Milyen szabályok vonatkoznak a külföldi üzemanyag behozatalára?
Az elmúlt napokban “benzinturizmus” kapcsán többféle írás jelent meg, amelyek nem tartalmazták az üzemanyag hazánkba történő behozatalának, birtoklásának szabályozását, így nélkülözik az utasok maradéktalan tájékoztatását.
A Dél-alföldi térség viszonylatában az utasok két határszakaszon tudnak belépni hazánk területére.
1/ Amennyiben a Közösség más tagállamából – pl. Romániából – érkezik Magyarországra az utas – gazdasági tevékenységet nem folytató természetes személy – , úgy a Jövedéki törvény “Magáncélú behozatal más tagállamból” fejezete értelmében folyékony tüzelő-, fűtőanyagból, valamint üzemanyagból kizárólag a jármű rendszeresített üzemanyagtartályában található mennyiséget és azon felül – annak adózott voltát számlával, nyugtával igazolt – 10 liter mennyiséget hozhat magával.
2./ Amennyiben a Közösségen kívüli országból – pl. Szerbiából – érkezik Magyarországra az utas – 17. életévét betöltött természetes személy -, úgy a Közösségi és a nemzeti szabályozás értelmében vám – és adómentesen behozhatja a gépjármű rendszeresített üzemanyagtartályában található mennyiségű üzemanyagot, valamint ezen felül 10 liter mennyiségű üzemanyagot , azzal a feltétellel, hogy írásban – árunyilatkozat benyújtásával – kell kérnie a 10 liter üzemanyag vámmentes szabad forgalomba bocsátását annál a Vám- és Pénzügyőri Hivatalnál, ahol hazánkba belép – pl. Röszke, Tompa, Hercegszántó -.
Nagyon fontos szabály azonban, hogy akár a Közösség más tagállamából, akár a Közösségen kívüli országból fentiekben részletezett mennyiségben behozott üzamanyag nem használható fel a járműben másra, mint amire abban hozták, abból nem távolítható el és nem tárolható máshol, továbbá nem ruházható át sem visszterhesen, sem ingyenesen.
Jogsértést követ el tehát minden olyan személy, aki a megengedett mennyiségben behozható üzemanyagot a gépjármű rendszeresített üzemanyagtartályából lefejti, a tartályban található mennyiségen felül behozott 10 litert más tárolóedénybe átönti és az így felhalmozott mennyiséget birtokolja, vagy eladja,
A Vám- és Pénzügyőrség munkatársai az üzemanyag behozatalára és birtoklására vonatkozó előírásokat fokozottan ellenőrzik. Amennyiben jogsértő magatartást tapasztalnak, úgy a jogellenesen birtokolt, tárolt üzemanyagot lefoglalják és jövedéki eljárás keretében bírság kiszabása felöl intézkednek. A Közösségen kívüli országból behozott üzemanyag tekintetében a szabályozás megsértése a vám és a nem közösségi adók kiszabását is maga után vonja.
Forrás:
Némedi Varga Éva őrnagy
sajtófelelős