A halasi csipke nemzetközi védettséget kaphat
A halasi csipke már 108 éve Kiskunhalas büszkesége, a magyar iparművészet egyedülálló remeke, ami a város védjegyévé vált. A hungarikumok között nyilvántartott varrott csipkét, most szeretnék, ha felkerülne a szellemi kulturális örökség nemzetközi és hazai listájára.
Az UNESCO 2003-ban fogadta el a szellemi kulturális örökség megőrzéséről szóló egyezményt, melyhez már több mint száz ország közöttük 2006-ban hazánk is csatlakozott. A nemzetközi listán már közel kétszáz elem szerepel. A mohácsi busójárást első magyar hagyományként tavaly szeptemberben vették fel.
Úgy gondolom, hogy a halasi csipkének mindenképpen méltó helye lenne a nemzeti illetve a nemzetközi listán is, ezzel is emléket állítva létrehozóinak, Dékáni Árpádnak és Markovits Máriának nyilatkozta Kiliti Zsuzsanna, a Csipkeház igazgatója. Mint megtudtuk: a nemzetközi listán már szerepel a lefkarai (Ciprus), valamint a horvátországi csipke.
A listákra való jelölés, majd a felkerülés mindenképpen hozzájárul a halasi csipke mint egyedülálló szellemi kulturális örökség megőrzéséhez. Fontos szerepe lehet abban, hogy a halasi csipkét szerető, az arra büszke kiskunhalasi, megyei emberek, közösségek figyelmét felhívjuk ennek a semmihez sem hasonlítható kulturális értékünknek a jelentőségére vélekedett Kiliti Zsuzsanna.
Forrás: Baon.hu