210 ezer forint pénzbüntetést is kiszabott a bíróság
Mivel az orvosszakértői vélemény kiegészítését tartja szükségesnek a Szegedi Ítélőtábla Gyurisné dr. Komlóssy Éva vezette büntető tanácsa, ezért elnapolták annak az ügynek a tárgyalását, amelyben I. fokon négy, Kecskeméten szolgálatot teljesítő rendőrt hivatalos eljárásban történő bántalmazás vétségében, valamint társtettesként elkövetett testi sértés bűntettében mondott ki bűnösnek a Békés Megyei Bíróság.
Hivatalos eljárásban történő bántalmazás vétségében, valamint társtettesként elkövetett testi sértés bűntettében mondta ki bűnösnek a Békés Megyei Bíróság 2009. június 2-án Sz. Áron (1983 kecskeméti lakos) I. rendű, K. László (1982 kecskeméti lakos) II. rendű, H. János László (1969 kerekegyházi lakos) III. rendű és Sz. Szabolcs (1981 lakitelki lakos) IV. rendű vádlottakat. Ezért őket a bíróság halmazati büntetésül 350 napi tétel pénzbüntetésre ítélte. A napi tétel összegét mind a négy vádlott esetében 600 forintban állapította meg, így összesen, személyenként 210 ezer forint pénzbüntetést szabott ki a bíróság.
Az V. rendű vádlottat, Zs. Zoltánt (1968 kecskeméti lakos) garázdaság vétségében találta bűnösnek a bíróság, ezért 20 napi kommunális jellegű közérdekű munka büntetésre ítélte.
Az V. rendű vádlott esetében az ítélet jogerőre emelkedett, míg az I.-IV. rendű vádlottak és védőik felmentés érdekében nyújtottak be fellebbezést, így került az ügy a Szegedi Ítélőtáblára. (A Kecskeméten történt cselekmény ügyében azért ítélkezett a Békés Megyei Bíróság, mert a Bács-Kiskun Megyei Bíróság bírái elfogultságot jelentettek be.)
Az I.-IV. rendű vádlottak rendőrként teljesítettek szolgálatot a Kecskeméti Rendőrkapitányságon a vád tárgyává tett ügy idején. A III. rendű vádlott kivételével – aki nyugdíjba ment – a többiek ma is rendőrök. Az V. rendű vádlott munkanélküli, alkalmi munkákból és szociális segélyből él.
Az I. fokú ítéletben foglaltak szerint 2006. november 16-án délután az V. rendű vádlott ittas állapotban bement Kecskeméten az I. számú postahivatalba, hogy segítsen testvérének, aki kórházban lévő hozzátartozója nyugdíját akarta felvenni. A pénzt azonban megfelelő felhatalmazás hiányában – nem kapták meg. Az V. rendű vádlott ekkor agresszíven lépett fel, trágár szavakat kiabálva szidalmazta a postai alkalmazottakat, és követelte a pénz kifizetését. Közben többször beleütött a kiszolgáló ablaknál lévő pultba és a falba.
A postai alkalmazottak ekkor értesítették a biztonsági őrt, aki átkísérte az V. rendű vádlottat a főépületbe, ahol Zs. Zoltán továbbra is agresszív volt, ezért a biztonsági őr rendőri segítséget kért. Az V. rendű vádlott kihívóan közösségellenes, erőszakos magatartása alkalmas volt arra, hogy a jelenlévőkben megbotránkozást és riadalmat keltsen, a postai dolgozókban ténylegesen félelmet váltott ki áll az I. fokon eljáró bíróság ítéletében.
A biztonsági őr bejelentésére az I.-IV. rendű vádlottak vonultak ki a helyszínre, és a postahivatalban az V. rendű vádlottal szemben testi kényszert alkalmaztak oly módon, hogy őt hason fekvő helyzetben leszorították a földre. A jogszerű intézkedés során az V. rendű vádlott fején, több helyen zúzódást szenvedett, orrcsontja is eltört. Ezt követően az V. rendű vádlottat a Kecskeméti Rendőrkapitányságra szállították egy kisbuszban.
Útközben az I., a II, és a IV. rendű vádlottak miközben a III. rendű vádlott a sofőr mellett elől ült az V. rendű vádlottat megtaposták, többször oldalba rúgták. A rendőrkapitányság épületében tovább folytatódott az V. rendű vádlott bántalmazása. Előbb a II. rendű vádlott ököllel ütötte az V. rendű vádlott felső testét, majd a falnak eső férfit az I., a III. és a IV. rendű vádlottak megrugdosták, az V. rendű vádlott leginkább az alhasára kapott rúgásokat. A bántalmazás után a megvert férfit kórházba szállították. Az V. rendű vádlott, akinek húgyhólyagja megrepedt, a verés következtében 8 napon túl, ténylegesen 4-5 hét alatt gyógyuló sérülések szenvedett.
Az I.-IV. rendű vádlottak a terhükre felrótt cselekmények elkövetését az eljárás során tagadták.
Forrás: Bátyi Zoltán