A sötétben is látnak
Akár a szerb mezőket, szántóföldeket is pásztázhatják, és már kilométerekről észrevehetik a Magyarország felé igyekvő határsértőket.
December 10-én telepítettük fel a toronyba az új hőkamerát, egy nappali kamerával és egy lézeres távmérővel együtt. Az új rendszer hatékonyságát bizonyítja, hogy üzembeállítása óta tizenhat esetben fogtunk el a segítségével illegális bevándorlókat, összesen harminckét főt összegezte az elmúlt egy hónap tapasztalatait Rácz Róbert alezredes, a Kelebiai Határrendészeti Kirendeltség vezetője.
A határrendészek eddig egy furgonba épített hőkamerával járták a zöldhatárt Tompa és Kelebia térségében. Ezzel körülbelül két-három kilométeres távolságból lehetett észrevenni a meleget sugárzó élőlényeket, így a legelésző őzek mellett a sötétben átszökni próbáló határsértőket is. Az új rendszer a hatótávolságot a háromszorosára növeli, ráadásul már nemcsak éjjel, hanem nappal is használható. A Tompán felszerelt hőkamera a felvételeket a kelebiai kirendeltségen lévő számítógépes központba továbbítja, ahol a monitorokat folyamatosan figyelik.
Sokkal hamarabb tudjuk az új eszközök segítségével észlelni a gyanús mozgásokat a zöldhatáron, így több időnk marad felkészülni az esetleges elfogásokra, hatékonyabban tudjuk koordinálni a járőröket. Ráadásul belátunk a szerb területekre is, így a határsértők helyét és mozgását még azelőtt jelezni tudjuk a szerb kollégáknak, hogy az illegális migránsok hazánk területére lépnének foglalta össze a változások előnyeit Rácz Róbert.
A Tompán üzembe helyezett hőkamera volt az első lépcsője annak a projektnek, melynek keretében 2011-ig összesen 9-9, a tompaihoz hasonló felderítő rendszert telepítenek a szerb és az ukrán határon (a szerb határon Tompa mellett Röszke, Bácsalmás és Hercegszántó térségében lesznek hasonló műszerek). A rendszerek kiépítését az EU Külső Határok Alap forrása biztosította, a program teljes költségvetése hozzávetőleg 2,1 milliárd forint.Forrás:baon.hu