A Hajléktalanok Hiltonja
Átmeneti Szállás, Éjjeli Menedékhely és Nappali Melegedő: ezeket az ellátási formákat tudják biztosítani Hódmezővásárhelyen a hajléktalanok számára. A Hajléktalanokat Ellátó Egyesített Intézmény megbízott szakmai vezetője elmondta, ezeket az ellátási formákat nemcsak a téli hidegben, hanem az év minden napján igénybe vehetik.
Korsós Sándor említette, hogy az idei tél eddig pár éjszakát leszámítva enyhének mondható, de még nincsen vége. A rendőrséggel, a katasztrófavédelemmel, a mezőőrséggel, a családsegítő szolgálattal és a népjóléti irodával közösen kialakítottak egy jelzőrendszert. Melynek segítségével úgynevezett `teakommandót` tartottak, vagyis a nagy hidegben végigjárták azokat a helyeket, ahol olyan otthontalanok tartózkodnak, akik nem akarnak a szállásra bemenni.
Hódmezővásárhelyen valamivel több, mit 100 regisztrált hajléktalan él. Közülük körülbelül 60-an veszik igénybe a Hódmezővásárhely Többcélú Kistérségi Társulás által fenntartott intézmény szolgáltatásait.
A Nappali Melegedő naponta 8-16 óráig van nyitva. Tavaly 99%-os volt a kihasználtsága. Lehetőségük van bentlétkor a közösségi együttlétre, a pihenésre, a személyi tisztálkodásra, a személyes ruházat tisztítására, az étel melegítésére, tálalására, elfogyasztására.
Az Éjjeli Menedékhelyet csak férfiak vehetik igénybe, hiszen amikor ez az ellátási forma kialakult a női hajléktalanok létszáma nem tette indokolttá a női éjszakai menedékhely létrehozását.
Az Átmeneti Szállás 4 hálószobával, 1 társalgóval, konyha helyiséggel, ételmelegítés, hűtőszekrény, mikrosütő használattal, fürdőszobával, WC-vel biztosítja a bent élők ellátását. Ezt főként jövedelemmel rendelkező hajléktalanok veszik igénybe.
2009. december végéig működött az Anya- gyermek Szálló. Mivel az állam 2010-től jelentősen csökkentette bizonyos szférák, így a szociális ellátás költségvetését is, januártól ez az ellátási forma már nem vehető igénybe. Korsós Sándor azonban elmondta, ez az ellátási forma nem is volt annyira kihasznált.
Az ellátási formák mellett bővített szolgáltatásként működik csomagmegőrző, illetve orvosi szolgálat is. Az intézmény célja, hogy a hajléktalanokká vált személyeket a társadalomba visszaintegrálja. Ennek érdekében, igénybe vehetnek jogi-, illetve szociális tanácsadást is. De segítenek a munkakeresésben is. Minden esetben fontos az egyéni esetkezelés.
Mindhárom ellátási formát csak azok vehetik igénybe, akik regisztrált hajléktalanok, rendelkeznek tüdőszűrést igazoló papírral, valamit egy olyan papírral, amelyből kiderül, nincs semmilyen fertőző bőrbetegségük. Ezenkívül szabály, hogy alkohol hatása alatt álló személy nem léphet be, ennek érdekében már az ajtóban alkoholdetektorral megvizsgálják az embereket. Fontos továbbá, hogy a házirendet mindenkinek be kell tartania, aki ez ellen vét, akár ki is tilthatják az intézményből.
Kodácz Csengele