Államfői vétó a nyugdíjpénztári és a közoktatási törvénynek
Aránytalanul korlátozza a magántulajdont, és nem nyújt visszautat a váltásban részt vevő pénztártagoknak – több más szempont mellett e két fő okból találta alkotmányellenesnek a magánnyugdíjpénztárak magánnyugdíj-biztosítóvá alakításáról szóló, még december közepén elfogadott törvényt az államfő.
Wéber Ferenc, Sólyom László sajtófőnöke ezt azzal indokolta, hogy az érintetteknek az alkotmány alapján lehetőséget kell kapniuk a kötelező társadalombiztosításba való visszalépésre, ha úgy érzik, hogy a változások aránytalanul hátrányosan érintik őket. Miután pedig a törvény a visszalépés lehetőségét nem biztosítja, a köztársasági elnök szerint ez sérti az alkotmány által védett tulajdonhoz való jogot.
A törvény elfogadása előtt számos szakember – köztük a Nyugdíj- és Időskori Kerekasztal tagjai is bírálták a javaslatot, amiért az eltörölte volna a jelenlegi rendszer két nagyon fontos pillérét, az összegyűjtött megtakarítás egy összegű felvételének, valamint a megtakarítások örökölhetőségének lehetőségét.
A tervezet az MSZP-frakción belül is óriási vihart kavart, a téli ülésszak utolsó ülésnapjának menetrendje csaknem egy órát csúszott a képviselőcsoport ülésén támadt viták miatt. A szocialista képviselők közül többen felmentést kértek, de nem kaptak a szavazás alól, Mécs Imre és Hajdú Attila azonban így is szembeszegült a frakciófegyelemmel.
A Fidesz kezdettől fogva bírálta és már elfogadása előtt alkotmánybírósági vétóra ajánlotta az államfőnek a jogszabályt, az ellenzéki párt ugyanis a nyugdíjak ellopásaként értékelte, hogy a jelenlegi tulajdonosi rendszer helyett a jövőben nemzetközi pénzügyi csoportok, biztosítók rendelkezzenek a nyugdíj megtakarítások felett.
Az államfő alkotmányellenesnek talált még egy, az utolsó ülésnapon született döntést: a képviselők szerinte alaptörvénybe ütközően módosították a közoktatási törvény intézményvezetők kinevezésére vonatkozó részeit, azt ugyanis az önkormányzati fenntartású iskolák esetén csak a kétharmados önkormányzati törvényben lehetett volna megtenni.
Az államfői döntésekről a Krónika szerette volna megkérdezni Szollár Domokos kormányszóvivőt, de délig nem tudta elérni, a pénztártörvényben érintett Pénzügyminisztérium pedig későbbre ígért reagálást.
Forrás:MR1