Betegjogi felmérés: kevés a panasz a Dél-Alföldön
A hazai kórházak 60 százaléka rendelkezik helyi írott eljárásrenddel cselekvőképtelen vagy korlátozottan cselekvőképes betegek ellátására. A telephelyek háromnegyede haladéktalanul, legkésőbb 24 órán belül tudatja a hozzátartozókkal, mennyiben személyes szabadságot korlátozó intézkedésre került sor.
Erről a dél-alföldi régióban a fekvőbeteg-ellátó intézmények 91 százaléka a lehető leghamarabb értesíti a hozzátartozókat, míg a Dél-Dunántúlon mindössze 60 százalékuk.
Az intézetek egyharmada valahová ugyan kihelyezte a panaszládát, de a honlapon nem biztosít lehetőséget a panasztételre. A Dél-Alföldön viszont az intézményi telephelyek 57 százalékában az interneten is mód van erre.
Holchacker Péter, az Egészségbiztosítási Felügyelet elnökhelyettese a hatóság kórházakat és rendelőket összesítő adatbázisára is felhívta a figyelmet. A bárki számára elérhető 2009-es indikátorrendszerből például kiderül, hogy Békés megyében 2008-ban összesen 55 panasz érkezett a kórházakhoz, míg az egész országban 1500.
Az 55 panasz egyébként 82 ezer kórházi esetre jutott, ez az elnökhelyettes szerint az országos átlagnak megfelelő. Hozzátette, a gyulai megyei kórház 31 vagy a békéscsabai kórház 22 panaszához figyelembe kell venni az intézmények eltérő méretét is.
— Gyulán 172 daganatos emlőműtétet végeztek, míg például Orosházán csak 28-at; a szakmai előírásokban szereplő, a megfelelő gyakorlatot tükröző minimális esetszám egyébként évi 70 — utalt egy másik adatkörre Holchacker Péter, aki a legfontosabb azt tartja, hogy a megye intézményei részt vettek a felmérésben, és vállalták a nyilvánosság előtt is az eredményeiket. Ez teremti meg a fejlődés lehetőségét. (beol.hu)