A piac diktál, a sertésállomány csökken
A Gyomaendrőd és környékén felvásárló iroda képviselője a kilónként 330 forintot tartaná reálisnak. Tavaly nyáron el is érték ezt, sőt, októberben a nagyüzemi ár a 350-et is. Ez decemberre 285-re esett vissza, a háztájiból való állatokért pedig ennél is kevesebbet fizettek 10—15 forinttal.
Leginkább az uniós tagállamok sertésfelhozatala befolyásolja a piacot. Ősszel az eredetileg Ukrajnába szánt dán sertések árasztották el hazánkat, egyetemben a lengyellel, legalábbis erre hivatkoztak a vágóhidak. A multik által behozott termékek is rontják a hazai hús ázsióját. A pillanatnyi feltételekre alapozni nem lehet, hiszen legalább hét hónapos előretervezés kell, hogy valaki hizlalásba fogjon.
A bizonytalanságot jól jellemzi, hogy 2008 tavaszán, amikor az előző év gyenge termése miatt nagyot drágult a takarmány és mindenki arra számított, hogy ez a felvásárlásban is megjelenik majd, jóval 300 forint alatt maradt a kilónkénti összeg. A felvásárló szerint az emberek ma is a garantált árakat tartanák kívánatosnak, ám szigorúan a piac diktál.
Szabó István, a megyei mezőgazdasági szakigazgatási hivatal főigazgatója szerint is a kiszámíthatóság jelentené a megoldást.
Olyan közgazdasági szabályozóra lenne szükség, amely megfelelő garanciával biztosítaná, hogy a felvásárlási ár tartalmazza a tevékenységhez szükséges tisztességes haszon összegét — mondta a főigazgató. Nincs piacvédelem, az országba háborítatlanul érkezhetnek a gyenge minőségű termékek, Nyugat-Európából a tárolás utolsó időszakából való, még fogyasztható fagyasztott és félfagyasztott sertések.
A szabad verseny csak szlogen, sokkal inkább a burkolt támogatások versengenek egymással. Amennyiben egyes államok megtalálják az unióson felüli, burkolt támogatás módját, és pénzük is van rá, annak az országnak a termelői elárasztják a másik piacát olcsó termékekkel. Ilyen körülmények között a sertéstartásnak megjövendölhető a további hanyatlása.
A sertéshús bolti árait nem ültetik hullámvasútra
A tavaly márciusi áfaváltozás óta nem emeltünk árat — mondta Kárpáti Viktor, egy békéscsabai húsbolt üzletvezetője. A vágóhíddal való szerződésük viszonylag állandó beszerzési feltételeket diktál, abban a felvásárlási árak mozgása nem érvényesül. A sertéscomb kilója 1200—1300 forint, a tarjáé és az oldalasé 1000—1100. Ez nem jelenti azt, hogy ne kedveznének folyamatosan egy-egy akcióval a vásárlóknak, ám az alapáraikban állandóságra törekednek. A tapasztalataik szerint ezt jobban is szeretik az emberek, mintha az árak mintegy hullámvasúton föl, s alá mozognának.forrás: beol.hu