, hogy Orosháza-Gyopárosfürdőn volt katona, 23 éve intett búcsút a laktanyának, és 19 éve kezdte el gyűjteni a katonai öltözékeket. Nagyon büszke arra, hogy a rendszerváltás óta minden vezérkari főnök ruháját megszerezte.
Az orosházi Kiss Horváth Sándor katonai gyűjteményéből való egy saját darab. A helytörténész hajdan páncélos tiszt volt. Megengedett ünnepi viseletként hordhatta azt a világos egyenruhát, mely 1957 és 1963 között volt ,,katonadivat`. (beol.hu)