Továbbtanulás: már csak egy hónap a jelentkezésig!
A jelentkezési szabályokban nincs változás a tavalyihoz képest, viszont a minimális bejutási pontszám 160-ról 200 pontra emelkedik alapképzésben és egységes, osztatlan képzésben (például az orvosi és gyógyszerész szakokon).
Az eljárási díj 9 ezer forint 3 jelentkezés esetén, majd minden további szak után 2-2 ezer forint. Az eljárási díj befizetése alól
a halmozottan hátrányos helyzetben lévők teljesen, a hátrányos helyzetűek felerészben mentesülnek.
Lehetőség van az elektronikus jelentkezésre is; az e-felvételizőknek is február 15-ig kell véglegesíteniük jelentkezésüket. Nekik a hitelesítő adatlapokat február 23-ig kell postázniuk.
Július 8-ig lehet pótlólag igazoló dokumentumokat benyújtani, valamint a megjelölt szakok sorrendjét módosítani.
Felvételi alapinfók
Idén 56 ezer hallgatót vehetnek fel államilag támogatott helyre alapképzésre, egységes, osztatlan képzésre és felsőfokú szakképzésre. A mesterképzésekben 325 szakot hirdetnek meg, 19 600 hellyel. December 15-én két kötetben megjelent a felsőoktatási felvételi tájékoztató a könyvesboltokban; hivatalos kiegészítése január végére várható a sajtóban.
Csak azokra a képzésekre lehet jelentkezni, amelyek a tájékoztatóban, valamint a hivatalos kiegészítésben ezt érdemes megvárni a jelentkezéssel , illetve a felvi.hu `Egyetemek, főiskolák` menüpontjában szerepelnek.
Szintén itt találhatjuk a jelentkezés sajátos, az adott egyetemre, főiskolára vonatkozó feltételeit, mint a bizonyos képzéseknél kötelező alkalmassági, gyakorlati vizsgák követelményeit és időpontját, a választható szakirányokat, a költségtérítéses képzések várható költségét vagy a szakonként meghatározott érettségi követelményeket.
Minden fontos információ a felvételi eljárásról megtalálható a felvi.hu oldalon, ahol lehetőség nyílik az elektronikus úton való hivatalos felvételi jelentkezésre is.
Több lehetőség – a tavalyi 5753 után idén már 7439 szakra lehet jelentkezni.
Egyetemi nyílt napok
A nyílt napokon érdemes tájékozódni a felsőoktatás kínálatáról.
A legtöbb tanítvány elégedetten jön vissza ezekről, különösen örülnek az ajándékoknak, szórólapoknak mondta az EduPressnek nyilatkozó székesfehérvári osztályfőnök. A pedagógus szerint jó irányba történik elmozdulás. Például míg régebben nagy termekbe zsúfolták be a diákokat, addig most már szakokra lebontva kapnak felvilágosítást.
108 ezernél is több hallgatót vettek fel összesen tavaly a `rendes` eljárásban a felsőoktatási intézmények államilag támogatott vagy költség- térítéses képzésre.
A nyílt napok problémájaként az osztályfőnök a diákok úgynevezett csordaszellemét említette: a fiatalok inkább együtt mennek el a nyílt napokra, így többen csak a barátság megtartása miatt választanak azonos főiskolát, egyetemet.
Ugyanúgy számolunk
A pontrendszer alapjában ugyanaz maradt; 2011-től viszont már komolyabb változások is várhatók. Idén a fő változás az alapképzésben a minimumpontszám 200-ra növekedése. Az emelt szintű érettségiért tárgyanként továbbra is 40 többletpont jár.
A mesterképzésre intézményenként és képzésenként eltérők a felvételi követelmények és a felvételi pontszámítás módja, ezért első körben érdemes felkeresni az adott intézmény honlapját, ahol az érintett szak képzési leírását találjuk.
A pontszámítás rendszere lényegesen nem változott a tavalyihoz képest.
Alapképzés (maximum): Tanulmányi pont, 200 Felvételi pont 200, Pluszpont 80, Minimális pontszám 200
Az összpontszámnál a tanulmányi pont hozzáadása helyett a felvételi pontot meg is lehet kétszerezni.
Mesterképzés 100 pontos rendszerben, de intézményenként eltérő módon számolnak. Az aktív félévek súlyozott átlagának átlaga, a záróvizsga átlaga, az oklevél minősíté- se szinte mindenhol számít. (fisz.hu)