Spórolási tippek: takaríts meg tízezreket a fűtésszámládból!
Az újépítésű lakások ma már korszerű szigeteléssel és fűtési rendszerrel épülnek, ezeknél a lakásoknál elsősorban a fűtés beállításával csökkenthetünk a fűtésszámlán.
A lakószobákban javasolt ideális hőmérséklet általában 20-22 fok, ugyanakkor a konyhában legtöbbször elegendő a 18°C fok is. Éjszakai pihenésre a 18 °C fok körüli hőmérséklet a legideálisabb, a dolgozószoba hőmérsékletét pedig a javasolt értékek szerint általában 19 fokra temperáljuk. Természetesen nincs általánosan érvényes, szigorúan követendő norma, hiszen minden családnak mások az igényei.
A kulcsszó a szobákban mért hőmérséklet egyedi szabályozása, hiszen a fűtött szobák átlagos hőfokának csupán 1°C-os csökkentésével akár 6% energiát is megtakaríthatunk. Nem kell tehát hidegebb lakásban élnünk, elég ha beszerzünk néhány hőmérőt és megtanuljuk kezelni a fűtőtestek szabályzócsapjait.
A lakóparki szobák hőmérséklet beállítását legjobb, ha a fűtőtest szabályozó gombja segítségével végezzük. A hideg beálltával ellenőrizzük, hogy egyenletesen melegítenek-e a radiátorok, ha nem (előfordulhat, hogy a fűtőtest felső része hűvösebb), akkor légteleníteni kell. Ezt a radiátor felső részén található légtelenítő csappal, esetleg csavarral tehetjük meg.
Bár a szellőztetés fontos dolog, ügyeljünk arra, hogy “ne fűtsük az utcát”, és a beáramló hideg levegő se hűtse le belső falainkat, bútorainkat, melyek ismételt felmelegítése sokba kerülhet. Ugyanakkor frissítsük fel a szoba levegőjét naponta többször akár kereszthuzattal (4-5 perc), vagy hosszabb ideig egy-egy nyílászáró 15-20 perces nyitva tartásával. Ügyeljünk arra, hogy a hőmérsékletet – kis ingadozással- egész nap tartsuk.
A rendszeres szellőztetés a helyiség levegőjének nedvességtartalma miatt is fontos, hiszen a fűtési tevékenység mindenképpen szárítja a levegőt. Szobáink levegőjének relatív nedvességtartalma legyen 40-70% között: ezt párologtató használatával, vagy egy nedves ruha fűtőtestre helyezésével érhetjük el.
Panelek
A 2010-es télre számos panelépületre felkerült a külső szigetelés, ám csak úgy csökken a ház fűtési igénye jelentősen, ha a nyílászárókat is lecserélik. Az, ha a szigeteléssel és a korszerű nyílászárókkal bezárjuk a levegőt a panellakásokba újabb problémákat hoz felszínre, hiszen ezekben a gyakran 30 évesnél is idősebb épületekben egyáltalán nincs, vagy már nem működik az elszívó, szellőztető rendszer.
Ezért a már leszigetelt panelházakban télen is nagyon fontos a szellőztetés, esetleg résszellőző rendszer beépítése a nyílászárókba. A szakértő szerint az a régi probléma, hogy a panellakásokban nem lehet egyénileg szabályozni és mérni a fűtésfogyasztás továbbra is megmarad, hiszen ennek megvalósítása a társasházak számára körülményes és drága.
Családi házak
A régi építésű zöldövezeti családi házaknál az elsődleges teendő a falak és a födém szigetelése – ez a fűtésigény azonnali és jelentős csökkenéséhez vezethet. A befektetés megtérülési időtartama is belátható, ezért ezt a lépést egyre többen teszik meg.
Mivel egyedi fűtésről van szó, érdemes a rendszer korszerűsítéséről is gondoskodni és a hagyományos gázkazánt esetleg kondenzációs kazánra cserélni, melynek jobb a hatásfoka. Forrás: penzcentrum.hu