Villanyórával kártyáznak a fogyasztók
Spórolásra szoktatta az előrefizetős villanyóra a békéscsabai Hóbel családot.
— 2005 októberében tartozás miatt kötötték ki a villanyóránkat — meséli Hóbel Edit. Ők akkor a békéscsabai családsegítő szolgálat segítségével jutottak a kártyás mérőhöz. — Kellemetlen, ha nem figyelünk oda, és hirtelen sötét lesz, de így nem halmozunk fel tartozást — mondja az asszony.
A család havonta 10, 12 ezer forintért vesz villamos energiát, a rendszer előnye, hogy pontosan követhető, mennyi áramot fogyasztanak.
Előrefizetős mérőt díjmentesen jelenleg a védendő vagy krízishelyzetbe került fogyasztók kaphatnak. A kérelmet a települési jegyzőhöz kell benyújtani, az igény jogosságáról is ott döntenek. A békéscsabai önkormányzat több száz igazolást adott már ki, arról azonban az ügyfél dönt, hogy végül kéri-e a kártyás mérőórát vagy sem.
Az EDF DÉMÁSZ területén jelenleg 210 előrefizetős villanyóra működik — tudtuk meg az áramszolgáltatótól. A szociális minisztérium 2005-ben indított egy modellkísérletet, hogy felmérjék, mennyire hatékonyak az előrefizetős villanyórák. Akkor 1084 háztartás jutott ilyen készülékhez, a tárca tájékoztatása szerint a rendszer azóta is működik. Más a helyzet a gázóráknál. Bár tavaly október óta a jogszabályok szerint a szociálisan rászorulóknak lehetőségük lenne előrefizetős gázórát igényelni, a gázszolgáltatóknál még csak próbálgatják ezeket a készülékeket.
Tizenegymilliárd forint a Démász kintlévősége
Amennyiben egy ügyfél szociálisan rászorult, és fizetési nehézségek miatt kikapcsolásra kerülne a sor, az áramszolgáltató minden esetben felajánlja az előrefizetős mérés lehetőségét — közölte az EDF DÉMÁSZ sajtóosztálya. A szolgáltató területén tavaly több mint 20 ezer ügyfél jutott el az utolsó felszólításig, 10 ezernél kikapcsolták az áramot. Jelenleg a visszakapcsolás díja 16 ezer 609 forint. A szolgáltató kintlévősége a nem fizetések miatt több mint 11 milliárd. Ez meghaladja a korábbi évek hasonló időszakában kimutatott tartozási összeget. (beol.hu)