Berci irányítja Krisztinát
Bercinek hívják, vöröskeresztes hám a munkaruhája, amit ha visel, egy szakmári fiatal vak lány életét vigyázza. Bács megyében mindössze három ilyen képzett vakvezető eb segíti gazdáját.
Sztakó Krisztina Szakmáron él, gyakran ingázik Kecskemétre. A buszos közlekedést, a városban való tájékozódást is megkönnyíti számára társa.
– Esetünkben Berci vezet engem a póráz, pontosabban a hám segítségével, feladata, hogy kikerülje az útban lévő tárgyakat, utasításra keressen zebrát, ajtót, lépcsőt, postaládát, padot, figyelmeztet a magas akadályokra, lépcsős lelépőkre – sorolja közös tudományukat Krisztina.
A megyei vakok és gyengénlátók szövetségének fiatal elnöke ősszel kapta a magyar vizslát, a kutyával októberben “vizsgáztak” Csepelen. Ott működik a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének Vakvezetőkutya Kiképző Iskolája. Ez az egyetlen olyan kiképző, ahol biztosítják a gyengénlátóknak és vakoknak a bentlakást és a leendő kutya-gazda párosnak lehetősége van két hétig együtt lenni éjjel-nappal.
– A legtöbb vakvezető kutya labrador retriever, van néhány német juhász, magyar vizsla csak ritkán alkalmas erre a feladatra, de Bercinek nyugodt a személyisége, megfelel a szigorú követelményeknek – folytatja Krisztina. – A gyengénlátók általában jelzőkutyát kapnak, mert ők még látnak és esetlegesen korrigálni tudják a kutyus hibáit. Az enyém vakvezető kutya, a vakok szövetségének tulajdona, én örökös használatba kaptam. Tavaly ősszel két hetet töltöttem a csepeli iskolában, tanultam a vezényszavakat, a kutyatartás szabályait, gyakoroltam Bercivel a tanpályán, majd együtt vizsgáztunk. A kiképzője idehaza is felkeresett, ellenőrizte, hogy tudunk terepen együtt dolgozni. Mindent rendben talált.
Berci, az okos vizsla elválaszthatatlan társa Krisztinának
Mára jól összeszokott a páros. Berci viszonylag gyorsan közlekedik, idős ember nehezen boldogulna vele.
– Legtöbbször szót fogad, az előfordul, hogy a járdáról lehúz füves területre, olyankor leveszem a pórázt, és elengedem, hadd végezze dolgát – avat ügyeik “rendjébe” a gazdi. – Amikor ráteszem a hámot, tudja, hogy munka következik, fontos dolga van. “Szolgálaton” kívül ugyanolyan játékos, szaladgálós, mint a többi kutya.
Az emberek is megszokták látványukat. Kriszta szerint egyre többen figyelnek rájuk, segítenek a lámpás átkelőknél, a buszra való fel- és leszállásnál.
Évente legfeljebb ötven ebet képeznek ki
Országosan mintegy száz ember vár jelenleg vakvezető kutyára, évente legfeljebb ötvenet képeznek ki a három kutyakiképzőben. Egy vakvezető kutya eszmei értéke egy-másfél millió forint, az országban egyelőre 120 van belőlük. Ennyi vakvezető eb jut húszezer látássérült emberre. Külföldön is csak a vakok két százaléka közlekedik kutyával, vagyis nem riasztó a magyar szám. Négy alapítvány és a csepeli iskola foglalkozik vakvezető kutya képzéssel.
Idehaza a kutyához jutást támogatják, magát a kutyatartást nem. Egy-egy vakvezető kutya kiképzése fél évet vesz igénybe, örökös használatra ötvenezer forintért lehet megkapni. A legtöbb vakvezető kutyás Budapesten él. A csepeli kiképzőnél hetven beadott igény van jelenleg, így két-három évet is kell várni egy kutyára. Az egészséges kutyáknak csak a harmada alkalmas vakvezető kutyának, mert a többit a tulajdonságai nem teszik alkalmassá. (baon.hu)