A rakparton már a Tisza az úr
Szerda délután lépett ki a Tisza a Huszár Mátyás Rakpart útburkolatára, két nappal ezelőtt még “csak” a felezővonalnál járt a folyó, péntekre már teljesen elfedte az utat. A Tisza vízállása napról-napra emelkedik, hamarosan a tetőzését is eléri Szegednél a folyó, az áradás mértéke azonban valamelyest csökkent. A Szabadság úszóház gondnoka csak egy csónakból, deszkákból és bakokból álló “ingatag” pallón tudja megközelíteni munkahelyét, vigyáznia kell, hiszen az áradás miatt a Tisza sodrása még erősebb.Az áradás tovább folytatódik, az ATIKÖVIZIG prognózisa szerint a hétvégén ismét csapadékra lehet számítani, egyben melegszik az idő. A három hétvégi napon összességében 15-20 mm-es, a Maros mentén 10 mm körüli mennyiséget várnak a szakemberek. Az elmúlt napok csapadékos időjárása miatt kisebb-nagyobb áradások indultak el a Tisza és mellékfolyók legfelső szakaszán. A vízszintemelkedés a Körösökön volt jelentősebb.Kemény László, az ATIKÖVIZIG Vízkárelhárítási Osztály Védelmi osztag vezető helyettese kérdésünkre elmondta, hogy az Alsó-Tisza Vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság négy megyét is érintő területén a Hármas-Körös bal partján másodfokú, alatta a torkolatig viszont elsőfokú árvízvédelmi készültség van érvényben. A Tiszának az Algyő híd és a Csongrád közötti szakaszán szombat reggeltől elsőfokú készültség lesz érvényben.
A szakember hozzátette ugyanakkor, hogy a jelenlegi meteorológiai és hidrológiai előrejelzések szerint a Tisza 625 cm +/- 25 cm körül fog tetőzni Szegednél.
Az Alsó-Tiszán óránként 1 cm-es emelkedés is látható, amely a csapadékos időjárásnak tudható be, az átlagosnál jelentősebb mennyiségű csapadék hullott Csongrád megyére. A hónap első hetében több csapadék esett, mint az eddig általában regisztrált januári havi teljes átlag. Hó és eső formájában több mint 50 milliméter esett, azonban van ahol a maximum elérte a 80-at, míg a január havi átlag 30 mm körül alakul.
A belvízhelyzet tekintetében Kemény László elmondta, hogy jelenleg 22 szivattyú telepen rendeltek el készültséget, az átemelt víz mennyisége meghaladja a napi 1 millió m3-t. Az ATIKÖVIZIG 3 belvízvédelmi szakaszán másodfokú készültséget rendelt el, Makó, Szentes és Mórahalom térségében pedig elkezdődtek a csatornák iszapolási munkálatai.
Magyarországon az elöntött területek nagysága nagyjából 100 ezer hektár, melynek közel harmada az ATIKÖVIZIG által felügyelt 4 megyében található.
Forrás: webrádió.hu