Visszaélések gyanúja a két legszegényebb faluban
Több forrásból megerősített értesülések szerint a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság két helyen is nyomozást rendelt el, egyelőre ismeretlen tettesek ellen, a közcélú foglalkoztatással kapcsolatos visszaélések gyanújával: Tiszabőn és Tiszaburán – írta a szoljon.hu. Azon a két településen, amelyikkel kapcsolatban egyébként éppen decemberben adtunk hírt arról, hogy közösen szándékoznak pályázni a program következő kiírásakor, összesen 180 ember foglalkoztatási költségeire. A két helység mellesleg egy felmérés szerint a megye két legszegényebb települése.
Amint az ismert, az Út a Munkához Program keretében a települések százas nagyságrendben alkalmazhattak — és alkalmazhatnak — olyan munkaképes munkanélkülieket, akik korábban segélyekből éltek. Tiszabőn például egészen a közelmúltig 180 munkanélkülit alkalmazott az önkormányzat, ám a tavalyi támogatások lejárta miatt harmincra csökkent a számuk.
Rossz helyzetben van a falu — így nyilatkozott lapunknak tavaly ősszel Farkas Barnabás, Tiszabő polgármestere, amikor a hivatalában a felmérés eredményeiről beszélgettünk. — A helyzetünket alapvetően meghatározza az, hogy a lakosságunk 90-95 százaléka roma, akiknek nincs munkahelyük, jövedelmük. Keveset vásárolnak, kicsi a boltjaink forgalma. Pedig egykor Tiszabő volt a környék leggazdagabb faluja. Jómódú családok laktak itt, akik taníttatni tudták a gyerekeiket, és azok a diploma megszerzése után már nem jöttek vissza a szülői házba. Amikor pedig a szülők megöregedtek, magukhoz vették őket a gyerekeik, a házaikat pedig romák vették meg. Tizenöt-húsz éve kezdődött ez a folyamat, és mára itt tartunk. A faluban az önkormányzat az egyetlen munkáltató, egyébként a munkanélküliség majdnem száz százalékos. Jelentősebb helyiadó-bevételt hozó vállalkozás nincs.
Az Út a munkához program sem jelent hosszú távú megoldásokat, legfeljebb csak átmeneti felületi kezelést — mondta akkor. A foglalkoztatottak által kapott jövedelem éppen csak annyira elegendő, hogy átmeneti időre megduplázódjon az egyébként járó — 28 ezer forint rendelkezésre állási támogatás.
A büntetőeljárás megindítása után kérdéses, hogy mennyire maradnak tarthatók Tiszabő és Tiszabura közös közfoglalkoztatási tervei.
Az üggyel kapcsolatban csütörtökön megkerestük Farkas Lászlót, Tiszabura polgármesterét. Elmondta: valóban folyik nyomozás a közcélú foglalkoztatással kapcsolatban a településen.
Kifejtette: tavaly év elején a szabályoknak megfelelően elkészítették a település közfoglalkoztatási tervét, ám év közben kiderült: önhibáján kívül forráshiányos településként, lényegesen kevesebb támogatást (ÖNHIKI) kapnak, mint várták, így — önerő híján — pár hónap után borulni fog a közcélú foglalkoztatás. A képviselő-testület akkor úgy döntött, hogy ajánlatot tesz minden közcélú foglalkoztatottnak, aminek lényege a következő: aki szerződésben vállalja, hogy a megkeresett béréből öt százalékot befizet az önkormányzat kasszájába, egy önerőalapba, azt az önkormányzat egészen december 31-ig alkalmazza. Mindezt szabályos polgári jogi szerződésbe foglalták — tette hozzá a polgármester —, a befizetések pedig pénztárbizonylattal történtek.
A nyomozást vesztegetés bűntettének alapos gyanújával rendelték el Tiszaburán, gazdálkodó szervezet, illetve annak vezetője — szegről-végről tehát a polgármester — ellen. Ő azt mondja: teljesen nyugodtak, mert senki nem vesztegetett meg senkit, s nem követtek el az ügyben semmiféle bűncselekményt. Csak azt sajnálja — tette hozzá —, hogy az ügy esetleg veszélyezteti az éppen elbírálás alatt álló újabb pályázatuk sorsát — százötven-kétszáz ember jövő évi foglalkoztatását.
Valóban eljárás folyik gazdasági vesztegetés és más bűncselekmények miatt ismeretlen tettes ellen. Azonban folyamatban lévő üggyel kapcsolatban a nyomozás érdekeire tekintettel több információt nem áll módunkban rendelkezésre bocsátani — közölte honlapunkkal Veres Éva, a megyei rendőr-főkapitányság sajtóreferense. (szoljon.hu)